מרוב שאני ננזף על חוסר טעם ואי-התאמת צבעי בגדים, אני לא רגיל לקבל מחמאות. ברכיבה הראשונה שלי עם סט הביגוד של חברת Alpinestars, העניין פתאום קיבל טוויסט בעלילה והלבוש שלי גרף הרבה תגובות חיוביות. יצאתי לשבילים לבדוק האם הוא גם נוח כמו שהוא יפה.

סיפורי סינדרלת Enduro

עד היום מערכות היחסים שלי עם בגדי רכיבת Enduro לא זכו להצלחה ארוכת שנים. טלפון מעורך של Bikepanel עם הצעה לבחון סט ביגוד של חברה איטלקית Alpinestars העיר אצלי זיק של תקווה. ביקור אצל היבואן של Alpinestars בארץ (אופנועית) התחיל פרק חדש ביחסים שלי עם בגדי Enduro.

כבר במבחן של קסדת AM של Alpinestars תהיתי על קנקנם של בגדי הרכיבה של החברה. האם זה נוח? האם זה מתאים לאקלים הישראלי? האם אחרי רכיבה ארוכה עם הבגדים האלה “הכרכרה הופכת לדלעת” ואני אהיה מושבת בגלל פצעי שפשופים?

 ערוץ בייקפאנל ב Whatsapp – נשלח לך את הכתבות:
בייקפאנל ווטסאפ

כרטיס ביקור – חולצת Alpinestars

 • שם הדגם: Drop 4
 • סוג: שרוול קצר עם צווארון V
 • בד: פוליאסטר מחוזק ומנדף המותאם לרכיבת Enduro
 • צבעים: שחור עם אפור, לבן עם שחור וירוק פלדה עם כתום מנדרינה
 • מחיר: 199 ש”ח
 • ניתן להשיג אצל המפיצים המורשים במגוון חנויות אופניים

כבר במבחנים קודמים של מוצרי החברה האיטלקית, נוכחנו להכיר גישה שונה ומקורית שלה לעיצוב, לצבעים ולבחירת החומרים. דווקא בעיצוב של בגדי הרכיבה החברה נוקטת קו סולידי ומאוד קלאסי. צבעי הדגמים אינם צעקניים ושומרים על קו של אסתטיות נעימה ואלגנטית. כל הבגדים קיימים גם בגזרה של המין היפה עם צבעים שבעיניי הרבה יותר שווים.Alpinestars

חולצה על יבש

החולצה מרגישה יחסית משוחררת, אך עדיין לא ברמה של רישול. זה לא מרגיש שהיא תהפוך לדגל ותתנפנף בכל ירידה מהירה. הבד יחסית עבה ומרגיש חזק ועמיד, אם כי לא ברמה של שחפ”ץ צבאי. בד החולצה לא סתם נבחר על הצד העבה של הסקאלה. החולצה מיועדת לרכיבת Enduro אגרסיבית ואמורה להוות קליפת הגנה נגד ענפי עצים מזדמנים שעלולים להיות על המסלול או עצמים סוררים המאיימים לשפשף או לדקור. החולצה גם לא אמורה למצוא את עצמה בתור אוסף של פיסות בד קרועות בתוך מיכל למחזור בגדים אחרי נפילה או חלילה התרסקות של הרוכב. הצד השני של המטבע כאן הוא יצירת שכבת בידוד עבה יותר לרוכב ובקיץ זה עלול להעיק ברכיבות בחום המקומי. מכיוון שגזרת החולצה אינה צמודת גוף, זה עשוי להיטיב עם האיוורור והנידוף. המבחן בוצע בחודשי החורף הבודדים שיש לנו בארץ ולכן לא אוכל להתייחס לעניין.

מחד, מבחינת יחס אורך למידת הרוחב – הוא מותאם גם לאנשים “דחוסים” בעלי שיעור קומה ממוצע. מאידך, רוכבים רזים וגבוהים עלולים למצוא אותה משוחררת ורחבה יותר. על כל פנים עליי זה היה מושלם ואישית העדפתי מידה קצת יותר צמודה. החולצה תפורה מכמה פנלים צורתיים של אותו בד עם חלקים כתומים בחלק העליון שלה. צביעת הלוגו של Alpinestars נעשתה בשיטת סובלימציה שלא אוטמת את הבד כמו מדבקה, אלא משתלבת בתוכו ולא מפריעה לנידוף הזיעה. לחולצה אין אלמנטים נוספים כמו כיסים, שילובי בד רשת או רוכסן והיא מאוד מכוונת מטרה שלשמה היא נועדה – רכיבת Enduro.

Alpinestars

חולצה על רטוב

למרות שהמבחן בוצע בחודשי החורף הצוננים, לא הייתה לי שום בעיה להזיע בחולצה. זה מעלה אצלי תהייה איך הבדים האלה ירגישו בקיץ הלא מרחם שלנו. יחד עם זה ולמרות העובי, בד החולצה מאוד נעים גם על יבש וגם על רטוב. פתח החולצה בצורת V מספיק רחב שלא יהרוס גם לבעלי שיער שופע בסגנון אפרו את התסרוקת בעת לבישה. פתח הראש של החולצה גם לא יוצר לחצים או מגבלות תנועה מלחיצות על הצוואר. ברכיבה עם תנועות גוף רבות ומשחקי העברת משקל, הבד נשאר נעים ולא משפשף, אבל הרגשתי שהחולצה לא מספיק משוחררת ולפעמים מורגשת. לא הייתי אומר שהיא הגבילה את התנועות שלי, אבל בהחלט הרגשתי שנמתחה באזורים מסוימים בזמן תנועות קיצוניות.

בדיעבד אחרי סיום המבחן אני חושב שלא הייתי צריך לבחור את מידת החולצה לפי האורך שלה, אלה הייתי צריך להתייחס לרוחב שלה ומבנה הגוף שלי (דחוס כבר אמרתי?) וללכת על מידה אחת מעל למה שבחרתי. בהיותי מאוד רגיש להפרעות מציקות, ביצעתי מבעוד מועד גזירה של התווית  ושל כל מה שעלול להציק לי בסגנון בתיה עוזיאל. במהלך הרכיבה, לא חוויתי שפשופים או גירודים מציקים שבאים בד”כ מאזורי התפר של הפאנלים בחולצה. 

חולצה – סיכום ביניים

מעוצבת על הצד הסולידי של הקווים והצבעים עם בד מעט עבה יותר מחולצות XC או AM. מומלץ לקחת מידה שתתאים למבנה הגוף ותהיה על הצד המשוחרר, אלא אם כן אתם נכנסים לדיאטת כאסח ומתכננים לרדת חזק בהיקפים. החולצה עמדה בכל ההבטחות של היצרן ליעוד שלה עד כה.Alpinestars

כרטיס ביקור – מכנסי Alpinestars עם טייץ פנימי

 • שם הדגם: Drop 4
 • 2 מהדקי וולקרו בצדדים להתאמת רוחב
 • בד נמתח בחלק האחורי העליון להתאמה מירבית לתנוחת הרכיבה
 • 2 כיסים קדמיים
 • טייץ פנימי עם פד
 • קיימים ב-3 צבעים: שחור, אדום בהיר וירוק פלדה
 • מחיר: 299 ש”ח
 • ניתן להשיג אצל המפיצים המורשים במגוון חנויות אופניים

מכנסיים על יבש

בלבישה הראשונה המכנסיים מרגישים קטנים וצמודים והרצון הוא ישר לקחת מידה מעל. מה שמאזן את הרצון הזה הוא הטייץ הפנימי שמרמז שהמידה היא נכונה. למרות הסגנון החופשי של המכנסיים, הטייץ חייב להיות צמוד ולא לטייל על הגוף על מנת למנוע שפשופים. בד המכנסיים נמתח ויחד עם אפשרות התאמה של 2 סוגרי וולקרו בשני צידי המותניים, כל החבילה מתיישבת במקום. המכנסיים יושבים הדוק, אבל נוח ומאפשרים תנועה חופשית בלי חופש מיותר של הבד העלול להיתפס בענפים סוררים, חלקי שליטה של אופניים. לטובת גמישות נוספת והתאמה למנח גוף הרוכב בעת רכיבה, ישנה רצועת בד שונה בצבע שחור באזור אמצע המותניים. הבד השחור הינו גמיש ונמתח הרבה יותר מהבד הראשי ונותן את הטאצ’ האחרון בהתאמה לאנטומיית הרוכב.

Alpinestars

הפס האלסטי לנוחות בזמן רכיבה

רוכסן המכנסיים מרגיש איכותי והוא מאובטח ע”י שני כפתורי טיק-טק על חגורת המותניים. אין חומרים קשים שעלולים להציק או לשפשף והכל מרגיש חלק ונוח. בשני צידי המכנסיים ישנם 2 כיסי רשת פנימיים. הכיסים אינם נסגרים, אבל המיקום שלהם הוא כזה שברגע שנכנסים למנח רכיבה הפתח שלהם מסתדר בדיוק בפס קיפול הגוף בין המותניים לבטן התחתונה. כך בעצם פתח הכיס “נסגר” מעצמו ע”י קיפול הגוף ותיאורטית שום דבר לא אמור לצאת ממנו.

אומנם התכנון מאוד חכם, אבל השימוש בכיסים יהיה מאוד תלוי במידת הפרנויה של הרוכב. אחד הפחדים של כותב שורות אלה, למשל, הוא לאבד חפצים שיעופו מהכיסים תוך כדי רכיבה. נדיר שתראו אותי נושא דברים בכיסים שאינם נסגרים עם רוכסן ופלומבה. בעלי פרנויה מופחתת יכולים בהחלט לשאת טלפון נייד, או מפתחות רכב עם רשיון וכרטיס אשראי בכיסי המכנסיים האלה. כל עוד אתם מעל האוכף ורוכבים – לא צפויות הפתעות. המצב עלול להשתנות ברגע שעוזבים את האופניים בצורה לא מתוכננת.Alpinestars

מכנסיים ברכיבה

גובה המכנסיים הוא קצת מעל הברך והם בשמחה יקבלו מגיני רגליים ארוכים שנכנסים קצת מתחת. גם אם בוחרים לרכוב ללא המגינים, המכנסיים לא נתפסים בברך ולא נדבקים לרגליים. יש שפשוף קל באזור ה-4 ראשי, אבל לא מעבר לסביר. בואו לא נשכח שהייעוד הרשמי של המכנסיים הוא רכיבת Enduro שבה לא ממש מדוושים הרבה, אלא מבלים את רוב הזמן בירידות טכניות או באוויר.

טייץ פנימי מתחבר למכנסיים ב-3 נקודות עם לולאות קטנות וסוגרי טיק-טק. יש לו מספיק רמות חופש לזוז בתוך המכנסיים על גוף הרוכב. באזור הרגליים גובה הטייץ הוא כגובה תחתוני בוקסר ממוצעים, כלומר הוא קצר ונשאר בלתי נראה מבחוץ. בד הלייקרה של הטייץ דק, אבל לא בד רשת. כל התפרים של הטייץ הם תפרים כפולים ושטוחים על מנת להקטין עד כמה שניתן אינטראקציה מיותרת עם גוף הרוכב. רצועת גומי יחסית צרה מצמידה אותו אל המותניים ולא גורמת ללחצים מורגשים גם אחרי כמה שעות של רכיבה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

פד ריפוד בטייץ די בסיסי וברכיבות ארוכות כבר הורגשה אי נוחות מסוימת. אבל זה מכיוון שלקחתי אותו מעבר ליעודו ברכיבות פאן לכיוון של רכיבות אפיק. הסיבה לאי הנוחות שלי היא דיווש רב מדי. בשימוש ייעודי של המכנסיים (enduro) הפד לא יהיה מורגש ובהחלט יספק את הסחורה. המלצה מי שירצה למתוח את גבולות המעטפת של המכנסיים גם לרכיבות AM עם הרבה יותר דיווש – להשתמש בטייץ אחר עם פד מותאם לכך.

מכנסיים – סיכום ביניים

עיצוב קלאסי ללא פריטי פרזול ואבזור מיותרים. צמודים במידה נכונה ולא עבים יתר על המידה. בד גמיש, חזק ועמיד עם כיסי רשת שלא בטוח האם יהיה להם שימוש מבצעי בזמן הרכיבה. פד בסיסי המיועד לרכיבות Enduro ללא הרבה דיווש.

Alpinestars

מכנס משולב עם פד רכיבה

סט ביגוד Enduro של Alpinestars – סיכום

מדובר במוצר מאוד איכותי שבא לעבוד יחד אתכם כל הדרך למטה. אתם לא תדעו שהוא שם ברכיבה וכן תרגישו אותו כשצריך להגן עליכם משפשוף על סלע או דקירה מענף. בדים מאוד עמידים גם של המכנסיים וגם של החולצה, מה שעלול להוות מכשול ברכיבות במזג אוויר חם ולח. אם כך – מזל שרוכבים במורד הסינגל מהר, והרוח מקררת את הרוכב האקסטרימי.

אין לא במכנסיים ולא בחולצה אלמנטים מיותרים לא של עיצוב, לא של טקסטיל ולא של אבזור. הכל מאוד פרקטי על גבול המינימליסטי, אמין ועמיד. גם המחיר של כל אחד מהמוצרים שווה לכל כיס. ככה אני אוהב את הלבוש שלי.

מאת: ודים לינצקי
צילום: יוג׳ין לויט

אם אהבת את הכתבה שלנו, התודה הגדולה ביותר היא שיתוף שלה, ממש כאן: