במשך שנים היה פער גדול מדי בין כמות הפוטנציאל לרכיבת אופניים בין ערד לים המלח לבין כמות הרוכבים במקטע הזה. מעט מדי רוכבים ביחס לנוף יפה כל כך. זה הולך להשתנות עם מקטע חדש של שביל ישראל!

מאת: שי יגל

אמנם יש פה את סינגל בוקק ואת מעלה זרון, ערד סכינים ואת גמל אדום הוותיק והמוערך יתר על המידה. אבל כל אלו היו אילתורים חביבים ולא מוצרים להמונים. כמות המסלולים המוסדרים הסתכמה באפס מסלולים, ולא הצליחו למצות את פוטנציאל הנוף והטבע של האזור. בשעה טובה כל זה משתנה לנגד עיננו הבורקות מהתלהבות: שביל ישראל לאופניים בין מצדה לים המלח עומד להיפתח בעוד כמה חודשים ואנחנו כאן כדי להטעין את בלוטות הריר שלכם באחד מקטעי הרכיבה הכי יפים שיש למדינת ישראל להציע!אופניים

מדבר יהודה מזוית חדשה לחלוטין

אם עד עכשיו רכבנו במאונך למצוק העתקים עכשיו אנחנו רוכבים לאורכו, עוברים בדרכנו מעל כמה מהמפלים המרשימים ביותר בארץ, כשנוף ים המלח והרי אדום ומואב מלווה אותנו לאורך הדרך כולה. כל זה עם בניית שביל מוקפדת ומדויקת עם כל הפרטים הקטנים. ובדיוק שאתם חושבים שכבר לא יהיה יותר כיף מזה מגיע הדובדבן שבקצפת: מעלה זרון שמציע בוסט של אדרנלין בדיוק כשכבר נגמר לכולם הכוח. לחובבי הנוסטלגיה והאבנים אין מה לדאוג, מי שרוצה לרדת בגרסה הקשוחה של המעלה היא עוד שם. 

נווה זוהר

תחילת המסלול בחניון מצדה מערב

החניון נמצא אי שם בקצה הכביש ללא מוצא בין ערד למצדה. בהמשך יהיה מקטע נוסף של שביל ישראל באופניים בין ערד למצדה. כשהוא יהיה מוכן כמובן שנביא את כל הפרטים. בינתיים אפשר להשאיר רכב פה, למלא מים ולקנות כמה דברים במידה ושכחתם. אין צורך לשלם כניסה לאתר מצדה. 

חימום קצר

מתחילים את היום עם חימום קצר בדמות טיפוס בסינגל נוח שקיף את שביל הג׳יפים המסומן ירוק, בסופו של הטיפוס מגיע צ׳ופר חביב בדמות ירידה מהירה בסינגל נוח ובנוי היטב כאשר הפנים אל הנוף, פרומו קצר להמשך היום. מי שיחליט לרדת במהירות ימצא פה אתגר טכני לא רע. בסיום הירידה עוברים לרכב על דאבל למשך כמה דקות, וחוזרים לסינגל מעט לפני החצייה של נחל רחף, מפה מתחילה המנה העיקרית. מצדה

העליה אל מצוק ההעתקים

אחרי ירידה קטנה וחצייה לא לגמרי ברורה של ערוץ לנחל רחף מתחילה עליה נהדרת אל מצוק העתקים ממש. בסופה של העליה הקצרה תמצאו את עצמכם ממש מעל דרום ים המלח על קו המצוקים המפורסם. השביל שכולו בסינגל פונה דרומה לאורכו של המצוק. מעברי הנחלים לאורך הדרך בנויים כך שאין ממש סיבה להעלות דופק אם לא רוצים בכך. מתכנני השביל דאגו שלא נתגעגע יותר מדי לנופים כך שכל כמה ק״מ נפתח שוב הנוף אל ים המלח בכל פעם מזווית מעט שונה. 

בדרך נפגוש כמה מהמפלים המפורסמים באזור: מפל נחל מור והמפל הענק של נחל יעלים מזווית שאני עד עכשיו לא הכרתי. המסע לאורך המצוק נמשך ושיאו בתצפית המפורסמת על מפל נחל בוקק שבוגרי האזור ודאי מכירים מרכיבה בסינגל בוקק. מראש מפל בוקק יוצאים למנוחה קצרה שבין המנה העיקרית לקינוח, רכיבה נינוחה על סינגל לעבר ראש מעלה זרון. מצדה

אין ארוחה טובה שלא מסתיימת בקינוח איכותי

מעלה בוקק בגירסתו החדשה הוא בדיוק זה. אומנם הבניה במקום טרם הסתיימה כך שאני לא יודע איך תסתיים העבודה, אבל מצבו הנוכחי דווקא יצר מצב נחמד בו החלק הראשון של המעלה זורם, מהיר ומלא כיף וחלקו האחרון משמר את הקטע המאוד טכני שבסופו של המעלה. אני מעריך שגם כאשר יסיימו לבנות המעלה החלק האחרון ישאר קשה ומאתגר. לא חושב שיהיה מי שיצליח להסתיר את החיוך הגדול בסיום הירידה אי שם ליד עצי השיטה הענקים שמתחת למיצד זוהר. כמעט ארבעים ק״מ אחרי שיצאנו ממצדה כולנו מבינים שמתחיל עדין חדש ברכיבת אופניים בדרום מדבר יהודה. נווה זוהרבדרך כלל אני לא נוטה למלא את כתבות בזריקת שמות ומגוון קרדיטים, אבל במקרה הזה אני מרגיש חובה כמעט מוסרית להגיד תודה להלל זוסמן שמנהל את כל הפרויקט המרשים הזה, ולחובב לנדאו שהיה אחראי על הבניה של הקטע החדש. אני בטוח שיש עוד מלא אנשים טובים שעשו עבודתם נאמנה ומגיע להם שאפו.

המסלול:

 

להורדת קובץ המסלול

______________________________

הכניסו מייל פה וקבלו מאיתנו רק פעם בשבוע את הניוזלטר (אפשר להפסיק בקלות):

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים