כשעמית לוינסון, מנהל מוצר פינרלו ברוזן ומינץ מתקשר ומזמין לכנס השקה בטרויזו באיטליה כדי להתנסות באופניים חדשים של Pinarello, אתה לא אומר לא, גם אם אין לך מושג איזה אופניים הולכים להשיק. אז אמרתי כן. 

אוי קשה לבחון אופני קצה

אז עוד לא ידעתי איזה מוצר יושק, אבל ידעתי את זה: בטופס ההזמנה ל״Pinarello Experience” התבקשתי לתת את מידת האופניים שיתאימו לי (53), למדוד את גובה האוכף (72.2) ולספק את מידות ביגוד הרכיבה שלי (M). איטליה, Pinarello, מידות ביגוד, אירוע השקה, כנראה שזה הולך להיות לא רע… כן ידעתי שאצטרך לרכוב 130 ק״מ עם כ400 מפיצים ובעלי חנויות פינרלו בעולם, לאכול טוב ללא מגבלות קולינריות מצפוניות או דתיות כלשהן, להנות מערבי גאלה בטירות מימי הביניים, להסתובב במסיבות השקה נוצצות ומלאות אלכוהול חופשי. ״אוי קשה לבחון אופני קצה״. 

Dogma X

הכל עניין של מיצוב. אם הכיוון שלך הוא יוקרה מקסימלית, אתה תשקיע הכל ברמה הכי גבוהה כדי לקבל את הזכות ליחס בהתאם. זו מה שעושה פינרלו – בחסות היקרה ביותר על הקבוצה היקרה ביותר: אינאוס על כל תארי הטור דה פראנס שלהם. בחנויות שני מליון הדולר שלה בלונדון ובטרוויזו במפעל בצפון איטליה. וכך גם ברכות ותחושת הבדים בליין הביגוד החדש שלה שקיבלנו סט שלו בהשקה- קצה קצה קצה. 

Dogma X

מונחים כיצירות אומנות

ההשקה היתה מהממת. בערב הראשון הגענו למתחם של גלריה לאומנות ענקית, שהפכה ללאונג׳ של מסיבת השקה. בכניסה עוברים דרך האופניים של פידקוק שניצח איתם את אליפות העולם באופני הרים, ודגם הנג״ש שעמו שבר גאנה את שיא השעה. אלה שימשו רק ניצבי משנה לכוכבת האמיתית: סדרת האופניים החדשה של פינראלו שנקראת X ובראשה דגם הדוגמה איקס. 

קב’ הווטסאפ של בייקפאנל, כנסו:
בייקפאנל ווטסאפ

הם הונחו על רקע מסך ענק שיצר תאורה משתנה של טבע מדהים כרקע לשלדה היפהפיה. האופניים בצביעות האחרות הונחו בחדרים הבאים בגלריה לאמנות על במות של פסלים משל היו יצירות אמנות. מאחורי כל אופניים ציורים מודרניים מגניבים, כל שלדה- יצירה, כל פריים- סטורי, ועם כוס יין איטלקי ביד, הופעות חיות של סקסופוניסט עם דיג׳יי, זמרת בארים אדומה עם פסנתרן, ואשת גומי תלויה מהתקרה, היה ברור שפה – עוסקים בקצפת המהנה של החיים הטובים. 

Dogma X

איקס או מיקס ודריקס?

הסיבה לחגיגה: השקת סדרת ה X החדשה. זוהי סדרת אופני הכביש של Pinarello שבה שלושה דגמים X ״רגילים״ לצד דגם ״Dogma X” אחד. נתעכב רגע על ההגדרות האלה ואיך בנוי הליין של פינרלו:

יש היום שתי סדרות של אופני כביש זו לצד זו – הדגם התחרותי המוכר מסדרת F, ולצדו דגם האנדורנס מסדרת X. בשתי הסדרות יש הפרדה בין דגם ה Dogma העליון ביותר והיוקרתי, לבין שאר הדגמים בעלי המספור: X5, X7, X9 (ה 9 הכי יקר, מתחתיו ה 7 וה 5). כך גם פה- דגם הקצה עליו רכבנו הוא ה- Dogma X ללא המספור. כך גם בסדרת ה F יש היום F5, F7, F9 ומעליהם דגם הקצה Dogma F ללא המספר. זה קצת דומה לגישה של ספשלייזד במיצוב s-works בנפרד משאר רמות האבזור של אותו דגם אופניים.  

רק שימו לב- האיקסים הממוספרים אינם אותם אופניים כמו הדוגמה איקס! הם נמצאים באמצע בין ה F ל X9 במובן הזה שהגיאומטריה של הדוגמה X יותר תחרותית מזו של סדרת ה X הממוספרת (צינור ראש קצר יותר, מעט ארוכים יותר לרכיבה רכונה), וקצת פחות תחרותית מזו של ה F. גם הקרבון יקר יותר, האבזור עליון, ויש חיבור בצורת X בין תומכות האוכף שתורם לעוד קצת קשיחות למרות פתח רוחב הגלגל הגדול, ולבידול וייחודיות מהשאר. כמו כן לסדרת ה X יש 9 מידות אופניים ואילו ב Dogma X וב F יש 11 מידות. 

Pinarello

רכיבה אל היין, ואז אל האוכל

בעודי רוכב בין הכרמים המדהימים של אזור ונציה ו Treviso שהוכרז כסביבה המוכרת על ידי Unesco לשימור תרבותי התחברתי למהות של אגף האיקסים. אין כמו בילוי נינוח יחסית בכבישים יפהפיים כדי לקבל תזכורת מהי רכיבה נכונה. אלו כאמור אופני אנדורנס, כלומר אופניים לרכיבות ארוכות והרכיבה הפעם בצפון איטליה, בהחלט ארוכה- רכבנו כ 130 ק״מ. דיירי האגף יעצרו באמצע הרכיבה לקפה חובה, בהשקה עצרנו לטעימות יין ביקב מהמם. ברכיבה הנכונה באגף האיקסים, באים להנות מהנוף, לשמור על הכושר, ואוהבים את החיים הטובים. 

“את לא בן!” (ג’ורג’ הוטרינר)

וגם אתה לא תום פידקוק… לרוכבים שנמצאים יום שלם על האופניים, באירועי גראן פונדו של שעות ארוכות. לרוכבים שאינם מקצוענים, שנכנסו לתחום בשנים האחרונות ולא מנעוריהם, מתאימים אופניים יותר יציבים, יותר מפנקים ורכים מה F של תום פידקוק. אתה לא אלוף העולם המלהיב בן ה22 באופני הרים, רוכב אינאוס שהדהים את העולם בדיסנדינג משוגע בדרך לניצחון הסטייג׳ של האלפ דואז. אם יש לך מזל אז אתה קונה טיפוסי של פינרלו ב 60,000 ש״ח, ולכן השומן הבטני שלך ברמה קצת אחרת משל פידקוק, והוואטים שלך גם לא זקוקים לקשיחות של ה F. אנחנו צריכים אופניים נוחים, מהירים, אווירודינמיים וטיפה יותר סלחניים מאשר אופני מרוץ חסרי פשרות. לכל חברי חובבי פינרלו בעלי הדוגמה F12 וה F (אתם כן בן… אבל לא פידקוק הבן…) אני מבטיח לכם שיהיה לכם טוב יותר, ותהנו יותר מהרכיבה אם תחליפו לדוגמה איקס.

הגעתם עד לפה? אתם מוסמכים להצטרף לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

גם ביצועים

אבל פאן במקסימום מגיע גם מרכיבה תחרותית וביצועים, ובדוגמה איקס יש אפשרות לרכיבה חזקה כזו. בעוד שבכל 40 הקילומטרים הראשונים לחצו הרוכבים הטריים, ההולנדים והאיטלקים הרזים על מעל 40 קמ״ש ממוצע, ונתנו אול אאוט בעליה הראשונה, הרי שלאחר מכן נרגעה הדבוקה. לצערי אין לי נתוני משקל של האופניים, שזה משהו שנוכל לעדכן אחרי שיגיעו לארץ ונבדוק אותם בחנות. האופניים היו תחרותיים, נמוכים ולגמרי אפשרו רכיבה מהירה, רק טאקט אחד למטה בחדות, קשיחות ואווירודינמיות מה F, ושני טאקטים טוב ממנו בנוחות, ספיגה ויציבות כיוונית.

אחרי שהוצאנו אנרגיה תחרותית, התחלנו להנות באמת באגף האיקסים. הגיאומטריה אולי פחות אגרסיבית משל ה F אבל אפילו פה רכבתי עם כס״מ וחצי של ספייסרים, כלומר אלה לא אופני נוחות של פעם… אלה אופניים תחרותיים והם מגיבים ומתאימים גם ליציאה מהאוכף, לספרינט מזדמן ולרכיבה חזקה יותר.  במספרים: 

  • במידה 53 הריץ׳ (המרחק מהכידון) של Dogma X קצר יותר ב 3.9 מ”מ מזה של Dogma F. הבדל מזערי. 
  • הסטאק (גובה הכידון) של Dogma X גבוה ב 15.4 מ״מ מ Dogma F. זה הבדל של כשני ספייסרים. 

Pinarello

Pinarello X – השפה העיצובית

במבט מהיר ניכרת השפה העיצובית המאפיינת של פינרלו. אופי המשולש הקדמי שלהם הוא לטעמי המזוהה ביותר בענף. אי אפשר לפספס את השבירה בטופ טיוב, את המזלג בצורת הגל האופייני ואת הצינור התחתון הטיפוסי, גם הוא בגל עדין עם התרחבות אווירודינמית באזור הבקבוקים. אבל פה יש שבירה הצידה לגמרי מהקו המוכר עד היום של המשולש האחורי: לא עוד תומכות נמוכות אלא שני צינורות דקיקים במיוחד ומוקשתים היורדים לציר האחורי, עם חיזוק כפול למוט האוכף: אלה הם ה X-Stays שהם Flex-Stays במהותם- קשתיים ודקיקים לספיגת זעזועים מבלי להתפשר על קשיחות בציר המרכזי או על משקל האופניים. מטרת החיבורים הכפולים לצינור הכיסא הוא להפחית ויברציות. 

ה X-stays ועליהם חיבור ה X שיהיה רק בדוגמה

ההבדלים בין Pinarello X לPinarello Dogma X

רק בדגם העליון, בדוגמה איקס, יש 11 מידות, קרבון 1100 וכן עוד קישוט מיוחד ומפריד מהשאר בדמות איקס מקרבון המגשר בין שתי התומכות. מטרת החיבור הנוסף בין ה Flex-stays אינה רק בידול מיתוגי והצדקה למחיר, אלא גם תוספת של קשיחות לשלדה, כך אמר לי ברכיבה מנהל מוצרי הכביש של פינרלו, כשרכבנו כתף אל כתף ודיברתי איתו לא מעט. 

גם בסדרת ה X יש שלדה אסימטרית, מסימני ההיכר של פינרלו, שמוסיפה מסיביות לצד השרשרת היות ויש יותר כח שמופעל על צד השרשרת בפידול. עוד ייחוד של הדוגמה איקס, בשונה משאר האיקסים הוא גיאומטריה אורודינמית יותר – כלומר מעט יותר ארוכה ונמוכה וכן קרבון טוראיי T1100K היפני שבנוי בצורה ספציפית לשפר את היכולת לקלוט ויברציות. בשאר יש קרבון T900K.

עוד באגף האווירודינמיות- הולכת כבלים פנימית עם המערכת החדשה מהדוגמה F וכידון-סטם אינטגרלי נפלא ונוח. 

Dogma X

צמיגים עד 35 מ״מ

האופניים בנויים לצמיגים רחבים עד רוחב של 35 מ״מ רשמיים (בד״כ אפשר להוסיף עוד 2 מ״מ לא רשמיים למי שמייעד אותם לרכיבות גראבל מזדמנות). היום החישוקים הרחבים מאפשרים הורדת לחץ אוויר ושיפור דרמטי בנוחות הרכיבה (ברכיבה הפעם רכבנו עם ה DT Swiss 35 ERC אבל היו לצדנו יבואנים שבחרו בפרינסטון שדומים לזיפ עם החישוק המעניין עם ״גלים״ ואחרים בבורה WTO). 

 המשמעות היא פחות ויברציות, הרבה יותר נוחות, ואם שמים צמיגי 28 כנראה שגם כמעט ולא מפסידים מהירות גלגול (אם כי רוב צמיגי ה28 וה32 שוקלים טיפה יותר מצמיגי ה 25-26).

Dogma X

מקור הנוחות: מהצמיגים או מ X-stays? 

קשה לי לאמר משתי רכיבות, אבל אני מעריך שהרוב זה מהצמיגים. אנחנו רכבנו עם קונטיננטל 5000 ברוחב של כנראה 32 (חיפשנו את המספר לשווא על הצמיג, לא היה רשום בשום מקום) בלחץ אוויר של 80 PSI. פה יכול לבוא טיעון כנגד בחירת האופניים האלה למול Dogma F שגם הם יכולים לקבל צמיגי 28 עם לחץ נמוך יותר ולשכך לא רע. אבל בעיני הסיבה העיקרית לבחור באיקס היא הגיאומטריה ולא רק שיכוך ויברציות דווקא. הגיאומטריה תאפשר רכיבה נינוחה יותר, נעימה, ותחושה טובה יותר בירידות מהירות וסיבובים למי שהיום יושב על הברקסים ולא מרגיש משוחרר/ת בגלל עצבנות ההיגוי של אופני כביש.

יחד עם זאת- השיכוך מעולה. רכבנו על קובלס (אמנם מהטובים והמהוקצעים שיש, לא מהז’אנר של פריז רובי…) והשיכוך פשוט נהדר.

Pinarello

צביעות ואבזור

Pinarello מציעים צביעות מגוונות על פלטפורמת myway שהוא האתר לצביעה אישית שלהם. אם בחרתם באופציה הזו יהיה לכם דגם בשילוב הצבעים הייחודי שלכם על בסיס הטמפלייטים שבאתר. אם תקנו בצביעות המדף, יש אופציה לבחירה מארבע צבעים:

  • דוגמה איקס – שחור-אפור. טוראי 1100. גיאומטריה קרבית. דורה אייס. 
  • איקס תשע- הכי יקרה, טוראי 900, מגיע בצבע הזהב היפהפה. גיאומטריה מתונה. דורה אייס \ רד. 
  • איקס שבע – מגיע עם שתי צביעות: אדומה וכחולה. גיאומטריה מתונה, מערכת אולטגרה \ פורס
  • איקס חמש – מגיע בלבן ובשחור, מערכות 105 (אלק׳), גיאומטריה מתונה.

Pinarello

צמיחה מואצת

היא מגדילה את היקפי המכירות שלה בצורה מאוד מרשימה בשנים האחרונות, עושה סדר נכון בקו המוצרים ומרחיבה אותו. פינארלו צמחה ב 118% בשלוש השנים האחרונות בהכנסות, מ 48 מליון ל  106 מליון! הם נרכשו פעמיים לאחרונה- פעם ראשונה סביב 2016 על ידי תאגיד היוקרה לואי ויטון בסביבות ה 70 מ’ דולר (כל הסכומים הם השערות מפרסומים שונים ברשת) שעשה עליהם סיבוב מדהים ומכר אותם פעם שנייה בכ 200 מ’ דולר, ממש לאחרונה לקב׳ בראשות הטריאתלט מליארדר המכרות איואן גלסנברג שיש לו גם חברת ביגוד יקרנית במיוחד (Q36.5).

יש להם גם אופני הרים חשמליים, אופני כביש חשמליים, והדגש כרגע הוא על הרחבת התחום התחרותי באופני הרים. איכשהו יצא שדווקא החברה הזו שנטועה בעולם הכביש מספנסרת היום שני אלופי עולם ב XCO: תום פידקוק עם השיכוך הכפול ופאולין פרנד-פרבו שמעדיפה הארדטייל. ישווקו אותם בשתי רמות של קרבון ואבזור, וגם יספקו את הרמה הגבוהה ביותר כשלדה לבנייה עצמית. 

יו”ר מועצת המנהלים פאוסטו פינארלו, האיש, השם ולוגו ה P מאחוריו

קו הביגוד החדש

לא בטוח שזה יגיע לארץ, כי ביגוד של Pinarello יהיה גם יקר, וגם לא ברור האם רוכבים שאינם על פינרלו ירצו לקנות אותו. בעיני דווקא, שווה! הם גייסו מנהל קו מוצרים במיוחד עבור פיתוח הבגדים והשיקו כמה קווים של מוצר כולל לרכיבה רטובה וקור, וכמובן גם בגדי קיץ. מההתנסות שלי, זו הרמה הכי גבוהה של ביגוד שיש בענף: הכל יושב נעים ומלטף, הביב גזור נמוך (קל להשתין בהפסקת הרכיבה). החולצה נפלאה, נעימה ולא לוחצת באזור הבטן, ויחד עם זאת מצליחה להצמד לחלוטין- וזה שילוב מאוד יפה ונוח. הצבעים הכי מודרניים בעיצוב נקי מונוכרומטי. החל בצהוב-חרדל שקיבלנו ברכיבה, ודרך כל מגוון הצבעים האחרים שכולם עדינים, פסטליים, וללא שיגועים בהדפסות. קצת מחזירי אור עדינים, וטיפה הבדל טון ומרקם חלק בשרוולים. אין רוכסן אחורי, ואין פיצ׳רים בולטים מיוחדים שאפשר להתפס עליהם אבל יש נוחות מופלגת. 

זה כמובן מתאים למי שאוהב את המותג, אבל האמת, בגלל העדינות של העיצוב, הלוגו העדין של ה P אינו מפריע גם לשימוש על מותגים אחרים. זה פשוט ביגוד קלאסי ברמה הכי גבוהה שיש בענף, ברמות של אסוס, וביגודי הקצה האחרים. 

גיאחה מנצל את הרכיבה לברר כמה דברים עם מנהל המוצרים של פינארלו

סיכום: Pinarello Dogma X

פינארלו היא חברה מעולה שמייצרת אופניים נחשקים ומעוצבים להפליא. אייקוניים, מזוהים מייד, מדיפים יוקרה וסטייל איטלקי. היא סידרה את קו המוצרים שלה בצורה הגיונית וברורה יותר מבעבר והציבה בראשו שני יהלומים בדמות הדוגמה F והדוגמה X ואחריהם סדרות ממוספרות במחירים שתומכים לא רק בעשירים. 

סדרת האיקס החדשה, ובראשנה ה Dogma X – אופני האנדוראנס החדשים של Pinarello הם אופניים נהדרים. זה לא מבחן זו התנסות בלבד, אבל הספקתי לעשות עליהם כמעט 200 ק”מ ביומיים לפני שהוחזרו בצער. החוויה דומה לקטגוריה המודרנית של אנדוראנס: נמוכה, יעילה, תחרותית, ועם הגיאומטריה הכי טובה שניתן לכל רוכב ישראלי, וגם עבורי. אולי הם לא חדים ורייסריים כמו הדוגמה F אבל הם הרבה יותר חדים ורייסריים ממה שאתה צריך (כי אתה לא פידקוק, זוכר?).
הקטגוריה הזו כבר מזמן אינה מציגה צינורות ראש גבוהים בהגזמה ומשקלים כבדים- זו קטגוריה תחרותית לגמרי. הרגשתי מהיר, יציב, בהיגוי מושלם ובחווית רכיבה נהדרת ונכונה. רוכבים מתחילים יותר יכולים לבחור בקו ה X והמתקדמים יותר בדוגמה X התחרותיים יותר עליהם רכבתי. 

כתב וצילם: גיא חלמיש (“אוי קשה לבחון אופני קצה”)

שתפו את זה! פה בכפתורים למטה: