את הצמיגים של פירלי אני מכיר מתקופת היותי אופנוען כביש שרוט. בסוף שנות ה- 90 העליזות קצת אחרי הורדת החרם הערבי וטרום עידן האינטרנט, מבחר הצמיגים לאופנועי כביש ספורטיביים היה מצומצם והמחירים בשמיים. הייתי צריך לחשוב טוב טוב באיזה גומי להשקיע על מנת לקבל את התמורה הכי טובה לכספי. הצמיגים של פירלי היו מספיק ספורטיביים בשביל להראות טוב על ה- CBR שלי (שזה הכי חשוב, כידוע) אך גם עמידים למדי כדי שלא אצטרך להחליף אותם כל חודשיים-שלושה. הבחירה השקולה לאופנוען צעיר ומתלהב. לכן, השמחה שלי היתה גדולה כשגיליתי שגלגלנוע (הפצה ברוקנ’רוד וחנויות רבות נוספות) החלו לייבא באופן סדיר את סדרת צמיגי הכביש, לאופניים, מן הסתם, של פירלי.

את הצמיגים קבלתי למבחן מרוקנ׳רוד כשאספתי את אופני הרידלי Helium SLX למבחן. כמו במקרה של האוכף של Prologo, גם את הצמיגים השארתי אצלי למבחן ארוך טווח הרבה אחרי שהזדכתי על האופניים. כשבוחנים אופניים קשה לבודד חלקים ספציפיים ולהבין את השפעתם על התנהגות האופניים. לכן, כשהחזרתי את האופניים ליבואן, ביקשתי להשאיר אצלי את הצמיגים ולהרכיב אותם על האופניים הפרטיים שלי. איתם כבר יכולתי לעמוד על ההבדלים הדקים בין הסט-אפ שאליו אני רגיל לבין התחושות וההתנהגות עם הצמיגים של פירלי.

פירלי – הליין והמגוון

כשהגעתי לחנות היבואן בלטרון התרשמתי עמוקות מקיר התצוגה של פירלי. כל צמיג מגיע ארוז בקופסת קרטון שחורה ומהודרת שלא הייתה מביישת אריזה של טלפון סלולארי חדיש. על הקיר מוצגים צמיגים מסוגים שונים לפי הייעוד:

  • הצמיג התחרותי P Zero Velo מגיע ברוחב 23, 25 ו- 28 מ״מ 239 ש״ח
  • צמיג הנג״ש והטריאתלון P Zero Velo TT מגיע ברוחב 23 מ״מ 239 ש״ח
  • צמיג האול ראונד P Zero Velo 4S מגיע ברוחב 23, 25 ו- 28 מ״מ 259 ש״ח
  • כל הצמיגים מתאימים לחישוקי קלינצ׳ר בלבד.

פירלי

צמיג המבחן: פירלי 4S – צמיג אימונים קל משקל

כמו במקרה של צמיגי האופנוע משנות ה- 90, גם במקרה זה עשיתי בחירה שקולה ולקחתי זוג צמיגי  4S ברוחב 25 מ״מ הפופולארי. זוהי למעשה גרסה מעט יותר עמידה של הצמיג התחרותי של פירלי שנותנת הגנה נגד פנצ׳רים ועמידות טובה יותר במחיר של תוספת משקל קטנה (220 גרם לצמיג ברוחב 25 מ״מ במקום 205 גרם לצמיג התחרותי).

למי שרוצה נקודת ייחוס לצמיגים שרבים מכירים: ה- 4S של פירלי מזכיר בתחושה את ה- 4000S של קונטיננטל. הוא יותר רך ונוח מה- 4Seasons ושומר על התנגדות נמוכה לגלגול.

פירוק והרכבה

פירקתי את הצמיגים מאופני המבחן והרכבתי אותם על הגלגלים הפרטיים שלי. יצא לי לא מעט פעמים להילחם עם צמיגים עקשניים שסירבו בתוקף לעלות על החישוק ואני חייב לציין שהפירלי עם הרכות שלהם התגלו כנוחים מאוד לעבודה. הצמיגים התפרקו בקלות מגלגלי ה- Vision ולא דרשו מאמץ מיוחד על מנת להרכיבם על הגלגלים שלי. בהחלט יתרון.

נוחות

אני רוכב על גלגלי קרבון ממותג הבית של Wiggle. לחישוקים רוחב פנימי נדיב של 17 מ״מ שגורמים לצמיגים של פירלי לשבת טוב על החישוק. הם מקבלים חתך עגול שנושק בצורה חלקה לשפת החישוק ולא נראים כמו בלון נפוח. אני שוקל סביב 65 ק״ג ומנפח את הצמיגים ללחץ של כ- 90 PSI, מה שתורם לנוחות ברכיבה. ברכיבות עם הקבוצה בכבישי המרכז הצמיג מתנהג בצורה מאוד צפוייה. מתגלגל מהר על אספלט חלק ומפתיע ברכות שלו כשהאספלט הופך גס ומחוספס.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אחיזה

מי שמגיע לראש ציפור בתקופה האחרונה מכיר בוודאי את מרבצי הבוץ המעצבנים שמתיישבים על האספלט אחרי יום גשום במיוחד. למזלנו לא היו הרבה ימים ממש גשומים בחורף הזה, אבל מספיק כדי לייצר כמה נקודות מעבר בעייתיות. באופן מפתיע, הצמיג של פירלי לא מתרגש מכמה סנטימטר של בוץ מיובש על האספלט וצולח את המרבצים בקלות מבלי לשדר סימני מצוקה לרוכב.

ה- 4S של פירלי, למרות היותו מוגדר צמיג שמיועד לעמידות, מפתיע גם בנוחות וגם באחיזה. הייתי בכיף מכניס אותו למשפחת הצמיגים האהובים עלי עלי כגון ה- Service Course של מישלין, ה- R3 של בונטרגר וה- 4000S של קונטיננטל. גם מבחינת מהירות גלגול הוא יותר מזכיר צמיג תחרותי מאשר צמיג חורף עמיד.

עמידות לתקרים

אני חייב לציין שעד כה יש אמת בפרסום. עברו כ- 4 חודשים מאז שהרכבתי את הצמיגים על האופניים ובינתיים לא סבלתי מפנצ׳ר. זה יכול סתם עניין של מזל, אבל עם סדר גודל של 800-1000 ק״מ בחודש זה כנראה גם עניין של עובי דופן והרכב הגומי.

מהירות גלגול

הפירלי הינו צמיג לרכיבה בתנאים קשים של לכלוך ורטיבות על הכביש ומיועד להיות עמיד לאורך זמן. בחינה יותר מדוקדקת של מהירות הגלגול מראה שה- 4S של פירלי יושב במקום טוב באמצע בין ה- 4Seasons לבין ה- 4000S של קונטיננטל. למעשה, הוא המהיר ביותר מבין צמיגי ה- All Weather הנפוצים בשוק. זוהי תוצאה מעולה לצמיג שבהגדרה מוותר קצת על מהירות גלגול לטובת עמידות.

תלונות

אין לי יותר מדי תלונות לגבי הצמיג הזה. יחסית לצמיג עמיד הוא די מהיר, רך ואוחז מצויין. הרבה מתלוננים שחסר להם הלוגו המוכר של פירלי שכל כך מזוהה עם תחרויות הפורמולה 1 וגראנד פרי אופנועים. לא ברור למה פירלי בחרו בלוגו אפור ומשעמם לצמיגי כביש תחרותיים כשיש להם נכס ויזואלי מגניב, בולט ושווה להשתמש בו.סיכום – שורה תחתונה

בשורה התחתונה ה- 4S של פירלי הוא צמיג אול ראונד מצויין. תרכובת ה- SmartNet של פירלי מאפשרת ייצור של צמיג שמספק נוחות, אחיזה בשפע והתנגדות נמוכה לגלגול וכל זאת מבלי לוותר על עמידות טובה. אין ספק שזהו לא הצמיג הכי קל ומהיר שבחנתי ולא הצמיג שאבחר להרכיב על גלגלי התחרויות שלי. אבל כצמיג אימונים יומיומי הוא בין הטובים שניסיתי.

מאת: אורי ניצן
צילום: אורי ניצן וגיאחה
אורי ניצן התחיל את קריירת הרכיבה שלו על אופני 26 ריג’יד מפלדה כשהיה חבר בנבחרת אופני ההרים של הטכניון בשנות ה – 90 המוקדמות. מאז ועד היום עברו תחת רגליו המגולחות למשעי זוגות אופניים רבים ומגוונים כולל BMX, סינגל ספיד, גראבל, פרירייד וכביש. לרוב תמצאו אותו מקיף עצמו לדעת בשעת בוקר מוקדמת בראש ציפור.

פייסבוק מסתיר מכם כתבות שלנו- אל תשאירו לפייסבוק להחליט מה אתם יודעים! 
? נרשמים לניוזלטר שבועי פה: http://bit.ly/BiKEsubscribe
? מצטרפים לערוץ הטלגרם של בייקפאנל! https://t.me/BIKEPANEL

BIKEPANEL- מגזין האופניים של ישראל!