ב5.8 בשנה שעברה- בקטע השלישי של טור פולין 2019, הרוכב הצעיר של לוטו סודאל ביורג לאמברכט, נחבט בעוצמה בגשר בטון בצד הכביש. תוך שעות ספורות הוא נפטר מפצעיו, בתאונה שזיעזעה את עולם האופניים. השנה – ב5.8, בקטע הראשון של טור פולין 2020, במחדל משותף של מארגני המירוץ ודילן חרונוונגן, פאביו יאקובסן של קוויק סטפ כמעט מצא את מותו בתאונה מחרידה.

מאת: יהונתן דוויק

אופניים זה ענף מסוכן, וספרינט המוני זה הדובדבן שבקצפת. קחו עשרות רוכבים במהירות של 80 קמ”ש, שימו אותם על כביש צר, ותנו להם להאיץ כשכל מה שמגן על גופם זה קסדה פשוטה ובגדים דקיקים. ברוב המקרים זה נגמר בסדר, אבל לפעמים המתכון לאסון הופך לאסון.

 

הקטע הראשון של טור פולין היה שטוח וארוך, ומושלם לספרינטרים המצוינים שהגיעו לפולין לקראת הגראנד טורים. 200 מטרים לסיום פרץ דילן חרונוונגן, ההולנדי בן ה25 של יאמבו ויסמה, ועל הגלגל שלו ישב פאביו יאקובסן, ההולנדי בן ה23 של קוויק סטפ. הסיום היה בירידה, כך שהמהירות הייתה גבוהה במיוחד. כאשר יאקובסן החל לעקוף את חרונוונגן מהצד, שניהם צמודים מאוד לגדר. ממש על קו הסיום, 50 מטרים לפיניש, נצמד חרונוונגן עם המרפק ליאקובסן ודחק אותו אל הגדר. יאקובסן איבד שליטה ופגע בגדר, בצלם המבוגר שעמד סמוך, והוטח בעוצמה בקרקע.

זו לא הפעם הראשונה של חרונוונגן

כבר ב2016 הואשם דילן חרונוונגן בחסימה פסולה. בספרינט של אתמול הוא סטה ממסלולו פעמיים, הוסיף חסימה מסוכנת של יאקובסן ועשה את טעות חייו. לא, זה לא היה בכוונה. זה גם לא קל בכלל לשלוט בעצמך ובאופניים במהירות כל כך גבוהה, כשהדופק בשמיים והכביש צפוף. אבל חרונוונגן הוא מקצוען, והוא בחר להסתכן ולסכן את המתחרים שלו בשביל הניצחון האישי, והוא יצטרך לשלם על כך. כמובן שזה לא הפעם הראשונה שחסימות ואירועים מסוכנים מתרחשים בספרינט המוני, ובUCI יצטרכו לחשוב איך להפוך את מירב הקטעים בעונה לבטוחים יותר לרוכבים.

גם המארגנים אשמים

לכאורה, התאונה היא באשמתו של דילן חרונוונגן. חרונוונגן דחק את יאקובסן אל הגדר, וגרם לתאונה, אבל לטעמי גם המארגנים של הטור הפולני אשמים, לא פחות מהספרינטר ההולנדי:

בתור התחלה, ספרינט הסיום היה בירידה, מה שגרם למהירות גבוהה בהרבה, ויצר סכנה מיותרת ומוגברת לרוכבים. ספרינט סיום לא צריך להיות בירידה, בטח שלא במירוץ עם כל כך הרבה שמות מהירים ותחרות כל כך צמודה, ובכביש סיום צר.

בנוסף, גדרות הבטיחות התגלו כחלשות והתפרקו בקלות. בסרטון התאונה ניתן לראות באיזו קלות התפרקו גדרות הבטיחות, שכל תפקידם הוא לשמור על הרוכבים. גדרות הבטיחות הם מחדל גדול כבר זמן רב. רק בשנה שעברה נפצע רוכב קוויק סטפ, אלברו הודג, מתכנון לקוי של גדרות בטיחות בספרינט סיום בבלגיה. אפילו בטור דה פראנס הגדול ראינו פציעה קורעת לב של ווט ואן ארט הבלגי, לאחר שאופניו נתפסו בגדר. במקרה של יאקובסן, הגדר הייתה שם, אך היא הייתה חלשה ומביכה, בטח שמדובר במירוץ וורלד טור, הדרגה הגבוהה בעולם.

המארגנים גם תכננו ישיבת קהל מרוחקת, מה שיצר פסי רכבת בצמוד לכביש. יש לציין כי אם היה קהל בצמוד לכביש, כנראה שהיו יותר נפגעים באירוע, אוהדים שהיו נפגעים מיאקובסן. אבל לנחיתה של ההולנדי על פסי רכבת יש כנראה משמעות מכריעה לחומרת הפציעה, כשיש לזכור שבשנה שעברה ממש באותו מירוץ נהרג רוכב, והיינו מצפים לקצת יותר תשומת לב לבטיחות הרוכבים.

 


לחצו פה לקבל את ערוץ BIKEPANEL בטלגרם – מגזין האופניים הטוב בישראל!


מה בהמשך?

פאביו יאקובסן יצא מסכנת חיים נכון לעכשיו. יאקובסן יעבור ניתוח פלסטי בפניו, אך הוא לא סובל מפגיעה מוחית או פגיעה בעמוד השדרה. היום הוא צפוי להתעורר בבית החולים, אך הסיכויים שהרוכב המוכשר הזה יחזור לרכב ברמות הגבוהות נראים נמוכים מאוד כרגע, אבידה גדולה לקבוצת קוויק סטפ ולענף כולו.

דילן חרונוונגן הורחק מהמירוץ. לגבי עתידו, גם בקבוצת יאמבו ויסמה וגם בענף, נצטרך לחכות. קבוצת יאמבו ויסמה הודיעה שהיא תצטרך לבחון את עתידו של חרונוונגן בקבוצה, יש לו חוזה עד 2023, אך המקרה הזה עלול לשנות הכל. איגוד האופניים העולמי העיף את חרונוונגן מטור פולין, אך כרגע לא נקט צעדים נוספים נגדו. אני מאמין שייקח זמן עד שנראה את דילן על הכביש שוב, זו טראומה גם לו, והוא עשוי להתמודד עם תביעות ממשפחתו של יאקובסן ומקבוצת קוויק סטפ.

פה כדאי להזכיר את המקרה הדומה של סאגאן וקאוונדיש, בו סאגאן הועף מהטור אחרי שהדף את קאוו לברזלים באותו האופן – אבל אחרי זה זוכה מאשמה!

טור פולין ממשיך כרגיל והקטע השני שלו יפתח היום כמתוכנן. ככל הנראה הרוכבים ינטרלו את הקטע היום, והניצחון יילך לקבוצת קוויק סטפ. כמו שזה נראה כרגע, הרוכבים מעוניינים להמשיך במירוץ, אך העתיד של הטור הפולני לא נראה מבטיח, וספק גדול אם קבוצות ישלחו גם בשנה הבאה את הרוכבים שלהם למירוץ, שמה שמאפיין אותו בשנתיים האחרונות זה בעיקר אסונות.

איגוד האופניים העולמי צריך למצוא פתרונות, החל מצורות ענישה קצת יותר מאיימות מהרחקה של שבוע, הפיכת ספרינט סיום המוני לאירוע קצת יותר בטוח לרוכבים, וגם אירגון בטוח של מירוצים, מהמסלול ועד גדרות הבטיחות.

כמו שוירוס הקורונה העיר את העולם במגוון נושאים, נצטרך לקוות שמה שקרה אתמול בפולין יעיר את עולם האופניים לטפל בבעיות הבטיחות של הרוכבים על הכביש, ושלא נצטרך לראות עוד מקרים כאלה בעתיד.


הדיוור שלנו: פעם בשבוע בלבד, עם כל מה שמעניין:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים