מהם מונחי הייסוד האלה שחשוב שכל רוכב ידע: Stack ו Reach? כדי לכוון את האופניים שלכם, ובמיוחד כאשר אתם עוברים מזוג אחד לזוג אחר בעקבות החלפה או קנייה של אופניים, חשוב שתכירו את המונחים האלה. הם יסייעו לכם לבחור במידה הנכונה של האופניים הבאים שלכם ולכוונם. 

כנסו לטלגרם שלנו! ערוץ האופניים של בייקפאנל 

מידות האופניים של העבר, ושל ההווה

בעבר, ולמעשה בהרבה מקרים גם היום, רוכבים מחפשים את מידת האופניים המתאימה להם במונחים שהיום כבר יודעים שהם לא ממש אפקטיביים: מידות אופני כביש מוכרות במספרים כגון 52 או 54 ו 56, או באופני הרים באינצ’ים ( 17.5, 18, 19 וכו’) ובמונחי S-M-L-XL. המידות האלה הן בד”כ תוצר של מדידה של אורך צינור האוכף – לא אינדיקציה מוצלחת עבורכם למידת האופניים המתאימה.

שיטה נוספת, לרוכבים לדעת מה המידה המתאימה להם היא לפי ה Effective Top Tube או Horizontal Top Tube – מדידה של מרחק אופקי בין צינור הראש (במרכזו, בנקודת החיבור לצינור העליון) לבין מוט האוכף. היא לא רעה ברוב המקרים אבל בגיאומטריות מסוימות ובמידות מסוימות יכולה להטעות.  

למרות שעדיין נותנים לנו את המידות המסורתיות בגיאומטרית האופניים באתרי היצרנים השונים, יש בשנים האחרונות מעבר הולך וגובר לשימוש בשתי מידות חדשות: Reach ו Stack, וכיום כמעט כל היצרנים משתמשים גם במונחים האלה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מהו Reach ומהו ה Stack?

שתי המידות האלה מבטאות את המרחק והגובה של החלק העליון של צינור הראש מהציר המרכזי.

  • ה Reach הוא המרחק האופקי בין צינור הראש לציר המרכזי (BB) של האופניים.
  • ה Stack הוא הגובה (במונחי אנך) של צינור הראש מהציר המרכזי (BB).

היתרון ב Reach וב Stack שהם מסייעים לנו לבחור מידת אופניים נכונה ולמקם את הכידון בצורה אופטימלית ללא תלות בגיאומטריית האופניים.

image001

Reach שונה לאופניים מסגנונות שונים

יצרני האופניים עושים בהם שימוש שונה לדגמים שונים שלהם. בכביש- הדגמים הספורטיביים יותר יהיו בעלי Reach ארוך יותר בד”כ ודגמי האנדיוראנס יהיו בעלי Reach קצר יותר. המתחרים והרייסרים גמישים יותר, ומעדיפים תנוחה אווירודינמית ורכונה נמוך ולכן רוכבים מתוח ונמוך יותר על האופניים, ואילו בדגמי מרחקים ארוכים ונוחות יושבים זקוף יותר ולרוב ה Stack גדול יותר.

ישנם יצרנים המציעים את אותה שלדה בגאומטריה לעם וגאומטריה למקצוענים כאשר ההבדל הוא בעיקר ב-Stack – שיהייה ארוך יותר בעממי וקצר במקצועני. אם ה Stack ארוך יותר, זה יביא את הסטם להיות ממוקם גבוה יותר בגרסאות לעם ולאפשר ישיבה זקופה עם פחות ספייסרים או בלעדיהם  (בהנתן פרמטרים אחרים קבועים).

בשטח – כיום המגמה היא להאריך את המשולש הקדמי וזה אומר Reach גדול יותר על אותו Stack. זאת כדי להשתמש בסטם קצר יותר מה שמשפר את היגוי. ככל שהרכיבה נוטה יותר לרכיבה טכנית אגרסיבית ה Reach קצר יותר, מה שמקל על הסטת משקל הרוכב בכיוונים שונים ובזוויות שביל תלולות. ברכיבת מרתון ו XC התנוחה ארוכה יותר וה Reach ארוך יותר.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

למה המידות האלה עדיפות על המידות הישנות?  

השאלה היא למה לא להשתמש ב Effective Top Tube וכן להשתמש ב Reach למשל, כשרוצים לדעת איזה אופניים מתאימים לכם?

לשם המחשה בואו נדמה שאתם מתעניינים בשני זוגות אופניים. באחד זווית צינור האוכף “רגילה” או דומה לממוצע, אולם דגם אחר הוא בעל זווית מתונה יותר. כלומר מיקום האוכף בזוג אחד אחורי יותר ובזוג שני קדמי יותר ((בהנחה שנשתמש באותו מוט אוכף ואוכף). כתוצאה מהזוויות השונות של צינור האוכף, ה Top Tube האפקטיבי של אחד מהם קצר, ושל השני – ארוך, למרות שה Reach בשניהם יכול להיות זהה.

אם הייתם משתמשים ב Effective Top Tube בלבד, יכול להיות שתטעו לחשוב שזוג אחד קטן מדי (זה שבו צינור האוכף מונח בזווית חדה יותר), אבל זו טעות – מוט אוכף אחר, בעל הטיה אחורה (Set back) היה יכול להציב אתכם מעולה על האופניים “הקטנים”.

מצד שני אולי תחשבו שזוג האופניים השני גדול מדי, בעוד שהם יכולים להיות מצוינים עבורכם עם מוט אוכף שממקם את האוכף עצמו בנקודה קדמית יותר.

זאת ועוד: אם לא תדעו לזהות נכונה את אורך האופניים המתאים לכם (כלומר להכיר את סביבת ה Reach הנכונה עבורכם), תצטרכו להשפיע על כיוון האופניים בשינוי אורך הסטם. אבל זה מסוכן: שינוי גדול מדי בסטם יפגע בהיגוי, ושינוי גדול מדי במיקום האוכף אינו נכון פיזיולוגית כיוון שמיקום האוכף הנכון הוא נגזרת של מיקום הפדלים והפיזיולוגיה שלכם.

image005

טיפ מעשי למחליפי אופניים

כיוון אופניים מתחיל ממיקום האוכף ומשם אל הכידון. אם האוכף תמיד יהיה באותו מקום, כל שנשאר לנו הוא למקם את הכידון ובדיוק בשביל זה יש לנו את ה-Stack ואת ה-Reach. כאשר נדע מה ה-Stack ו-Reach ומהו מיקום האוכף שלנו, נוכל לגזור מאלה בדיוק מה השינויים שאנו נצטרך לעשות כדי למקם את הכידון באותו מקום ביחס לאוכף שלנו במעבר בין זוגות אופניים לאותו ייעוד וסגנון רכיבה.

המגמה בשוק היא כאמור להאריך את ה Reach של אופניים ולקצר את הסטמים. אם נוח לכם מרחק הכידון-אוכף הנוכחי ואתם מרגישים טוב בתוכו, תשאפו כנראה להשאיר את המרחק הזה דומה גם בהחלפת האופניים לדגם חדש או אחר. כדי לשחזר את המרחק הזה, בדקו מהו ה Reach הנוכחי שלכם + אורך הסטם. נוצר מרחק מסוים (X) שאותו אתם רוצים לשחזר. בידקו מהו ה Reach החדש אליו אתם עוברים (Y). כעת תחסרו את Y מ X ויוותר לכם אורך הסטם החדש שאיתו כדאי להתחיל לבדוק את האופניים החדשים. נאמר רק בזהירות שזה בקירוב, ויתכן שתגלו שאתם צריכים מרחקים חדשים ושונים בהחלפת זוגות אופניים.

לסיכום: Reach ו Stack

ה-Stack הוא הגובה של מרכז עליון של צינור הראש ממרכז הציר המרכזי. ה-Reach הוא המרחק של מרכז עליון של צינור הראש ממרכז הציר המרכזי. את האופניים מתחילים לכוון מהאוכף ומיקום הרוכב מעל לציר המרכזי והפדלים ומשם ממשיכים. בהנחה שמיקום האוכף ביחס לציר המרכזי הוא נתון קבוע, המידות האלה יסייעו לכם להמשיך מהנקודה הזו, ולהשוות בין אופניים שונים בצורה רלבנטית עבורכם, ובשביל לשחזר תנוחה נוחה מזוג האופניים הישן שלכם לזוג החדש.

אם תדעו יותר בתחום הסיכוי שלכם לרכוש את האופניים המתאימים לכם, לקבל שירות טוב יותר ממכוון האופניים שלכם, וגם להיות מסוגלים לטפל בשינויים קטנים בעצמכם יגדל.

מאת: אורן גונן, FitZone כיוון אופניים – 050-2618403
סייע בהכנת הכתבה: גיא חלמיש
אורן גונן, מומחה כיוון אופניים ובעל סדנת FitZone יכתוב מדי פעם ל BIKEPANEL כדי להעשיר את הידע שלנו בתחום התמחותו – כיוון אופניים. נטפל פה במושגים מעולם גיאומטרית השלדות, פיזיולוגיה, כיוונים ומידות, כדי לסייע לכל רוכב לשבת טוב יותר ונכון יותר על האופניים.