שש שנים ארוכות שלטה קבוצת קוויק סטפ בתואר החלומי, הקבוצה עם מספר הניצחונות הגבוה ביותר בעונה. אך ב 2020 התחמשו בצד השני של הגבול, ובעונת הקורונה יאמבו ויסמה לקחה מלהקת הזאבים את התואר הנכסף. עכשיו יוצאות ענקיות המישור, הקבוצות הווינריות ביותר של הענף, למאבק בו רק אחת מהן תצא מנצחת. פרק שני בסדרת התוכן של יהונתן דוויק: “חוזרים לכביש” לקראת עונת 2021.

השקט שלפני הסערה: יאמבו ויסמה

חלון ההעברות הוא הזמן הגדול של הצוותים המקצועיים. בזמן הקצר שלפני העונה, הלחץ והתהילה מונחים על כתפי מנהלי הקבוצה, ולא כרגיל על הרוכבים.אבל בזמן שכל הצוותים המקצועיים נלחמים על כל רוכב וחוזה, ישבו להם קברניטי יאמבו ויסמה בעיירת חוף ספרדית מנומנמת, שתו קוקטיל וצפו בווט ואן ארט שלהם סובל בבוץ ומנצח עוד מירוץ סייקלו קרוס. כשיש להם את הרוכב הטוב בעולם, יחד עם כוכב קלאסיקות לוהט, רוכבים צעירים מוכשרים והכי הרבה ניצחונות בעונה החולפת, מנהלי יאמבו ויסמה יכלו להרשות לעצמם בעיקר לנוח בחלון ההעברות של 2021. 

עם שני רוכבים צעירים סיכמה יאמבו ויסמה את הרכש ל2021, סם אומן ואדוארדו אפיני. ההישג האמיתי של הקבוצה הוא כך שהצליחה לשמור על כל הרוכבים החשובים שלה, שמות מבוקשים בכל רחבי הגלובוס. 


כדאי לבדוק: ערוץ האופניים של בייקפאנל בטלגרם


ההודעה המפתיעה של דמולן 

לפני כשבועיים הודיע טום דמולן על פרישה זמנית מאופניים, לזמן לא ידוע ואולי גם לתמיד. ההפתעה הגדולה מכיוון אחד הרוכבים הטובים בעולם לא מגיעה סתם. דמולן ניצח את אליפות העולם בנגד השעון, הג’ירו ד’איטליה 2017, הוא היה על הפודיום של הג’ירו והטור ב2018, אבל אחרי שהגיע לפסגה של הענף, הוא החל לפגוש את האספלט ולצנוח. 

לאחר פציעה קשה, ההולנדי השלים מעבר מעניין ליאמבו ויסמה כדי להוריד מהלחץ והאחריות, אבל בפועל אפשר לסכם שדאמולן פגש בשנתיים האחרונות בעיקר בתי חולים, וכשהיה על הכביש הוא לא התקרב ליכולות מפעם. זו פרידה לא שגרתית מדמולן, שנשאר צהוב בחוזה, אבל לא יהיה על הכביש.  למען האמת, אחרי העונה האחרונה של דמולן אולי מדובר דווקא בהקלה ליאמבו, שתהיה ענקית האופניים המסודרת ביותר.

מפלצת מסודרת

בלי דמולן או איתו, יאמבו ויסמה של 2021 היא מפלצת אופניים, עם יתרון מנטלי על אינאוס וקוויק סטפ. ביאמבו, במיוחד לאחר עזיבת דמולן, יש סדר מופתי וחלוקת תפקידים מאוד ברורה לעונה הקרבה. פרימוז’ רוגליץ’ האדיר הוא מנהיג הצהובים וירכב בכל הכוח על החולצה הצהובה של הטור דה פראנס. 

ווט ואן ארט הוא הטלנט הבלעדי של הקבוצה לעונת הקלאסיקות של האביב, ולפי הכושר הנוכחי שלו הוא יכול לנצח הרבה מאוד לאורך בלגיה. דילן חרוננווגן חוזר לפלוטון אחריי המקרה הנוראי בו היה אשם בטור פולין ואם יצליח להשתקם מדובר באחד מהספרינטרים הטובים בעולם. ספ קוס האמריקאי יכול סוף כל סוף לקבל את ההזדמנות שכל כך מגיעה לו, והוא יוביל את הקבוצה בוואלטה. ההגעה של סם אומן כפועל נוסף ועזיבתו הזמנית של דאמולן נותנים אפילו לפועל הכי עמוס של יאמבו הזדמנות נהדרת  עבור עצמו, והרבה שקט נפשי להנהלת הקבוצה. בסגל מדוייק, רעב ומרשים יוצאת יאמבו ויסמה ל2021. גבולות הגזרה של כל אחד מרוכביה ברורים לכולם ויוצרים מערכת בריאה ושקטה עם פחות אגו. אם הכל ילך כשורה, יאמבו ויסמה בהחלט יכולה להיות הקבוצה החזקה בעולם גם בעונה הזו.

להקת זאבים במשבר זהות – דקוניק קוויק סטפ

כמעט כל קבוצת אופניים שואפת לניצחון במירוץ אחד – הטור דה פראנס. אבל הקבוצה הטובה בעולם בשנים האחרונות, דווקא מחכה כל שנה לתחילת הפריחה ולאבנים של צפון אירופה, ובשאר השנה היא אוספת עשרות ניצחונות במישורים ובהרים. 

זוהי דקוניק קוויק סטפ, להקת הזאבים של עולם האופניים, הקבוצה עם מספר הניצחונות הגבוה ביותר מ2013 עד 2019.  אבל לאחר שנים של הצלחה ושמירה על מסורת קנאית, משבר זהות הולך ומתפתח מכיוון צעירי הלהקה. עד השנה שעברה, רוכבי גרנד טורים מתחילים הגיעו לקוויק סטפ כדי להנות מהרבה פרגון מצד הקבוצה, ששמה כמטרה את קלאסיקות האביב והשאירה את הגרנד טורים לניצחונות בקטעים ואת ההובלה למטפסים הצעירים. ככה קיבלו רוכבים כמו אנריק מאס וריגוברטו אוראן הזדמנות בכחול של קוויק סטפ והתגלו לעולם. אבל שהפירות הבשילו, קוויק סטפ לא יכלה (או לא רצתה) לספק להם את התמיכה הדרושה לניצחון בגרנד טור, כי זו קבוצת קלאסיקות בלגית, והמטפסים נטשו. 

 

אז מה כבר השתנה בשנה אחת של קורונה? 

ג’ואאו אלמידיה, עד 2020 רוכב אלמוני והיום אחד הרוכבים המבטיחים בעולם אחריי הופעה גדולה בג’ירו, עונה מצויינת של אנדרה באג’יולי מאיטליה, ובראש הרשימה רמקו אוונפול האדיר, שחוזר ב2021 לכבוש את הענף. אף אחד מהרוכבים האלה לא מתמחה במרוצי האבנים של האביב, אוונפול ואלמידה יתמקדו בכלל בגרנד טורים בעונת המרוצים הקרובה. קוויק סטפ, זו שהסתכלה כל שנה על מירוצי האביב כיעד ברור, הופכת ב2021 לקבוצה שלמה, קבוצה שמתחרה על ניצחון בג’ירו ד’איטליה כמו על ניצחון בקלאסיקה בבלגיה. 

בזמן שהתרחבה למחוזות חדשים, דווקא בדיספלינה הביתית, הקלאסיקות הבלגיות, קוויק סטפ איבדה בחורף הזה רוכב חשוב בדמות בוב יאנגלס. יאנגלס עזב לצרפת בחיפוש אחר הצלחה אישית, והשאיר את הלהקה חלולה אפילו יותר לעונת האביב. בארבעת השנים האחרונות איבדה קוויק סטפ בכל חורף רוכב חשוב מאוד לקלאסיקות האביב. ב2017 זה היה המנהיג טום בונן,ב 2018 ניקי טרפסטרה, 2019 פיליפ ז’ילבר וב2020 בוב יאנגלס. מי בא להחליף אותם? לרוב אף אחד. אם כך, המגמה ברורה אצל קוויק סטפ. הכחולים נפתחו למחוזות חדשים, רושמים ניצחונות בכל מקום – גם באליפות העולם באימולה, אבל נשארים ב2021 עם להקה מרשימה פחות במירוצי הבית.

בעונת 2020, שאומנם קשה לשפוט לפיה, הנתונים מוכיחים שהמעבר לקבוצה טורפת-כל גרמה לפגיעה בהצלחת הקבוצה בקלאסיקות האביב. מעבר לכך, יש לה קלף חזק שאי אפשר לפספס והוא יהיה עטוף השנה בחולצת הקשת…

אלוף עולם

להקת הזאבים של קוויק סטפ מכילה כוכבים במגוון רחב של גילאים וסגנונות, אבל אם צריך לסמן את זכר האלפא של הלהקה, הרוכב שתמיד היה שם בשנים האחרונות, השם שעולה הוא ג’וליאן אלאפיליפ. הצרפתי לובש את המדים הכחולים משנת 2014, תחילת הקריירה שלו, ובשנים האחרונות הוא עובר בין מדינות אירופה וקוטף ניצחונות. מונומנט בסן רמו, מירוץ שבוע בבריטניה, חולצה צהובה לרווחת קהל המעריצים המקומי ועוד עשרות ניצחונות ברחבי היבשת. לכאורה, אלאפיליפ כבר הגשים כל חלום אפשרי. אבל ניצחון אחד היה חסר מאוד בקריירה של אלאפיליפ, ניצחון באליפות העולם. 

ב2018, אליפות העולם באינסברוק, הרבה מאוד אנשים שמו את כספם על ניצחון של אלאפיליפ, במסלול נהדר ליכולותיו באוסטריה. ברגע האמת אלאפיליפ לא סיפק את הסחורה וסיים מאוכזב את העונה. האליפות הבאה, ביורקשייר הבריטית, הייתה מהקשות שהענף זוכר. בגשם, קור ורוח, אלאפיליפ מצא את עצמו רחוק מהניצחון, והחלום הלך ממנו שוב.

בשנת 2020 הסיכויים לקיום של אליפות העולם נראו קלושים לאחר שהמארחת שוויץ החליטה לבטל את האירוע המתוכנן בשטחה. הכל היה אבוד, אבל באיטליה השכנה דווקא שמחו לחגוג את הניצחון הזמני על הקורונה עם אליפות עולם, וסידרו מסלול מדהים באמיליה רומאניה. 

לאיטליה הגיע אלאפיליפ לאחר שלושה שבועות מפרכים בטור דה פראנס, אבל שלם ומפוקס מתמיד. נבחרת צרפת עשתה בצורה מושלמת את עבודתה, העלייה באימולה התאימה לאלאפיליפ בצורה מושלמת, ובפעם האחרונה שהחלו המובילים את הטיפוס, הוא עשה את זה. במהירות בלתי ניתנת לעצירה, בתזמון שהשאיר את מתחריו ללא מענה, כמו שרק ג’וליאן אלאפיליפ יכול. על קו הסיום באימולה היה רוכב אופניים שהבטיח את מקומו בדפי ההיסטוריה של הענף. 

עם חולצת הקשת בין כתפיו וביטחון עצמי גבוה מתמיד, יצא אלאפיליפ השנה, כמו קבוצתו, לגלות מחוזות חדשים. עבור קוויק סטפ זה יהיה בגראנד טורים, ואלאפיליפ דווקא הולך בכיוון ההפוך, אל קלאסיקות האביב. הוא כבר התנסה בעונה שעברה בטור הפלנדרס, ניסיון שהסתיים ביד שבורה, אבל תהיו בטוחים שזו רק ההתחלה. קלאסיקות האבנים נותנות לרוכב הנהדר הזה רעב חדש, מטרה חדשה לכבוש, פסגה חדשה להציב בה דגל. בחולצת קשת, הרבה סטייל צרפתי ופאנץ’ שיש רק לו ברגליים, זאב האלפא חוזר להוביל את הלהקה.

קאבנדיש? באמת?

ואי אפשר לדבר על קוויק סטפ של 2021 בלי מילה על המעבר הסנסציוני של החורף, מארק קבנדיש שנחת בלהקה הכחולה משום מקום. בפעם האחרונה שהבריטי רכב עבור קוויק סטפ, הוא היה בשיא כוחו, עם חולצת הקשת בין הכתפיים ועלה לנותני החסות הון. השנה מגיע קוונדיש לקוויק סטפ על אדי הדלק האחרונים של הקריירה, במטרה להנות מהרכבת המעולה של הכחולים בפעם האחרונה. את צ’ק המשכורת הוא כנראה ירשום בעצמו, אבל בכל זאת מדובר בסיטואציה רווחית לשני הצדדים. קוויק סטפ מקבלת ספרינטר שביום טוב אולי עוד יכול לנצח, שם גדול למותג והכל במחיר נוח במיוחד וקוונדיש מקבל את ההזדמנות הטובה ביותר להשיג ניצחונות אחרונים בקריירה, עם הרכבת הכי טובה בפלוטון.

להקת הזאבים עברה את החורף ויוצאת עכשיו למסע ציד ארוך ומפרך. גם אם במקומות המוכרים יהיה קשה, הקבוצה רק ממשיכה להתחזק, היא נהנית מדור צעיר כישרוני מתמיד, אלוף עולם מכהן ועוד אחד לשעבר והרבה רוכבים מעולים, כך שבכל פינה בעולם יש פוטנציאל לניצחון כחול.

הלהקה הכחולה כבר מובילה 1-0 לאחר ניצחון של בלריני בפרובנס: