כדאי שיהיה מולטיטול בכיס או בתיק הרכיבה, וכדאי שהוא יהיה בלתי מורגש. הקטגוריה של המולטיטולים המינימליסטיים התפתחה לכדי ז’אנר שטוח שתופס אפס מקום ומספק המון תועלת. אבל יש הבדל לא קטן בביצוע בין כלי אחד לשני, ובמיוחד: במגוון הכלים בתוכם. הכירו כלי מצטיין: Schwalbe 2.0 Multitool.

יש כמה תכונות שאני מחפש בכלים קטנים הנכנסים לפאוצ’ האוכף הקטן, לצד רשיון נהיגה/ת.ז., כסף מזומן, שני שקיקי אלקטרוליטים של ZNA למילוי הבקבוקים באמצע הרכיבה, ו… מולטיטול. את הכלי הבא נבחן לאורם. 

מפרט Schwalbe 2.0 Multitool

 • 13 כלים
 • מפתחות אלן בגדלים: 3, 4, 5, 6, 8. כן גם 8 מ”מ! 
 • מפתח Torx 25 מ”מ. 
 • מברג שטוח שהוא גם:
 • פותחן בירה
 • כלי להכנסת ונטילים (SV ,AV)
 • מאריך ונטיל (SV)
 • משקל: 85 גרם
 • מחיר: 169 כולל מע”מ
 • יבואן: אופנועית, יבואנית שוואלבה. רשימת חנויות.

שוולבה מולטיטולמורפולוגיה ונוחות שימוש

עולם אולרי הכלים הקטנים או המולטיטולס עבר שינוי בשנים האחרונות. פעם הם היו שמנים וקצרצרים וכמה שיותר קטן היה נחשב יותר טוב. זה השתנה והבינו שהמטרה שלנו בכיס היא שזה לא יהיה קצרצר אלא שזה יהיה שטוח. האולרים הטובים החדשים מתוכננים כמה שיותר שטוח. האורך של הכלים מתארך, אבל הם מתיישבים להם בתיק או בכיס כמעט בלי להפריע בזכות המבנה הזה. 

למבנה השטוח יש יתרון גדול לעומת השמנמן הקצר. הרבה יותר נוח לעבוד איתו משתי סיבות: 

 1. המסגרת גדולה יותר (אבל שטוחה) וקל יותר להחזיק אותה כידית ולהאריך את המרחק הפתוח לבורג עצמו
 2. האלן או הכלי עצמו ארוך יותר וזה מאפשר גישה טובה יותר להרבה נקודות שהכלים הקצרצרים והשמנמנים לא הצליחו להגיע אליהן, ואם הגיעו העדר המנוף והאחיזה לא הקלו.

המבנה השטוח מאוד, והארוך יותר התגלה כפתרון מנצח ואנחנו רואים יותר ויותר כלים מאמצים את הכיוון הזה. במיוחד כשגם קומפקטיות נכנסת למשוואה כדרישה מהמוצר. 

ככה עשו פעם, וככה עושים היום…

חיכוך ויציבות

אחרי שיש לכם מולטיטול כזה, בוודאי תגלו שיש הבדלים בין אחד לשני בתחושת האיכות והיציבות שהם מספקים בפתיחה. כלים שמשתחררים וזזים בקלות מדי אינם נוחים לעבודה. ברוב הכלים אפשר להדק עם הבורג בצד את הכלים כך שיהיו יציבים ולא תהייה בהם תנועה מיותרת. פה זה הגיע מהודק ואיכותי מהיום הראשון. 

schwalbe

כלי מומלץ

מגוון הכלים (והאלמנט המפתיע)

פה יש תמיד דילמה בין לקחת יותר לבין משקל וסרבול. אם אתם סובלים מ OCD תמיד יהיה משהו חסר בכלים בשבילכם. אבל יש איזה איזון באיזשהי נקודה בין מה שבאמת צריך לבין מה שאפשר שיהיה. פותחן בירה ומברג זה מאוד שימושי ללא ספק.  את כל גדלי האלן המוכרים שיש בכל כלי כמובן שצריך. מידות 3 ו 4 משמשים לא פעם לקירוב והרחקה של ידיות המעצורים באופני הרים.

מידה 8 היא קריטית היום (בעבר היתה נדירה בכלים הקטנים) – היות וזהו האלן לשחרור גלגלים שאין להם ידיות קוויק רליס. מאז המעבר לדיסקים בכביש, עודף אווירודינמיות וצירי 12 פשוט חייבים אותו. בנוסף זהו האלן שפותח וסוגר את הפדלים של שימנו למקומם, והוא סופר שימושי במיוחד בנסיעות לחו”ל שם צריך להוריד או להביא פדלים מהבית. בכלי הזה הוא מתישב כ”כובע” על כלי אחר ואני קצת פחות אוהב את זה מאשר קיום נפרד משל עצמו כי אפשר לאבד את זה.

שוואלבה

הכובעון של ה-8

עוד כלי שימושי שדווקא הייתי רוצה עוד כמה גדלים ממנו הוא הטורקס. יש פה 25 מ”מ וזה לא מספיק- לא פעם מגלים באופניים איזה טורקס סרבן שחורג משורת האלנים הרגילה. הרבה פעמים אלה הם מחזיקים את כלובי הבקבוק שיש להם נטייה להשתחרר. הייתי צריך אחד כזה על הדוגמה X בחו”ל וחסרה לי המידה שם. 

לקבלת הכתבות לווצאפ לחצו פה: http://tiny.cc/bikepanel-channel 

האם באמת חשוב פותחן שרשרת?

תלוי על מה אתם רוכבים (כביש או שטח), איפה אתם רוכבים (10 ד’ הליכה מכביש כלשהו או במדבר), ואיך סגנון הרכיבה שלכם (נותנים מכות כח מפתיעות וחזקות?) וכן – כמה יבבני משקל אתם. רוב הכלים היחסית קטנים שמכילים פותחן שרשרת שוקלים סביב ה 150 גרם, מי יותר מי פחות. הכלי הזה מינימליסטי בהרבה ושוקל רק 85 גרם. לרוכבי כביש פותחן השרשרת אינו חשוב מצד אחד, ואילו רוב הדברים נשמרים בכיס האחורי וכל גרם מורגש ולכן אין להם צורך בזה. ברכיבת שטח שיש בה מכות כוח קצרות וחזקות זה קצת יותר רלבנטי, ושם גם רבים אינם רגישי משקל כמו בכביש. אני חייב לסייג שבקרוב ל 30 שנה שאני רוכב, קרעתי שרשרת אולי פעמיים- סגנון רכיבה ותחזוקה טובה מונעים את הצורך בזה כמעט לגמרי.

אופניים מעניינים אתכם. הצטרפו לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מה הסיפור של פותחני הונטיל? 

זה ללא ספק האלמנט המבדל והייחודי של הכלי הזה, ושוואלבה מסבירים את נחיצותו בנפיצות הטיובלסים. אכן כדי למלא את החומר בטיובלס, אחת השיטות היא לפרק את ליבת הונטיל, לשפוך דרכה את החומר ואז להרכיבה חזרה ו”להרים”. הכלי תומך גם בונטיל פרסטה וגם בונטיל “רכב”. אני בחיים לא עשיתי את זה, וגם לא הפעם, מודה: אין לי סבלנות לטיובלסים, הולך לחנות ועושים לי. 

ונטיל

פותחני ליבת הונטיל

סיכום: Schwalbe 2.0

כלי חמוד שאני אוהב. הוא נוח מאוד לשימוש, יותר מרוב הכלים הקטנים שנתקלתי בהם. קליל מאוד, שטוח ולא תופס מקום ומרגיש איכותי. יש לו את ה 8 הנדרש, ואם אתם צמאים, גם יפתח לכם את הבירה. 

יתרונות

 • מבנה שטוח
 • איכות גבוהה
 • מגוון כלים טוב כולל אלן 8″
 • פותחן ליבת ונטיל ייחודי

חסרונות

 • ה-8 וכלי הונטיל הם כובעונים שיכולים להאבד
———— שתפו את זה בכפתורים למטה ———— 
לקבלת הכתבות בטלגרם לחצו פה: https://t.me/BIKEPANEL