KTM Revolver היא יצירת הכביש של KTM  שעד לאחרונה היתה דגם העלית והשנה התווסף מעליה דגם נוסף. בתג מחיר של 12,900 למערכת אולטגרה וגלגלי DT Swiss, מדובר באחת המציאות המשתלמת ביותר בשוק. האם ירנין פלד, הבוחן שלנו, רוכב עם דרישות אנינות מציוד יתחבר לחוויה? קראו ותדעו:   

מאת ירנין פלד
צילם: יוג׳ין לויט.
אל תפספס! הכנס אימייל בתיבה מטה וקבל עידכונים חמים למייל על כתבות חדשות ב BIKEPANEL! 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

רציתי לבחון אופניים עם דם אצילי שזורם בסיבי הקרבון שלהם – עם מורשת של ניצחונות טור וקלאסיקות. אופניים עם ראשי תיבות ותארים שלא ממש אומרים לאף-אחד שום דבר. זה היה עד שקיבלתי את אופני הכביש האלה, ותאמינו לי: אני שמח שזכיתי לבחון את ה-KTM Revelator 5000. לאלו שקצרה סבלנותם ומיד רצים לשורה התחתונה רק אומר שכדאי לכם לקרוא מה עושה את ה-KTM Revelator 5000 לכאלו אופניים, כי גדול השלם מסך חלקיו.

זה התחיל ב״דבר עם לזמי ותתאם איסוף!״, אז תאמתי איסוף כולל זמן התאמת האופניים, כי באופני לזמי מתאימים את האופניים לרוכב. הגעתי ביום המיועד ויחד עם גבי התאמנו את האופניים לפי מידותיי ויצאתי לדרך. גבי כיוון מבעוד מועד הילוכים, ברקסים וצחצח הכל כמיטב הפדנטיות והמסורת שלו, וזה הרבה פדנטיות ולא מעט מסורת.image001

מיהם ה KTM Revelator 5000

קיבלתי את ה-KTM Revelator 5000 המבוססים ב 2016 על שילדת הקצה של KTM עד שנה שעברה. האופניים מאובזרים במערכת ההילוכים הנפלאה מבית שימנו Ultegra מכני, גלגלים DT R23, לבושים בצמיגים הכי טובים בקטלוג של שוולבה: Schwalbe Pro One ברוחב צנוע של 23 מ״מ. כל זה מסתיים בחלקים OEM מאלומיניום שחור עם לוגו כתום של KTM ואוכף Selle Italia SLS Flow.

Revelator 5000 נמצאים בדיוק באמצע הקטגוריה בין ה-Revelator 3300 וה-Revelator Master בליין של KTM.

  • KTM דגם: Revelator 5000
  • מחיר: 12,900 ש״ח
  • משקל: 7.8 (עם פדלים ומחזיק בקבוק)
  • יבואן: דלב מוטורספורט. לאתר האינטרנט של KTM ישראל (מפרסם קבוע באתר)
    image005

סקס אפיל ועיצוב

לא רק בתמונות של יוג’ין, גם במציאות האופניים מאוד יפים ומשכו לא מעט מבטים וגם כמה טיפות של ריר זלגו כשעברתי אתם בסך. מבחינתי האופניים האלו זוכים לציון גבוה בעיצוב וסקס אפיל.

לשלדה גאומטריה בעיצוב סמי סלופ (שיפוע מתון של הצינור העליון) עם משולש אחורי קטן, צבוע בהרבה שחור עם כתום בדיוק במידה הנכונה ולוגו בלבן. בשילוב עם סרט הכידון שהוא חצי שחור – חצי כתום וגלגלים שחורים והרי לכם אופניים יפיפיים. האופניים משדרים פונקציונליות ואצילות תחרותית מוצנעת.

אין צינור אחד עגול בשלדה הזו: הכל נועד כדי לשרת מטרה. החיבור בין כל הצינורות, בעיקר זה של מפגש תומכות הכיסא, מוט הכיסא והצינור העליון מקבלים טיפול ברמה מאוד גבוהה ויוצרים זרימה של קוים. בכלל ניכר שהשלדה היא ברמת גימור גבוהה ומאוד מושקעת. אפילו מידות הידוק הברגים מצוינות בצורה אסתטית במקומות הדרושים.
image007

האוזן לחיבור המעביר הקדמי היא מקרבון והיא חלק מצינור הכיסא. נקודות החיבור של הגלגל הן מקרבון, מינימליסטיות ופונקציונליות. האוזן אליה מחובר המעביר האחורי מתחברת באופן מושלם לשלדה וממנה יוצא כבל ההילוכים למעביר כהמשך ישיר של תומכת השרשרת.

אזור הציר המרכזי מנצל את כל רוחב הציר לכדי מפגש צינורות רחב מאוד וקשיח מאוד. אפילו הגשר עליו מורכב הברקס האחורי מפוסל ומגניב – לא סתם מוט קרבון המחבר תומכות כסא!

image003

הכבלים כולם עוברים בתוך השלדה. הכניסות והיציאות ממוקמות בדיוק במקום, באופן מושלם לדעתי. האופניים מגיעים עם מערכת מכנית אבל היא מוכנה גם למערכת אלקטרונית עם כל החורים והיציאות הנדרשים. האוסטרים, כמו אוסטרים, עושים עבודה נהדרת בכל הקשור לאיכות המוצר, לעיצוב ותשומת לב לפרטים. 
image009

מה בנוגע לשאר החלקים?

הגלגלים של DT דגם R23, שוקלים 1605 גרם, ובתג מחיר כזה הם יותר מהמצופה ומרגישים ממש טוב. יש קלים מהם אבל בד”כ אבזור גבוה יותר עולה על אופניים הרבה יותר יקרים, ולכן אלה בהחלט גלגלים ראויים. גלגלים מתוצרת DT, מה שאומר שהם גלגלים אמינים, קשיחים, צפויים וניתנים לטיפול בכל חנות בארץ. החישוקים הם מאלומיניום וכך הבלימה בהם טובה מאוד גם בימים רטובים יותר.

פרופיל החישוקים הוא נמוך ועגלגל כדי לעזור מעט במישורים וירידות. הפרופיל הנמוך גם עוזר להתמודד עם רוחות צד וכך תורם להרגשת היציבות של האופניים בכל כיוון, מצב, מהירות ורוח.
image011

הגלגלים מגיעים עם צמיגי טיובלס רדי (TLE – Tubeless Easy) של שוולבה מדגם PRO ONE. זהו הצמיג הטוב ביותר של שוולבה. החישוקים גם מתאימים לטיובלס ואם יחשוק הרוכב, הוונטילים נמצאים בארגז האופניים ועם 30 מ״ל חומר לבן וטוב בכל גלגל, יזכה לשיא הטכנולוגיה ואיכות הרכיבה שיש לחברת שוולבה להציע (גילוי נאות, הכותב הוא משווק של צמיגי שוולבה. לכן לגבי הצמיגים הוצג מידע המוצג ע״י החברה ללא פרשנות אישית).
image013

מערכת ההנע כולה על טהרת Ultegra מכני שעליה כבר אמרנו כמה פעמים שהיא נהדרת ונותנת את התמורה הטובה ביותר לכסף שמערכת אופני כביש ביקום יכולה לתת כרגע. כל המבחן לא היתה למערכת ולו פעם אחת שהיא החליקה, פיקששה הילוך, נתקעה או כל דבר אחר – היא עבדה באופן מושלם. חלק רב מזה כמובן ניתן לייחס למהנדסי שימנו וכן להרכבה והכיוון של גבי בחנות.

בית הציר המרכזי הוא PF92 ובו מייסבי שימנו תואמים. הקראנק הוא קומפאקט 50/34 וקסטה של 11-28. זו מערכת מותאמת לעליות. קראנק קומפאקט כבר הפך בשנים האחרונות לסטנדרט. (מי שרוצה יכול להחליף ליחסים אחרים ואם אתם ממש חזקים אולי תעדיפו 52/36 הידוע בכינויו סמי-קומפאקט, אבל זו לא המלצה. לרוב הרוכבים עדיף להשאיר את האבזור כמו שהוא).
image015

כמובן שכל מה שמניעים קדימה צריך גם לעצור לפעמים. כאן אנו פוגשים את הברקסים של אולטגרה. שוב זה כבר משעמם כמה שזה טוב: מעצורים מעולים עם כוח עצירה בשפע ומודולציה מדהימה. מערכת בלימה צריכה לתת לרוכב את הביטחון הרב ביותר כדי לבלום כמה שיותר מאוחר. כזו שתקצר את טווח העצירה כמה שניתן תוך כדי פידבק ברור לרמת העצירה ביחס לכוח המושקע, ובכך האולטגרה מצטיינים.

למעשה הם כל-כך טובים ובשילוב עם חישוקי אלומיניום איכותיים הם העלו אצלי את השאלה מי ולמה צריך בלמי דיסק? אולי אני מיושן או שפשוט עדיין לא רכבתי על זוג אופני כביש עם בלמי דיסק אבל לטעמי לא חסר כוח עצירה או מודולציה.
image017

כידון ומוט כידון וכן מוט אוכף הם אלומיניום חסרי שם למעט לוגו KTM בצבע כתום תואם לשלדה. החלקים פשוטים ועושים עבודתם נאמנה. אין להם כל יומרה מיוחדת והם אינם מורגשים כלל במהלך הרכיבה – בדיוק כפי שהם אמורים להיות. נכון שמוט הכסא לא מקרבון סקסי, אבל מצד שני זה ממש לא משנה ואין תחושה של העברת מהמורות הדרך אל הרוכב. בקיצור עונים על כל הדרישות ועדיין משאירים מקום לשידרוג לאלו שחייבים לשדרג ולהתחדש. מתנה לראש השנה מבת הזוג יכולה להתקבל פה בברכה בהמשך הדרך.

אוכף – לי הוא לא התאים ואישית אני תמיד אעדיף את האוכף שעל האופניים האישיים שלי. הרי כל רוכב יודע שאוכף זה אביזר מאוד אישי ומציאת אוכף מתאים זה סיפור מהת%$ת. נכון שהוא מתאים לאופניים בצבעי השחור כתום שלו אבל לא התאים לישבן הבררן שלי בעיקר כשהבנתי שאני לא ממש רואה את ההתאמה הנהדרת הזו בין אוכף לשלדה בזמן שאני רוכב…image019

המלצות שידרוג ושינוי

אם אתה רוכב המחפש אופניים להתחרות אבל רוצה לשמור על תקציב שפוי אלו אופניים נהדרים. בכסף שאתה חוסך פה תוכל במעמד הקניה לשדרג את הגלגלים לגלגלים קלים יותר ועדיין להישאר בתחום תקציב שפוי ביותר.

אוכף – תמיד נקודה בעייתית ואם אתם יודעים מה נח לכם תחליפו במעמד הקניה או תעבירו את שלכם מהאופניים הישנים.

כידון, סטם ומוט כסא – תשדרגו בהמשך הדרך. אין כל פסול בחלקי אלומיניום בעיקר אם הם עושים את העבודה נאמנה ולא על חשבון נוחות הרכיבה.
image021

ברכיבה

מהפדל הראשון ניתן להבין שהאופניים נועדו לספק מהירות ויכולת טיפוס נהדרת. יש איזו תחושה של העברת כוח וזינוק קדימה. זה לגמרי לא על חשבון נוחות הרכיבה והשליטה הקלה באופניים.

ה-Revelator 5000 הם לא אופניים המשווקים ליעוד ספציפי. יש כיום חברות המפצלות את קווי המוצר לפי יעוד – אווירודינמים עם יעוד עיקרי למישורים ומהירות, או כלים וקשיחים עם יעוד עיקרי לטיפוסים. לא במקרה הזה. KTM הלכו פה לגישה של יצירה אחת שפשוט עושה עבודה נהדרת היכן שצריך, אבל דה פקטו זה יותר דומה לקטגורית אופני הקשיחות-משקל וה All Round.
image023

מישורים

ה-Revelator 5000 פשוט נוחים במישורים, ומאפשרים לרכב מהר למשך זמן רב. נכון שישנם אופניים עם אוירודינמיות יותר טובה או שיכוך יותר טוב אבל פה יש איזון טוב בין נוחות רכיבה והיגוי נוח. בין רכיבה רכונה לפנים והעברת כוח לגלגלים לשימור מהירות במשך זמן.

יציאה לספרינטים היא טובה והתחושה היא של מהירות ושליטה נהדרת. יכולת השלדה לבלוע את זעזועי הדרך שהיתה נוחה במישורים ארוכים מעט מאיבה על תחושת המהירות המתפרצת בספרינט וגם הגלגלים לא תמכו בספרינט קיצוני קדימה (עקב משקל כיוון שהקשיחות שלהם מצוינת). כנראה יהיה צורך בעוד כמה מטרים כדי להגיע למהירות שיא.
image025

טיפוס וירידות

גאומטריית הסמי קומפקט מאוד נוחה לעליות. כייף לצאת מהאוכף ולטפס וכך גם הטיפוס בישיבה כאשר הבירכיים מעט מתכנסות פנימה ואין צינור עליון שמפריע. השילוב של קראנק קומפאקט יחד עם קסטה 11-28 בהחלט עוזרים פה לצלוח גם את העליות התלולות בנוחות ועם מספיק אנרגיה כדי להאיץ לירידה ופשוט לעוף.

ירידות – מזמן כבר לא נהניתי כך בירידות! הירידה מבר-בהר לכיוון עין כרם לא עברה לי כל-כך מהר כבר שנים. ה-Revelator 5000 זו מכונת ירידות מהמדרגה הראשונה. בשילוב עם גלגלים קשיחים וצמיגים מהרמה הגבוהה ביותר בשילוב של היגוי צפוי וברור אפשר לקחת כל סיבוב מהר יותר ויותר. זה לא שאין צורך בשליטה ובחירת קו לתוך הסיבוב וביציאה ממנו, רק שזה יותר קל. מצאתי את עצמי מוריד את האצבע מהברקסים ופשוט עף למטה. משכיב את האופניים עוד קצת, ועוד קצת ולא מתקרב אפילו למעטפת. תמיד עם תחושה של יש עוד אם רק אזדקק לכך.

מבדיקת המספרים אל מול אלו של הסקוט אדיקט (מידה 52)  היה ניתן לצפות לאופניים תזזיתיים עם זוית ראש בחצי מעלה תלולה יותר 72.5 של ה-KTM לעומת 72  של הסקוט. בסיס גלגלים קצר יותר 976  של ה-KTM לעומת 980 של הסקוט. בדיקת המספרים לעומת זאת זהה כמעט לגמרי ל-Cannondale Evo.  על הכביש האופניים יציבים ונוחים באופן מפתיע. כנראה שניתן לשייך זאת ליכולת שיכוך הזעזועים של שלדה, קשיחות הגלגלים והצמיגים.
image027

סיכום והמלצות לרוכש הפוטנציאלי

עם תג מחיר של 12,900 יתכן שאלו האופניים האטרקטיביים ביותר בשוק היום! מדובר בחבילה עם תמורה מדהימה ביותר לכסף. הציונים הגבוהים לא יכולים להיות מנותקים מהמחיר שכן הביצועים שלהם, המשקל והחוויה הם כשל אופניים יקרים בהרבה. אבל עזבו את הכסף- האופניים האלו פשוט טובים. אולי לא יככבו בקטגורית המישורים והעליות היות ובנמצא אופניים קלילים יותר, עם גלגלים קלים יותר או אוירודינמיים יותר, אבל בספק אם תמצאו אופניים וורסטיליים יותר עם תג מחיר טוב יותר.

אלו אופניים שאישית הייתי שמח שיהיו אצלי באורווה בשידרוג הגלגלים לקלים יותר בלי לוותר על הקשיחות. האוסטרים יודעים לתכנן אופניים שיתנו לכם חוויה ופונקציונליות לכל מקום בו תגיעו. האופניים מאוזנים מאוד ומצליחים לאזן בין קשיחות טובה והעברת כח נהדרת אבל לא על חשבון נוחות לרכיבות ארוכות. ניתן להתיצב איתם על כל קו זינוק בלי תחושת נחיתות. סיימתי את המבחן בצער והחזרתי את האופניים ללזמי.
image029

מנצחים בתמורה - מבחן אופני כביש KTM Revelator 5000
מחירעיצוב (למי שאוהב כתום)איכות רכיבהקשיחות
גלגליםחלקי אלומיניום
8.6ציון BIKEPANEL
עיצוב8.5
חלקים ואבזור8
עליות8.5
ירידות וסיבובים9
מישורים8
נוחות8.5
התקפות וספרינטים7.5
תמורה לכסף9.5
X פקטור סוביקטיבי מהבוחן9.5