אליפות אירופה לא נהנית משנים של מסורת וכבוד, השמורים לאליפות העולם וחולצת הקשת. זה לא מפריע לטדאיי פוגאצ’ר, רמקו אוונפול וכוכבים נוספים לעמוד בקו הזינוק למהדורת 2021 בטרנטו האיטלקית. כל מה שאתם צריך לדעת לקראת יום ראשון אירופאי.

קצת היסטוריה על אליפות אירופה

לצד המונומנטים האדירים של הענף, המתגאים ב 100 שנים של תחרות, ההיסטוריה של האליפות האירופית לא מרשימה במיוחד. הקונספט התחיל ב 1996 ע”י איגוד האופניים האירופי, כמירוץ לרוכבים עד גיל 23, ורק כעשרים שנה לאחר מכן גם הרוכבים הבוגרים קיבלו תחרות. כבר מהרגע הראשון האליפות לא איכזבה ומשכה אליה שמות גדולים מיבשת האופניים. ב-2016 פטר סאגאן היה הראשון לזכות (ולא ללבוש) את חולצת הכוכבים. שנה לאחר הניצחון של סאגאן היה זה אלכסנדר קריסטוף שקטף את הניצחון עבור נורווגיה, ומאז אנו חווים שליטה איטלקית באליפות, כשטרנטין, ויויאני וניזולו מנצחים שנה אחר שנה.

חולצת הכוכבים עוד לא קיבלה מעמד דומה לחולצת הקשת האייקונית, ורוכב שניצח בשתי האליפויות (ראו מקרה סאגאן) ילבש כמובן קשת, אבל כבר מהשנה הראשונה, אי שם ב-2016, האליפות היא מירוץ מצליח, מה שמתבטא גם השנה ברשימת רוכבים מרשימה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

המסלול: כולם יכולים לנצח

העיר טרנטו ממוקמת בעמק יפייפה בדולומיטים האיטלקים, כך שנוף מדהים לא יחסר. אבל הסיכויים שתתמקדו בנוף לא גבוהים, כי האיטלקים בנו מסלול מסקרן לאליפות הקרובה. הפלוטון יתחיל את היום ברכיבה בהרים שמסביב לעיר, עם שלוש עליות לא מפרכות במיוחד. אחרי שיחזרו לרחובות טרנטו, יכנסו הרוכבים להקפה של 13.5 קילומטרים, אותה ירכבו שמונה פעמים עד לקו הסיום.

עליית Povo מחכה לרוכבים במרכז כל הקפה, 3.6 קילומטרים בשיפוע ממוצע של 5% וללא קירות מאיימים. גבעה ניטרלית, לא קשה מדי ולא קלה מדי, וכולם יכולים לנצח – המטפסים הקלילים ינסו ליצור פער משמעותי בעלייה, הפנצ’רים יעשו הכל כדי לקחת את המירוץ לקו הסיום ורוכבים כמו אוונפול ומוהוריץ יכולים ללכת עד הסוף בסולו ארוך טווח. 

לא משנה מי יחגוג על הקו, הדרך שלו לשם צפוייה להיות קשה, ומרתקת מול הטלוויזיה. המסלול בטרנטו מבטיח משחק פתוח, ואחר צהריים מותח על הספה. 

אליפות אירופה בנג"ש

פודיום אליפות אירופה בנג”ש 2021. צילום: אלואס מאביאן

הרוכבים שרוצים כוכבים

יריית הפתיחה תשמע בצהרי יום ראשון ולמירוץ יזנקו לפחות עשרה רוכבים שיכולים כל אחד בדרכו הייחודית לנצח את האליפות. נתחיל עם רמקו אוונפול המצוין –  הילד מבלגיה חווה ג’ירו לא קל באיטליה, אך הספיק להתאושש מאז עם שני ניצחונות נהדרים בבלגיה, בשניהם בבריחת סולו ארוכה בה איש לא יכול היה לעצור אותו. הבריחות הארוכות הן נשק יום הדין של אוונפול, כשהוא יוצא ועולה על הגל – קשה מאוד לעצור אותו. בדיוק בגלל זה, הוא יהיה הרוכב המסומן ביותר במירוץ, כל מי שרוצה לנצח בטרנטו יעשה הכל כדי לבטל את המנוע האדיר של אוונפול, או לפחות להידבק אליו. רמקו אוונפול מגיע רעב מאוד לאליפות, ואם הוא יצליח לצאת למבצע סולו, יהיה קשה לקחת ממנו את החולצה. 

טדאיי פוגאצ’ר – היה צריך להיות השם החם של האליפות, אך מאז הטור המדהים שלו, הסלובני מאבד קצב. לאחר חודש התאוששות מהטור, פוגאצ’ר חזר לרכב בקלאסיקה של ברטאן. המירוץ הצרפתי התפתח טוב עבור הסלובני, אבל 48 קילומטרים לסיום פוגאצ’ר נותר בלי כלום ברגליים, ופרש באופן מפתיע. במירוץ נגד השעון של אליפות אירופה הסלובני חותם תוצאה סולידית, כך שהכושר שלו נמצא בסימן שאלה גדול לקראת המירוץ. אין ספק שהמסלול מתאים ליכולותיו של פוגאצ’ר, שנהנה מספרינט מצויין ויכולת טיפוס משובחת, אך התוצאה של הסלובני תלויה בכושר שלו, שנמצא בירידה מאז ששב מטוקיו.

סוני קולברלי האיטלקי – הוא רוכב שאסור לשכוח במירוץ הקרוב, וגם אחד הרוכבים המרתקים של השנה האחרונה. ה”קוברה” מצפון ארץ המגף עבד בקיץ האחרון על יכולות הטיפוס שלו, והפך לגרסה משודרגת של עצמו: פאנ’צר קליל יותר בלי שאיבד מהמהירות הקטלנית. אחריי טור מעולה, זכייה באליפות איטליה וניצחון קטעים ברומנדי ובדופינה, אפשר לקבוע שעדכון התוכנה עבד ובגדול. זה הזמן של קולברלי לשמור על התואר החצי איטלקי, אליפות אירופה.
קולברלי מגיע בכושר מעולה וינסה לקחת את המירוץ להכרעה בקו הסיום, שם הוא מהיר במיוחד. האם הקוברה יחגוג ניצחון נוסף, עשרות קילומטרים בלבד מהבית?

ג’ואאו אלמידה ומתאיי  מוחוריץ’ חולקים מכנה משותף: כושר נפלא. אלמידה כיכב בטור של פולין, מירוץ גבעות עם פרופיל דומה לזה שמחכה באליפות אירופה. מוחוריץ’ עשה טור דה פראנס מושלם עם ניצחונות בשני קטעים, ושמר על כושר גבוה בפולין והולנד. הכושר דומה אך הסגנון שונה, אלמידה חזק יותר בספרינט ויעדיף להאיץ עם קבוצה קטנה בקו הסיום, מוחוריץ’ עובד טוב יותר לבד וירצה לרכב סולו. 

בייקפאנל בטלגרם, לחצו פה לראות את זה!

ואחריי שהבטחנו עשרה שמות, לא נאכזב – דייגו אוליסיי, פטר סאגאן, באוקה מולמה, בנואה קונספואה ומתאו טרנטין הם חמישה רוכבים נוספים שיכולים לנצח בראשון הקרוב, ולא כדי לשכוח אותם. הסולו של אוונפול, הטיפוס של פוגאצ’ר, הורסטיליות של קולברלי או הכושר המבטיח של אלמידה ומוהוריץ. כל האיכויות של רוכבי-העל האלה מתנקזות למאבק מרתק באליפות אירופה 2021, קרב ממנו יצא רק מנצח אחד, שיזכה ללבוש את כוכבי האיחוד על החזה.  

אליפות אירופה כביש

סטפן קונג עם חולצת הכוכבים לאחר הניצחון בנג”ש. צילום: אלואס מאביאן

זמנים ומידע נוסף 

  • שעת הזינוק היא 13:45 (שעון ישראל). 
  • שידור ישיר ביורוספורט 1 החל מ14:15. שעת סיום משוערת: 17:50 – 18:05
מאת: יהונתן דוויק