אני רוכב ורץ כבר חודשיים עם דגם 26 הגרמים הקליל של רודי פרוג’קט והוא הצליח לשנות אצלי תפיסה לגבי משקפיים ולהפוך לדגם העיקרי שאני משתמש בו. מדוע? ומה היתרון של הדגם הזה? בכתבה: 

אסטרל החדש – תקציר מנהלים

דגם ASTRAL בולט בעיקר במשקל נמוך: 26 גרם, בעיצוב רטרו ניינטיס מעודכן, עם עדשה אחת פנורמית בציפוי מראה. האפונים מתכווננים (אבל הידיות לא, וזה גם לא נחוץ פה), וכן- יש אופציה לקליפון אופטי שגם את העדשות שלו תוכלו לעשות ברודי

הנה הוא בוידאו מהאינסטגרם שלנו (אם אתם עדיין לא עוקבים, עקבו!)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BIKEPANEL (@bikepanel.co.il)

המסגרת עשויה Rilsan Clear שזה פולימר ממקור אורגני המופק מ-45% שמן קיק. רודי משקיעה הרבה במחזור וייצור ירוק – כשביקרנו באיטליה בחברה ראינו כיצד הנושא הירוק חשוב להם וכמה הם מכוונים אליו. 

ישנם 6 צבעים לדגם הזה, כך שזה יתאים לכל סט של ביגוד שלכם… שחור, תכלת, ירוק, טורקיז, ורוד וטיטניום. לרוב העדשות למעט אחת יש גם ציפוי מולטילייזר שנותן טאצ׳ של עדשת מראה.

 

אופניים מעניינים אתכם. הצטרפו לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

 

אסטרל שוקל רק 26 גרם 

אחד היתרונות הגדולים שמצאתי לדגם ה Astral הוא ההתאמה הכפולה גם לריצה וגם לאופניים. בחנתי את המשקפיים האלה בלא מעט ריצות- גם ריצות כביש רגילות וגם, בעיקר בריצות שטח מאוד מאתגרות שבהן רצנו ורטיקלים לשני הכיוונים- למעלה ולמטה. אתגרתי את האחיזה ואת המוצר הזה לקצה, והוא לא אכזב באף אחד משימושי הספורט הכי קיצוניים. 

ברור שגם באופניים וגם בריצה עדיף קל על כבד. אבל באופניים האופנה השתנתה מעט ודגמי ענק שמכסים את הפנים בצורה מרובעת וגדולה אינם מתאימים לריצה – כמו הרודי Kelion החדש שהושק בטור דה פראנס האחרון. 

במדבר, בתאורה חזקה, תפקוד מעולה (צילום: Cmedia Desert Riders Eilat)

בריצה גם יש חשיבות גדולה מאוד לאחיזה ומניעת תזוזות בכל נחיתה והמשקל הקליל מסייע לכך. בגלל האימפקט החוזרני של הצעדים המשקל עוד יותר מורגש בריצה מאשר באופניים. האסטרל הוא מהדגמים הכי קלים שיש 26 גרם בזכות עיצוב מינימליסטי במיוחד והעדר מסגרת לחלוטין.

Rudy Project Astral

העדשה היא כמעט כל המשקפיים

מה שבולט פה במיוחד הוא שאין פה מסגרת בכלל- כאילו זו עדשה כמעט לבדה. רק הידיות יוצאות מהצדדים, והאפון מחובר באמצע. יש משהו מאוד קלאסי בעיצוב הזה וחדשני בו זמנית. מצד אחד הוא מדבר עם המקורות של רודי. מצד שני הוא מאוד עדכני בקו מינימליסטי. יש גם פונקציונליות לעיצוב- המינימליזם הזה נועד לתמוך במשקל נמוך במיוחד. 

הבחירה בעדשה אחת קמורה מאוד – ללא קשת עליונה בכלל (כמו למשל בדגם הדלתאביט שהוא בעל קשת עליונה בלבד), משמעותה גם שהאפונים אינם יורדים באמצעות חיבור פלסטיק מהחלק העליון, אלא מחוברים ישירות לעדשה. הם משאירים מבנה חלק רציף מעליהם ללא פלסטיק/רילסן שיורד מלמעלה וזה נותן נקיון מיוחד לאזור האמצע. 

בצד החסרונות לגישת העדשה היחידה יש עלות גבוהה יותר במקרה של שריטה. כשיש שתי עדשות קל יותר להחליף רק את הצד השרוט, ופה צריך להחליף הכל. גם אין פה את המודולריות הקלה הזו שמאפיינת את רודי, ומאפשרת להחזיק מסגרת אחת וכמה עדשות. פה כדי להחזיק כמה צבעים, או עדשה מתכהה לספורט בלילה או בעננות צריך שני זוגות משקפיים.

מראה מינימליסטי רטרו-עתידני

 

אחיזה באמצעות כל המבנה

פה אני מרגיש הבדל דרמטי מהמשקפיים האחרים שעבדו לי עד היום וזה מעניין ושינה לי את הגישה מעט. ההעדפה המקורית שלי היא לאחיזה מורגשת וברורה. אני אוהב לדעת שהמשקפיים ממש “מחזיקים” את הפנים. הדלתאביט הפך להיות הדגם השימושי שלי בשל כך. הוא גדול מספיק אבל לא ענק על הפנים הצרות שלי. הוא גם מרובע יחסית ותואם את הסגנון המקובל ברכיבה, וגם אוחז חזק ומורגש ואני אוהב את זה. זה נותן ביטחון שהמשקפיים שם, לא זזים ולא עפים. 

Astral

אוחזים מעולה (צילום: רוכבי המדבר אילת Cmedia)

אבל באסטרל / Astral הגישה שונה מעט: הקמירות החזקה, מייצרת מעטפת עדינה מסביב לפנים. היא עדינה ומקבלת התאמה עצמית לרוחב הפנים. היות וכל המבנה מבוסס על העדשה בלבד ללא קשת עליונה, יש למשקפיים גמישות שמגיבה עם לחץ עדין לצדי הראש. אם הפנים צרות- הידיות יאחזו בעדינות את הרקות. ואם הן רחבות – גם, כי הגמישות של המשקפיים מייצרת את אותו הלחץ העדין גם כשדוחקים בהן מעט ברוחב. 

לכל רוחב פנים זה מתאים: Astral מדוגמנים ע”י עופר עברי

הגישה הזו אחרת לגמרי ממשקף מאוד לא גמיש (מסגרת עבה יותר, ידיות עבות) שמשתמש בידיות גמישות להתאמה – פה כל העדשה היא כלי ההתאמה ולא רק הידיות, והתחושה עדינה ונעימה. בכל הריצות, הרכיבות, כולל רכיבות מדבר אגרסיביות באיזור אילת, ובריצות שטח מאתגרות בכרמל ובהרי ירושלים- המשקפיים תפקדו מעולה וללא תנועה כלל. אבל באופן מעניין- ללא הצקה, כמעט בלתי מורגשים. 

בצד החסרונות אומר- שמי שמתעקש על תחושה “חזקה” של אחיזה, יאהב מסגרות עם קשת עליונה לכל הפחות ועם ידיות עם יכולת כיוון שמאפשרות להדק סביב האזניים, או להטות אותן פנימה לאחיזה.

הצטרפו לרוכבים בקבוצת ווצאפ שקטה: בייקפאנל ווטסאפ

גם האוורור מצוין

על הפנים הצרות שלי המבנה הקשתי הזה משאיר מספיק מרווחים סביב לפנים. גם העדר המסגרת משאיר יותר נקיון לאוויר לזרום סביב העדשה. אולי רק אם הפנים שלכם רחבות במיוחד המעטפת הזו תצמד. אצל רובינו, כשמתחיל להתקרר מעט האסטרל יצטיינו. העדשה הקמורה מחזיקה מקום מספק לכניסת אוויר ואוורור. 

צבע העדשה והאופטיקה

האסטרל מגיע ב6 צבעים ופה יש איזה נקודה שמהווה מגבלה על חופש הבחירה שלנו. זה מאפיין לא רק את האסטרל אלא בכלל את הגישה בייצור צבעים למשקפי שמש, גם אצל יצרנים אחרים. זו מגבלה קצת מבאסת של ענף משקפי השמש בכללותו: 

לכל אחד מאיתנו יש העדפות שונות לגבי ה”פילטר” שישימו המשקפיים שלנו על העולם- צבע העדשה במבט מבפנים. הבעיה היא שיש חיבור הדוק בין הפילטר לעיצוב וצבעי המשקפיים מבחוץ. כל דגם מששת הצבעים שיש לאסטרל- מגיע עם צבעי עדשה תואמים למסגרת למראה מגניב צבעוני ונכון המשלב את המסגרת עם ציפוי מראה (“מולטי לייזר” בשפה של רודי). 

6 אופציות צבעים

יש אילוץ שקושר בין הצבעים החיצוניים של המשקפיים, לצבעי העולם שתראו מתוכם: צבע העדשה הספציפי שאני אוהב הוא הצבע שמגיע דווקא עם הדגם הורוד! לא, אין לי עניין במשקפיים ורודים, אבל מבפנים הפילטר של הוורודים מציג עולם בצבעים חמים יותר (עדשת Multilaser Ice) שאני מעדיף. מבחינה חיצונית- זה הוביל אותי להתפשר, כי הדגם שבחנתי, נבחר לפי צבע העדשה במבט מבפנים שהיה השני הכי קרוב להעדפות שלי וניטראלי יחסית (עדשת Multilaser Green) והוא הגיע רק עם מסגרת ירוקה-צהובה. 

רוצים משקפיים בצבע מסוים – קיבלתם עסקת חבילה לצבע העדשה ואיך תראו את העולם. מקסימום אפשר לרכוש עוד זוג עדשות כדי להחליף לצבעים שאתם רוצים, ואז מבחוץ התאמת הצבעים של המשקפיים לצבע העדשה לאו דווקא תהייה אופטימלית וגם הקנייה מתייקרת.

אסטרל

סיכום מבחן – רודי פרוג’קט אסטרל

דגם האסטרל החדש של רודי הוא אלטרנטיבה מצוינת למשקפיים “רגילים” – כאלה שיש להם מסגרת קשיחה שלמה או חלקית. הוא מציע גישה אחרת: עדשה אחת גדולה אליה מחוברים החלקים (ידיות ואפון) כיחידות נפרדות עצמאיות. המראה מאוד נקי ומינימליסטי וזה יפה מאוד וגם קליל מאוד- 26 גרם בלבד!

העיצוב הזה, ביחד עם הקלילות מספקים התאמה גם לאופניים וגם לריצה. המבנה חסר המסגרת מייצר אחיזה מעודנת ונעימה שמתאימה עצמה לרוחב הפנים כאילו מעצמה, והצבעים המגניבים מייצרים שמחה בלב, בתקווה שאתם מתחברים לצבע גם ב”פילטר” הפנימי וגם מבחוץ. 

אסטרל, Rudy Project

המחיר בישראל: 740 ש״ח. להשיג באתר רודי פרוג׳קט וברשת חנויות רודי:

 

 

יתרונות

  • משקל קליל של 26 גרם
  • עיצוב נקי מינימליסטי ללא מסגרת
  • אחיזה נעימה, אפקטיבית אך לא מעיקה
  • אוורור מצויין
  • התאמה גם לריצה וגם לאופניים
  • ציפויי מראה ב-6 צבעים
  • השירות האולטימטיבי של רודי פרוג’קט ישראל

חסרונות

  • עדשה אחת משמעותה שאם היא נשרטת- יקר יותר להחליף
  • העדפת ה”פילטר” שלכם צריכה להתאים להעדפת הצבע החיצוני שתרצו (אם מתאים זה לא חסרון)
  • אין את המשחק של מסגרת אחת וכמה עדשות (למשל סט פוטוכרומטי ללילה נוסף)

 

מאת: גיא חלמיש
צילום: עופר עברי, רוכבי המדבר אילת Cmedia, גיאחה