איזה כיף שגם בישראל הקטנה יש עוד סודות רכיבה שכמעט אף אחד לא מכיר. קיבוץ יהל שבערבה הדרומית הוא מרכז יציאה לאחד מאזורי הרכיבה הכי שווים והכי מפתיעים בארץ. ובקרוב מאוד הוא הולך לקבל חיזוק בדמות סינגל יהל הבנוי בסגנון פארקי. בינתיים מדובר בעשרות ק״מ של סינגלים במדבר, משובחים כאלו שנדמה שהיו פה מאז בריאת העולם וגמד השבילים רק חשף אותם עם לא יותר מגרפה ומעדר. ביחד עם סינגל תמנע ועוד כמה בסביבה הוא מוסיף סיבה לרדת לאיזור לרכוב.


קבלו את הכתבות שלנו בווטסאפ:
בייקפאנל ווטסאפ

קיבוץ יהל סינגלים

על ערוצים, אוכפים, וקווי רכס

אנחנו נכנסים לקיבוץ שבאופן מוזר הוא מוקף הרבה מאוד גדרות, אבל למרות החששות דווקא שער היציאה למדבר פתוח לטובת מטיילים ברגל ובאופניים במשך היום, כבר התחלה טובה. מרימים ראש, מנסים להבין קצת איך נראה השטח ואיך זה מסתדר עם המפה, בכל זאת אף פעם לא היינו פה קודם. (מי שישתמש פה בהקלטה הזו יגלה כמה כניסות ויציאות שתוקנו… לא להתרגש בסה”כ הלופ נסגר יפה. בהמשך כשיוקם המסלול הרשמי נוסיף אותו לכתבה). 

אבל קודם – כמה אזהרות:

  1. האזור נמצא בשטח אש והכניסה אליו מחייבת תיאום עם הצבא מראש (חובה כולל באמצע ובסוף שבוע): 08-9902926/8
  2. הסינגלים באזור אינם שייכים או באחריותם של הקיבוץ וישנם קטעים שנבנו על חיות, גמלים וגם נוצרו מהשפעת אדם ואף אחד מאלה אינם אחראים עליהם או מיצרים לפי תקן – הרכיבה עליהם באחריות הרוכבים בלבד.
  3. השבוע יפתח מקטע סינגל יהל מעלה קטורה כחלק משביל ישראל לאופניים ואנשי הקיבוץ ישמחו להסביר ולכוון ולארח רוכבים המעוניינים לרכוב את המקטע הנ״ל.

קובץ ה GPX

מתחילים ברכיבה צפונה בערוץ רחב על סינגל מדברי צר אשר מתפתל אל עבר האופק. הרכיבה מהירה וזורמת והשביל בנוי בסגנון של ראשית ימי הסינגלים במדבר: צר, מהיר, מחפש את הדרך הנוחה ביותר לחבר שתי נקודות, בקיצור שביל גמלים. כמה ברבורים קטנים ואנחנו נוטשים את הערוץ הרחב לטובת האוכף, הדרך למעלה תמיד עוברת באוכף נמוך.

סינגלים בדרום

מהאוכף עלייה תלולה, מדורדרת אל קו הרכס, הנוף נפתח, הרי אדום נפרשים מקצה לקצה והשביל הרגוע של הערוץ מתחלף בעליות קשוחות (אך קצרות), סכינים, ירידות טכניות במידה, ונופים פתוחים. 

על הריטואל הזה שכולל ערוץ רחב > אוכף > קו רכס עוד נחזור כמה פעמים.

סינגלים בדרום מפה

על ניווט, שבילים וארץ לא נודעת

אם התרגלתם לרכיבות מדבר על שבילים בנוים, משולטים, וברורים סטייל שביל ישראל באופניים, תמנע או רכס חלוקים, זה לא המצב פה. השבילים נבנו ע״י אנשי המקום, וככאלו מטרתם אחת: רכיבה. 

הם אינם משולטים כמעט, לא פעם הם לא ממש ברורים, ואין בהם שום אחידות. התוצאה היא שאם לא תבואו עם מוביל שמכיר תוסיפו לעצמכם גם אתגר ניווטי חביב.

סינגל יהל

מערכת השבילים נמצאת ברובה סמוך יחסית אל קיבוץ יהל, ככה שאין פה כניסה אמיתית לעומק המדבר ולמעשה כל כמה ק״מ אפשר לחתוך חזרה אל הקיבוץ, ולמרות זאת הרכיבה פה מרגישה מרוחקת והשקט מסביב מוחלט. זו רכיבה שאין להקל בה ראש, מאחורי כל פנייה יכול להיות מכשול מפתיע. רכבו במתינות וצניעות ועמוק בתוך מעטפת היכולות שלכם. המדבר הוא לא המקום לבחון את הקצוות (ופינויים מוטסים).

קיבוץ יהל מסלולים

על בולבוסים, עופות דורסים, ועצי שיטה

למי שבא למדבר לא רק כדי לרכב אלא גם כדי לראות, להתחבר ולהכיר את הטבע צפויה פה חוויה מיוחדת. הערוצים הגדולים מלאים עצי שיטה נהדרים, בשמים חגו כל הזמן עופות דורסים ובחלקו הדרומי של המסלול רכבנו לצד בולבוסי ענק, במגוון צורות משונות. 

בולבוס אחד היה ממש על השביל והוא דמה יותר לביצת דינוזאור ענקית מאשר לתפוח אדמה מאובן:

בולבוס

בולבוסים – אלה סלעים עגולים שהתגבשו סביב חומר אורגני במקור, המזכירים בצורתם תפוחי אדמה ענקיים. הרכיבה חוצה כמה סוגי מסלע אשר כל אחד מהם יוצר תנאי רכיבה שונים, ממשטחי צור רחבי ידים ושטוחים לחלוטין, דרך שלוחות סכין ארוכות, ועד משטחי סלע קופצנים, כל טוב הסלע.

מסלולי אופניים בערבה

סינגל יהל -הפרטים הטכנים

  1. השבילים בכתבה זו עדיין אינם שבילים רשמיים ויש אפשרויות רבות בשטח, קחו את אחת ההקלטות המצורפות, המתאימה לכם מבחינת מרחקים וזרמו איתה. אם יש לכם אפשרות לצאת עם מישהו שמכיר את השטח אל תהססו לנצל את ההזדמנות. סינגלים במדבר הדרומי
  2. בחלק גדול מהמסלול אין קליטה סלולרית, קחו את זה בחשבון.
  3. יש ספק אין ספק, זה לא המקום לקחת בו סיכונים מיותריםסינגלים בדרום תמונות
  4. השאירו די והותר זמן להתברבר בשטח, הניווט גם עם קובץ ההקלטה לא תמיד פשוט
  5. השבילים נמצאים בשטח אש, עדיף לבוא בסופש או לתאם.
  6. תבואו עם טיובלסים עם חומר מעודכן ומלא, תולעים וכלי תיקון והמהדרין יוסיפו אפילו צמיג ספייר אחד לפחות לקבוצה – זה מדבר ויש לו פטיש לחיתוך צמיגים.

סינגלים בערבה

רוצים עוד מסלולים? כנסו לכל כתבות הסינגלים של בייקפאנל בקישור זה

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בייקפאנל בטלגרם – שווה לבדוק!