עולם האופניים תופס תאוצה בכל קיץ, עם הרבה הכרזות שמתכנסות לימי הטור דה פראנס, אבל חלק הקדימו והודלפו קודם לכן. הנה יבול אווירודינמי מהתקופה האחרונה.

הטרק מדון של 2023

האופניים שלא משאירים אף אחד ברשת אדיש עם עיצוב מיוחד, חור של כונס אוויר בשלדה, כידון אינטגרלי חדש ופחות 300 גרם מהדגם הקודם. טרק מבטיחים קיזוז משמעותי להתנגדות הרוח ושיכוך מסוים שקשור ב”חתך” הזה שבמוט האוכף ותכנון הצינור העליון. תאהבו או לא- טרק מוכיחה אומץ רב בהשקה לא שגרתית ואת המוצר הזה כולנו נזכור כנראה לטווח ארוך. מה אתם אומרים – האם המהלך הזה יוכיח את עצמו ונמצא את עיצוב כונס האוויר הזה גם בספיד קונספט הבאים ואולי באמונדה כקו עיצובי מאפיין של טרק? לסקירה המלאה של הטרק לחצו פה.

סקוט פויל בדמיון מהמם לסרוולו?

הגיע הזמן לעדכון הזה לאופניים שהיו משעממים יחסית בסיבוב הקודם שלהם וכעת נראים הרבה יותר טוב, ואין פלא: לטעמנו יש דמיון ממש מדהים לסרוולו C5 בעיצוב הכללי רק בלי הקוקפיט המוזר שיש בסרוולו. בסקוט גם מדגימים דמיון מפתיע נוסף לרעיון למוט הכיסא של מרידה ריאקטו: מגרעת לשיכוך לתוכה נכנס נצנץ אינטגרלי. לזכותה של מרידה והחשודה בהעתקת הרעיון – טיפול במוט הוא פתרון קל ופשוט יותר מהכפפת כל השלדה לספיגה כפי שבחרו לעשות בטרק.  

לשיפוטכם, מימין הסקוט, משמאל הסרוולו:

ג’יאנט פרופל 

ג’יאנט פרופל קיימת זמן רב והיא אחת היחידות ששמרה על צינור עליון ישר ומבנה שני משולשים קלאסי יחסית (וקצת משעמם) של אופניים. בעם, עד שהגיע גם המרידה ריאקטו שהזכרנו בקווים דומים וישרים. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בגרסה החדשה ג’יאנט שומרת על הקו העיצובי הקודם אבל נראה שהמאמץ להוריד משקל הכתיב דיקוק משמעותי של הפרופילים ובמיוחד של מוט הכיסא. מסתבר שזה שה UCI מאפשר היום יחס רוחב אורך נדיב יותר לאווירודינמיות לא אומר שחייבים לנצל את זה- רוב היצרנים מוסיפים קצת רוחב לצינור הראש בחזית אבל לא מגזימים בשאר. שלדות אווירודינמיות הן מספיק כבדות ומרגישות כמו קרש בחווית הרכיבה, ויותר חומר משמעותו יותר משקל.

אחת הספקולציות היא שזה למעשה אימוץ הגישה של שאומרת שלא צריך שני דגמים ומספיק דגם אחד גם קל וגם אווירודינמי. פינרלו דוגמה היתה הראשונה להציג את התפיסה הזו ולאחרונה ספשלייזד שזנחה את ה Venge הצטרפה אליה. האם זה אומר שבקרוב יוותרו על ה TCR? מה דעתכם- הגיבו לכתבה בעמוד הפייסבוק של בייקפאנל. הנה הם מהאינסטגרם של טוני מרטין:

Ribble Ultra SLR

מהאופניים היותר קיצוניים שיצאו לאחר שחרור העדכון של ה UCI. ריבל הבריטית לקחה את החופש להתעסק עם הפרופילים ולהשתחרר מהמגבלות המעצבנות ברצינות. במיוחד היא מציגה שם כידון מעניין במיוחד וקיצוני, צינור ראש רחב במיוחד ומזלג רחב. אגב, כל החברות לקחו את שחרור המגבלות במידה רבה אל החזית ונמנעו מניצול מקסימלי שלו מאחור. החזית היא החלק הכי משפיע בתחום האווירודינמי.  

גם בנג”ש יצאו כמה דגמים חדשים:

הפינארלו בולייד

לא מעט רחש נוצר סביב תמונות הריגול של הבולייד החדשים רגע לפני הטור, מה גם שהאופניים נראו בטור דה סוויס וגם פיליפו גאנה רכב וניצח איתם את אליפות איטליה בנג”ש.

האופניים החדשים נראים די מוכרים ודומים לדגם היוצם מ-2018, בקווים האופיניים כ”כ לפינרלו. אבל יש כמובן שינויים חשובים בעקבות התוספת של ברקס הדיסק. תוספת זו כמובן העלתה את מקדם הגרר אך מהנדסי החברה טוענים שהצליחו למזער את העניין ובסה”כ לייצר אופניים מהירים יותר בשילוב אווירודינמיקה והתנגדות גלגול, בתוספת בקרת בלימת דיסק משופרת. האופניים שיצאו הם כמובן תקניים לתחרויות אופניים, מה שאומר שלשוק המטרה העיקרי מבחינת ישראלים טחונים בכסף (פינרלו+איירונמן…) זו לא גרסה אופטימלית, וכנראה שפחות תרצו עליהם בקבוק עגול סטנדרטי למטה כמו שב UCI מחייבים. 

פקטור האנזו TT

אופניים חדשים גם כן לפקטור השנה, החברה שמספקת ל ISN את האופניים שלה. אחד המאפיינים הבולטים של האופניים החדשים הוא צינור הראש הצר (פחות מס”מ אחד בחלקו הקדמי) והמזלג הרחב. את רעיון המזלג הרחב ראינו כבר בדגמים שונים כמו הספשילייזד SHIV ואופני המסלול של LOTUS של נבחרת אנגליה. 


מאת: עדי פרומין וגיא חלמיש
צילום: יצרנים וטוני