בעולם אידיאלי אני יוצא לרכיבה בלי כלום על הגב, מלבד קצת אוכל וסוכריות גומי נחשים. Obviously – אין תיק, טלפון, מפתחות ובטח שאין סדנא ניידת מיניאטורית מפוזרת בצורה אסטרטגית בין הכיסים בגב. אבל מכיוון שאנחנו לא חיים בעולם שבו אישתי היא שילוב נדיר של אמילי באטי, יולנדה נף וטום דומולאן (תשמעו פשוט יש משהו בעיניים שלו… וואו) מאד שמחתי לקבל לידיי את כלי ה-“Hide & Seek” (מחבואים) של מרידה – כלי מולטיטול שובב המתחבא בתוך הכידון.

מרידה מרביצה בשנים האחרונות ליין אופנים מהונדס ומשופשף לעילא ולעילא. יצא לנו לראות את זה במבחני המרידה ריאקטו והמרידה אחד עשרים שמגיעים כבר במקור עם מולטיטול נשלף מהכיסא ומפתח אלן משולש בציר הגלגל. עכשיו ניתן לשדרג עם את הזוג שלכם עם ה-Hide & Seek, ערכת כלים הנחוצים לכל רוכב שטח באשר הוא.

מולטיטול מומלץ לאופניים

Merida Hide & Seek

 • יבואן: רוזן את מינץ
 • מחיר: 239 מחיר מועדון – לרכישה באתר
 • משקל: 115 גרם
 • כולל: ערכת תולעים, סט אלנים, מפתח שרשרת, כפות חליצת צמיג, אחסון חוליית חיבור מהירה לשרשרת

הערכה מורכבת מ-2 שרוולים מפלסטיק המושחלים לתוך קצוות הכידון, ונשלפים ממנו ידנית בזמן הצורך. חשוב להדגיש כי גם אם מדובר בכידון בקוטר 31.8 או 35 מ”מ, הכלי מתאים לשניהם מאחר ובקצוות הקוטר נשאר סטנדרטי. בתוך השרוול הראשון תוכלו למצוא פלייר אלומיניום החולץ חוליות שרשרת מהירות (quick release), שבמצב סגור יכול לאחסן 2 זוגות של חוליות חיבור לשרשרת. 2 הזרועות של הפלייר מוחברות בציר יחד עם מגנט, וניתן לפרק אותן כדי לקבל 2 כפות חליצה לצמיג.

בייקפאנל גם בטלגרם – הציצו בזה פה!

השרוול השני כולל בתוכו ערכת תולעים: 5 תולעים דקות, שופין ו-“מזלג” להחדרת התולעת לצמיג. השופין והמזג מתברגים לראש השרוול, כך שיש במה להחזיק ואת מה להטיח ברצפה בעצבים בזמן חירום. בנוסף לכך, ישנם 6 ביטים של מפתחות אלן חשובים לכל רוכב:

 • הביט הקטן (3 מ”מ)
 • ביט השילוש הקדוש (4, 5, 6 מ”מ)
 • הביט הארור ממדינות דוברות גרמנית (כוכב T25)
 • הביט שהייתי מוותר ולוקח סוכריית גומי נחש במקום (מברג פיליפס)

מולטיטול לאופניים

סטייל ועמידות

היות ומדובר בחלק החבוי בתוך הכידון, הזכר היחיד שנותר ממנו הוא הלוגו של מרידה במקום פקק ה-ESI הזרחני שיש לכם בד”כ בקצוות של הכידון. לחלק מהרוכבים זה יהווה חסם לרכישה של המוצר הזה, הרי מוזר קצת לראות לוגו של חברת אופניים מתחרה על אופני הבוטיק שלכם מקולורדו, אך חשוב לציין כי הצבע עדין מאד וברכיבה הראשונה בשטח היא נמחקה כליל ללא התערבות מצידי. 

לעומת הצבע של הלוגו, המארז עצמו עמיד ביותר ולא יצא / קפץ / התפרק במשך תקופת המבחן, הכל ישב בצורה מאובטחת בתוך הכידון ותמיד היה מוכן לשליפה מהירה בעת הצורך.

Bike Multitool

עת הצורך (שימושיות)

יצא לי להשתמש בכל הכלים שנכללים בערכה, בין אם זה בבית ב-“תנאי מעבדה” ובין אם זה בשטח בזמן אמת שבו חבר פינצ’ר צמיג טיובלס ב-4 מוקדים. השליפה מהכידון מהירה מאוד: לא צריך לפשפש בתיק או בכיס כדי למצוא את המולטיטול או את ערכת התולעים. הכל נגיש ובמרחק נגיעה. ההבדל המשמעותי בשבילי הוא כזה – ברגע שאתה שולף את הכלי מהתיק/כיס, הוא כבר מוכן לשימוש. לעומת זאת, השליפה של הקפסולה מהירה אבל עכשיו צריך להתחיל לפתוח ולפרק כל קפסולה ולשלוף את הכלי הנכון.

סט כלים לאופניים

שליפת הכלי הנכון 

מתחלקת לשניים: יש את הכלים שנשלפים בקלות יתרה, כמו לדוגמה הביטים שפשוט נופלים מהאריזה שלהם אם אתה לא זהיר, ויש את הכלים שלא רוצים לצאת בכלל, כמו מוט המומנט של הביטים. הייתי שמח אם היו הכלי עצמו היה ממוגנט, ככה הכל היה יושב במקום וחוזר למקום בקלות ובזריזות. 

מכיוון שמדובר במוט וביט, ניתן לשנות את הפוזיציה של הביט על המוט. אהבתי שאפשר לבחור למקם את הביט בקצה (יותר מומנט) או במרכז המוט (הברגה יותר מהירה) לפי שלב הפתיחה/סגירה של הברגים שאתה נמצא בו.

לצערי, אורך מוט המומנט קצר מדי: אורכו עומד עד 60 מ”מ מקצה לקצה, עובי הביט הוא 7 מ”מ וזה בעצם משאיר לנו 53 מ”מ בלבד המשמשים כמנוף מקסימלי לפתיחת ברגים. מאד התקשתי לפתוח את בורג מוט הכיסא ואת הברגים של הסטם עם מומנט כזה קצר. לצורך השוואה, אורך המומנט של מולטיטול שקיים אצלי הוא 74 מ”מ ועם אורך כזה לא נתקלתי בשום בעיה לפתוח ולסגור את אותם הברגים.

סט כלים לרוכבי אופניים

ערכת התולעים עבדה נהדר

היה מאד קל לשלוף את המברגים המתאימים ולהבריג אותם לקצה הקפסולה – רעיון נהדר שנותן אחיזה טובה למנתח בזמן שתילת תולעת בעמוד השדרה של הצמיג. התולעים עצמן יותר דקות וקצרות מהסטנדרט (כנראה כדי להידחס בתוך הקפסולה), והייתי נורא סקפטי לגביהן עד שהגיעו 4 פנצ’רים בגדלים שונים בגבעת המורה – 2 חורים גדולים נסגרו ע”י תולעים אחרות ועוד 2 חורים קטנים-בינוניים, אחד בדופן הצמיג צמוד לחישוק, שהתולעים של מרידה סגרו בהצלחה רבה ועמדו גם במבחן הזמן לאחר מכן. אתם מקבלים בערכה 5 תולעים וניתן לרכוש תחמושת נוספת בחנויות רוזן ומינץ, או לחילופין לקחת 2 תולעים גדולות.

שחרור חולייה בשרשרת אופניים

כלי שחרור החולייה המהירה בשרשרת נהדר

קל לתפעול, נכנס בקלות, הכל fire. גם התפיסה של שתי הכפות בציר אובלי ומגנט שמונעים התנתקות של שתיהן הוא מצוין והלוואי שהיו נעזרים בפטנט דומה במולטיטול ביט שיש בקפסולה השנייה. חבל שלי שאין עיגון רציני לחוליות השרשרת הנוספות שניתן לאחסן בין הכפות, כי ברגע שאני פותח את ה-“פלייר”, החוליות יכולות ליפול ולהיאבד.

מולטיטול מומלץ לרוכבים

תראו, משהו בשילוב הזה של כפות חליצה וכלי שחרור לחוליית שרשרת הוא פטנט נהדר, אבל עוד לא נתקלתי במישהו שעושה את זה נכון. כשבחנתי את ה-Celver lever בזמנו, התלוננתי על כפות החליצה שלא היו מוצלחות במיוחד וגם כאן יש בעיה דומה. הכפות הן מאלומיניום וזה מאד מאד מאד מלחיץ להשחיל כף אלומיניום בין צמיג עקשן לחישוק עדין. ניסיתי את הכף “על יבש” עם גלגלי הכביש שלי, שהם מאלומיניום עם צמיגי כביש עקשניים וממש חשתי איך הג’אנט שלי נחשק אל מול הכף בעת ניסיון להוציא את הצמיג הסורר. צריכים להיות מאד זהירים ועדינים כשמנסים לחלוץ צמיג עם גלגל קרבון / אלומיניום קלילים. אם הכפות היו מפלסטיק משורין גם היינו חוסכים במשקל ומרווחים כפות עדינות יותר.

merida hide & seek

סיכום

ה-Hide & Seek הוא מוצר מאד אינטליגנטי עם יתרון מובהק על פני כלים אחרים שמתבטא בעיקר במשקל. כל החבילה הזו שוקלת 115 ג’ (כולל הכל וקצת אבק) והיא כוללת לא מעט כלים. לצורך השוואה המולטיטול שלי שוקל 114 ג’ (מברגים בלבד, ללא מפתח השרשרת שמוסיף עוד 56 ג’) ועוד לא הוספנו את המשקל של פלייר וכפות חליצה, תוסיפו לזה תג מחיר שקרוב מאד למחירו של מולטיטול איכותי, נגישות על והטמעה אינטגרלית בכל זוג עם כידון שטוח וקיבלתם מוצר מצוין. 

 

יתרונות

 • עיצוב חכם
 • הכל מוסלק ונעלם מהכיסים ומהתיק
 • שוקל ממש מעט
 • כולל גם את התולעים בסט

חסרונות

 • הייתי רוצה גם חולץ שרשרת 
 • כפות מתכת זה מלחיץ
 • מוט קצר, ביטים לא ממוגנטים/מעוגנים
 • מחיר 

 

מאת: יואב גריבי

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים