הולודרום חוזר לשגרה אחרי שנתיים מורכבות מאוד מיד עם פתיחתו לפעילות. חוסר הוודאות שהיה לגבי אימוני ותחרויות הכביש והשטח היה כפול ומכופל בכל הנוגע למסלול, מה שדחה שוב ושוב את הפעילות השגרתית, חשיפת המתקן והנגשת התחום לקהילת הרוכבים ולציבור בכלל.

ליגת האלופות במסלול ממצה את הפוטנציאל שבענף

עכשיו יש סוג של אופק. בעולם מבינים את הפוטנציאל הגדול של דיסציפלינת המסלול כשמדובר בקהל, פרסום, מדיה וכל הנוגע לחשיפה והנגשת ענף האופניים. אירוע תחרות בולודרום יכול להיות סוחף, מלהיב ומעניין ממש כמו משחק כדורגל טוב או הופעת אומן שמביאה קהל גדול ומשמעותי. הקהל שיכול לשבת בתוך אצטדיון נוח ולצפות במירוצי אופניים מהירים קשוחים ומרגשים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

כיום קיימים אירועים גדולים של תחרויות מסלול כמו ה-Six days, אך הם מאוד מקומיים ועם חשיפה מינורית ונקודתית ומיועדים בעיקר לאלה שמכירים את הענף. האיגוד הבינלאומי לאופניים ה- UCI בשיתוף עם Discovery Sports events ו- Eurosport עושים צעד גדול ומשמעותי ביצירת פורמט חדש בדמות ליגת האלופות במסלול  Track champions league. זהו מופע טלויזיוני עם הפקה ענקית כולל פרסום וחשיפה בכל העולם שינגיש את ענף אופני המסלול והאופניים בכלל לקהל צופים ספונסרים ורוכבים. 

רוכבי המסלול מהטובים בעולם יעפילו מאליפות העולם במסלול לליגת האלופות במסלול, שם יתחרו על פני חמישה סבבים כדי לקבוע מי הם רוכבי הספרינט והסיבולת הטובים בעולם. כל סבב חשוב ומשמעותי בליגת האלופות במסלול, שכן הרוכבים ילחמו על כל נקודה כדי לצבור את מירב הנקודות ולהבטיח מקומם בראש טבלת הליגה בסוף העונה. 

ליגת האלופות במסלול

איך בנויה ליגת האלופות במסלול?

פורמט ליגת האלופות כולל את הענפים המהירים והמרגשים ביותר כמו גם הפשוטים ביותר להבנה ולמעקב: ספרינט וקירין באליפות הספרינט. 

  • ספרינט – 3 רוכבים מזנקים זה לצד זה מקו הרדיפה ל-3 הקפות. הרוכב הראשון שחוצה את קו הסיום מנצח. 
  • קירין – 6 רוכבים מזנקים מקו הרדיפה ל-5 הקפות כאשר בשתי ההקפות הראשונות הרוכבים מקבלים פייסינג מהדרני (אופנוע מוביל). כשהאופנוע עוזב את המסלול הרוכבים מתחרים על 3 הקפות, בעצם כמו במירוץ הספרינט.

סקראצ’ ואלימינציה באליפות האנדורנס. 

  • סקראצ’ – המירוץ הפשוט ביותר לצפייה ומעקב. זינוק של כל הרוכבים – 18 במספר מקו הזינוק, כאשר מחצית מהרוכבים יוצאים מהגדר העליונה ומחציתם מנתיב הספרינטרים. ההקפה הראשונה היא הקפה ניטרלית כדי שכל הרוכבים יגיעו כפלוטון לקו הזינוק. כאשר נשמעת יריית הזינוק הרוכבים מזנקים למירוץ בן 20 הקפות עד לקו הסיום. 
  • אלימינציה – זינוק של 18 רוכבים כמו במירוץ הסקראצ’ עם הקפה נייטרלית. מרגע יריית הזינוק, בכל שתי הקפות יצא מהמסלול הרוכב האחרון שיגיע לקו הסיום (לפי קצה הגלגל האחורי שלו), עד שישארו שני הרוכבים האחרונים על המסלול שיתחרו על ספרינט הסיום. הראשון שיחצה את קו הסיום ינצח.

כל סבב יערך בקצב מהיר במשך שלוש שעות לטובת שידור ישיר בפריים טיים בשבת בערב בערוץ יורוספורט וב-GCN. השידור מלווה בהסבר ברור ונגיש גם לקהל שלא מכיר את החוקים ואת דינמיקת מרוצי המסלול. 

ליגת האלופות במסלול

אירוע ליגת האלופות במסלול

ליגת האלופות במסלול היא פורמט ליגה שבו כל סבב יכלול את אותה תוכנית מירוץ. עונת הפתיחה תתקיים במשך שישה שבועות בנובמבר-דצמבר 2021. הרוכבים צוברים נקודות לאורך חמשת הסבבים בקטגוריית ספרינט או סיבולת. כאמור, בכל קטגוריה ישנם שני מירוצים שבהם המתחרים יכולים לצבור נקודות. הספרינטרים יתחרו בספרינט ובקירין. רוכבי הסיבולת יתחרו באלימינציה ובסקראץ’. 

בכל קטגוריה יתחרו 18 רוכבים ובסה”כ 72 רוכבים – מספר שווה של גברים ונשים. הדירוג במסגרת ליגת האלופות במסלול ייקבע לפי נקודות שיוקצו לרוכבים בהתאם למיקומם בכל מרוץ. נקודות אלו יצטברו בטבלת הליגה והמנצח הכללי בכל אחת מהקטגוריות יהיה הרוכב עם הכי הרבה נקודות בסוף הסדרה. בסוף כל סבב תוענק לרוכב המוביל בכל קטגוריה חולצת המוביל הנחשקת שילבש ותלבש בסבב הבא.

זוכים בתחרות

לוח התחרויות לשנת 2021

כחלק מהרפורמה, לוח המרוצים של ה- UCI לשנת 2021 תוקן ותוכנן מחדש כשמרוצי המסלול הם חלק אינטגרלי בלוח מרוצי האופניים הכללי. המרוצים אינם חופפים למרוצי הכביש וזה מאפשר למקסם את מספר הרוכבים ומעורבותם של צופי ואוהדי הענף.  ליגת האלופות תכלול ארבעה סבבים לאחר שרוצרה בשל וריאנט האומיקרון:

  • סבב ראשון במיורקה 6.11.2021
  • סבב שלי בליטא  27.11.2021
  • סבב שלישי בלונדון 3.12.2021
  • סבב רביעי – הגמר בלונדון 4.12.2021
  • הסבב החמישי והאחרון אמור היה להיות בתל אביב בולודרום הדר יוסף ע”ש סילבאן אדמס ב- 11.12.2021. אך בוטל עקב התפרצות וריאנט האומיקרון בעולם. לכן הגמר יהיה בלונדון בסבב הרביעי והאחרון ב-4.12.2021. עדיין יתכנו כמובן שינויים בהתאם לתנאים והגבלות הקורונה.

ולודרום

אנחנו על המפה

 

אירוח סבב בליגת האלופות בארץ יהיה כנראה רק בשנה הבאה. כאמור, הסבב האחרון והקובע יהיה לצערנו הפעם בלונדון. הגמר בו יוכתרו הרוכבים המנצחים שצברו את מירב הנקודות בשלושת הסבבים וילחמו על כל נקודה כדי לנצח את האליפות כולה. מיותר לציין שזה יהיה הסבב המתוח, האינטנסיבי והמרגש ביותר בליגה. בתוך כך, הרוכב הצעיר הישראלי רותם טנא קיבל את ההזמנה לליגת האלופות כאשר הוא זוכה במקום התשיעי המכובד מאוד בתחרות האלימינציה באליפות העולם. 

ליגת האלופות במסלול הוא בהחלט האירוע המשמעותי והנצפה ביותר בענף אופני המסלול. מי שצפה בסבב הראשון במיורקה והשני בליטא, יכול להבין את גודל הבשורה. כוכבי המסלול כריסטינה ווגל וסר כריס הוי מלווים את השידור הישיר ביורוספורט וב-GCN בפריים טיים. באצטדיון קהל צופים נלהב שבדרך כלל לא רואים בתחרויות מסלול. הסטנדרט הגבוה הזה צריך להראות בכל אחד מהאתרים המארחים. Discovery Sports Events ויורוספורט מנהלות את האירוע – קידום ופרסום, הפקה טלויזיונית, זכויות מדיה, עיתונאות וספונסרים, עמדות תאורה ווידאו ארט.

ההפקה המקומית של כל אתר מארח דואגת להכנת המתקן על כל חלקיו: המסלול והזירה הפנימית, שופטים, אנשי צוות ומתנדבים מקומיים. ה-UCI מקצה לכל אירוע שופטים בעמדות מפתח – שופט ראשי, שופט בורר בעמדת VAR ושופט זינוק שינהלו את האירוע בפן הספורטיבי ביחד עם השופטים המקומיים. את כל המידע אודות ליגת האלופות במסלול כולל חדשות, עדכונים, ניקוד ומיקומים, אפשר למצוא באפליקציית ליגת האלופות ובאתר האינטרנט הייעודי. 

מאת: ניר לוי