קסדת רכיבת אופני הרים שבילים/AM של Alpinestars עם MIPS – כשמסורת איטלקית של אמצעי מיגון פוגשת טכנולוגיה עדכנית, ונולדת להם קסדה עם עיצוב שקשה להתעלם ממנו…

מאת: ודים לינצקי
צילום: יוג’ין לויט

אי שם בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת, בעיר קטנה בדרום איטליה, אומן עור בשם Sante Mazzarolo התחיל לייצר מגפי מיגון מעור לרוכבי ענף חדש דאז בספורט המוטורי הדו-גלגלי – מוטוקרוס. נוחות, עיצוב מקורי ויפה, כמו גם לא מעט חדשנות, אפיינו את המוצרים של החברה שקיבלה לוגו ושם של פרח הרים של חצי האי הדרומי – Alpinestars. כמו בהרבה עסקים באיטליה, גם זה הפך לעסק משפחתי והיום, אחרי יותר מ-50 שנה, הפורטפוליו כולל ליין שלם של ביגוד ומיגון כמעט לכל ענפי הדו-גלגלי. חליפות, קסדות, כפפות, מגנים וגם ביגוד casual מעוצב.

לפני שממשיכים – הצטרפו פה לערוץ הטלגרם של בייקפאנל

אם כבר בדו-גלגלי עסקינן, אי אפשר בלי אופניים. נכון להיום לחברה ליין יחסית צנוע של 2 דגמים במגוון צבעים של קסדות MTB – אחד עם טכנולוגיית מיגון MIPS והשני – בלעדיה. קיבלנו למבחן את הדגם עם MIPS –  Vector Tech Pilot ויצאנו לבדוק.

כרטיס ביקור – קסדת AM של Alpinestars Vector Tech Pilot

  • קטגוריה: אול מאונטיין
  • פתחי אוורור: 19
  • טכנולוגיית MIPS
  • משקל: 410 גרם
  • מחיר: 848 ש”ח לדגם הנבחן (750 ש”ח עבור דגם ללא מערכת MIPS)
  • יבואן: אופנועית בע”מ, הסדן 3 חולון, 0544885871 

Alpinestars Vectorעיצוב ורושם ראשוני

Alpinestars חשבה ותכננה את העיצוב פה בגדול, תרתי משמע. אבל לא רק זה- מדובר בעיצוב קיצוני למדי, כזה שלא משאיר אתכם אדישים אליו וזה אומר תגובות מכל קצות הקשת…

הקסדה נראית ומרגישה גדולה ולא משאירה הרבה ספק לגבי הייעוד שלה – רכיבת שטח אגרסיבית. מהנדסי ה- Vector Tech Pilot הלכו צעד אחד מעבר למקובל בחלק מהפרטים של הקסדה. למשל בחלק האחורי המגן על העורף, הקסדה יורדת מאוד נמוך ולא צמוד לראש, מה שמייצר תחושת גודל קצת לא פרופורציונלית כנראה מתוך רצון לייצר הגנה משמעותית. 

מגיני הצד מעל לרכות גם הם קצת יותר גדולים וארוכים מהמקובל ונותנים לקסדה מראה של קסדת קרב של חייל רומאי. למרות כמות די נדיבה של פתחי אוורור (19), היא עדיין נראית מסיבית למדי עם עובי דופן משמעותי ומכובד.
מגן השמש בקסדה בולט לטובה עם יציאה ישרה מהקודקוד, פתחי אוורור מובנים ויכולת הרמה לאחור לטובת פינוי שדה ראיה בעליות ומקום למשקפי מגן. אין לקסדה תפס מובנה למצלמה או לפנס, אבל יש מספיק מקום להדביק אחד. בכללי, העיצוב של הקסדה לא הכי מעודן, היא רוצה את תשומת הלב של כולם מסביבה עם אלמנטים, צבעים… הוא מוחצן ונראה ככזה ששם את הבטיחות בעדיפות ראשונה. מה שבטוח- העיצוב הזה מתאים לקהלי האקסטרים ואליהם הוא מכוון וגורר תגובות. 

נוחות והתאמה: הכל ובגדול

קו המחשבה של “הכל ובגדול” ממשיך גם בחבישה על הראש. קו המצח של הקסדה בחבישה יורד כל כך נמוך שאצלי הוא מגיע לקצה העליון של הגבות ואף נוגע ומשתפשף בהן (שוב- חשיבת בטיחות כנראה). מנגנון ההידוק בנוי על חוגה, שניתן לתפעל ביד אחת כמו ברוב קסדות האופניים. 

הריפודים הניתנים לשליפה מהירה לטובת כביסה או החלפה, עשויים מחומר אנטיבקטריאלי עמיד ונעים למגע. מרגישים את המשקל ואת הקסדה על הראש, אבל היא יושבת בצורה מיטבית על מנת לספק הגנה מירבית ולא להיתלש ע”י איזה ענף סורר באמצע סינגל. 

כפי שציינתי, הקסדה יורדת מאוד נמוך ועמוק על הראש ומנגנון הסגירה/התאמה האחורי של הקסדה יורד אל מתחת לעצם העורף. בחלק מהרכיבות בהן הייתי עם בנדנת קשירה, חוויתי אי-נוחות מסויימת משום שקשר הבנדנה “ישב” ממש על המנגנון ההתאמה.

הקסדה מגיעה ב-3 מידות (S, M, L) ולא צפויה בעיה למצוא התאמה לכל ראש וצורה.

Alpinestars Vector – אוורור והגנה

מבחן הקסדה התבצע בחודשי חורף יחסית קרירים ונעימים וכלל מספר מצומצם יחסית של רכיבות בתנאי מזג האוויר חם ולח. בניגוד למראה הקצת מגושם שלה, הקסדה הרגישה מאוד מאווררת ונוחה גם ברכיבות עם בנדנה. 

הקסדה מספקת הגנה פסיבית ע”י חיזוק נוסף של החלק הקדמי, הגנת רכות, עורף והכנסת מבני חיזוק לתוך יציקת הקליפה.

במחלקת ההגנה האקטיבית מתהדרת הקסדה בפטנט ה-MIPS. מדובר בקליפת פלסטיק דקה צפה המורכבת בתוך הקסדה ומפרידה בין הראש לקסדה. MIPS גורמת לכך שבזמן תאונה חלק גדול מאנרגיית הפגיעה מופנת לתזוזה/תנועה סיבובית של הקסדה אשר מופרדת מהראש ובכך מפחיתה סיכוי לזעזוע מוח. 

התאמה למשקפיים

בהתאם לסגמנט הרכיבה הטכני ולייעוד שלה, אמורה הקסדה לתמוך בשני סוגי הגנה נוספים לעיניים – משקפיים וגוגלס. כשאתם עולים ברכבל או לא משתמשים בגוגלס הפתרון הוא פשוט – להרים את המצחייה וכך לפנות נדל”ן בעבורם. לגבי המשקפיים העניין אמור להיות פשוט “הרכב ושכח”. בשטח הסתבר שעם משקפיים גדולים מהז’אנר המקובל היום הקסדה נוגעת במשקפים כי היא יורדת נמוך. מצאתי את עצמי מזיז אותה לאחור על מנת לפנות מקום למשקפיים. בנוסף לכך, גם מוטות המשקפיים לא חיו בשלום עם מנגנון ההידוק שהתחכך בהם בכל הזדמנות שהייתה לו. אחרי כמה זוגות משקפיים שניסיתי הגעתי למסקנה שמה שכנראה יתאים יותר לשימוש עם הקסדה הם משקפיים קטנים יותר, או כאלה עם גובה עדשות נמוך ומוטות דקים ומכופפים מאחורי האוזניים. בדומה למשקפיים, גם גוגלס שלדעתי יחיו בשלום עם הקסדה צריכים להיות צרים יותר ובעלי גובה עדשות נמוך.

Alpinestars

סיכום Alpinestars – קסדה ייחודית לרוכבי שבילים/AM

אם אתם נמנים על החלק היותר טכני ואגרסיבי של רוכבי שטח, אבל עדיין לא ברמה שתחייב אתכם להרכיב קסדה מלאה, Vector Tech Pilot עשויה מאוד להתאים לכם. רמת הגנה מאוד גבוהה יחד עם טכנולוגיית MIPS המספקת שכבה נוספת של ביטחון, הקסדה בהחלט יכולה להיכנס לארסנל אמצעי המיגון שלכם.

כמו בכל קסדה, גם כאן מומלץ מאוד למדוד אותה בטרם קניה. תביאו אתכם את משקפי ההגנה שאתם אוהבים לרכב איתם על מנת לוודא יחסים דיפלומטיים תקינים ביניהם בעתיד.

 


לחצו פה או על התמונה למידע על התוכנית האישית