אחד החלקים הכי חשובים לרוכב המחושמל הממוצע הוא הצמיג. הקשר המיידי בין הרוכב לקרקע והיכולת שלו להעביר תחושה, יציבות, ביטחון ואחיזה, מהווה פרמטר קריטי במידת ההנאה שלנו מהרכיבה. עופר עברי, צלם ופאנליסט מחשמל לקח את Eddy Current של שוואלבה למבחן ניצוצות.

מיום המצאת האופניים החשמליים ועד ליום כתיבת הכתבה, עברו חלקי האופניים השונים אבולוציה והבנה שגם הצמיג חייב להיות מותאם לחשמל על מנת לעמוד בתנאי רכיבה קיצוניים ובלאי מואץ. למסקנה הזו בדיוק הגיעו גם מהנדסי חברת Schwalbe שמייצרים צמיגים מאז 1973. גם אנחנו סקרנו את הנושא בהרחבה. כך לאחר תכנון רב ומהפכני הגיח לעולם צמיג האנדורו הייעודי הראשון לחשמל מתוצרת החברה הזו. מסקנות הרכיבה על אדי המחשמל בכתבה שלפניכם.

קבלו את הכתבות שלנו בווטסאפ:
בייקפאנל ווטסאפ

אדי מלפנים, אדי מאחור

כיום כל חברה שמכבדת את עצמה מייצרת צמיג נפרד לכל יישום. קדמי ואחורי, רך וקשיח, אוחז ומתגלגל וכו’. בשוואלבה מציעים לרוכב האול-מאונטיין/אנדורו הישראלי תמהיל מדויק של תכונות שאמורות לענות על כל אלה. 

צמיג קדמי – בקוטר 29″ ורוחב 2.6. נראה רחב על הגלגל ומשרה ביטחון. בעל קוביות צד גבוהות להיגוי מדויק ויתר אחיזה בפניות ובזמן בלימה. משקל: 1313 גרם. לחץ אויר במבחן 20PSI.

צמיג אחורי – במידות זהות אך במבנה שונה. קוביות גומי מסיביות במרכז הצמיג לצורך קבלת אחיזה ועמידות בזמן העברת כח מהמנוע והרגליים של הרוכב אל השטח. משקל 1417 גרם. לחץ אויר במבחן 22PSI.

אופניים חשמליים

נתונים טכניים

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

התכונות של הצמיג כפי שמתאר אותם היצרן מכילות כמה אלמנטים חשובים:

 • SUPER GRAVITY – ארבע שכבות לעמידות טיובלס וצידי צמיג בפני פנצ’רים, סנייק בייטס ורכיבה טכנית. 
 • תקן E-50 אירופאי לעמידות צמיג לאופניים חשמליים עד מהירות של 25 קמ”ש.
 • טכנולוגיית TUBELESS מתקדמת לקבלת צמיג נח, עמיד, אוחז ומהיר. 
 • EVOLUTION LINE – שימוש בחומרים האיכותיים ביותר.

איך תרצה את הצמיג שלך? מדיום-וול?

ליין הצמיגים של שוואלבה לחשמליים מחולק ל-4 גרסאות, המסמנות בצבעים תרכובות גומי (ADDIX) בדרגות קשיחות שונות בהתאם לצרכי הרוכב. הצמיג שבמבחן הוא מהסוג הכתום הרך אבל האפשרויות ששוואלבה מציעה, מרשימות ומדויקות לסוגים שונים של שימושים. המלאי של צמיג המבחן קיים בארץ אצל היבואן ״אופנועית״ ומשווקים מורשים. אלה הם הסוגים השונים: 

 • אדום – מהיר
 • כחול – מהיר ואוחז
 • כתום – רך 
 • סגול – אולטרה רך

קוביות בבטן

עבורי ואני מניח שגם עבור רוכבים נוספים, השם שוואלבה תמיד היה שם נרדף לצמיג טוב אבל גם כזה שקוביותיו מתבלות ומתפרקות מהצמיג לאחר תקופת מה של שימוש סביר. חברים שפגשו אותי לאחרונה שאלו האם לא עפו לי קוביות גומי מהצמיג החדש שבחנתי? ובכן חד משמעית לא. לאחר חודשיים של שימוש אינטנסיבי בתנאי שטח תובעניים, מעל סלעים, בתנאי בלימה קיצוניים וטיפוסים אכזריים חורכי גומי, לא רק שלא נתלשו קוביות, הצמיג הפגין עמידות מצוינת ועדיין נראה כמו חדש גם לקראת תום תקופת המבחן. מהפכה.

צמיגי שטח

ההרכבה לא לכל אחד

ביום שהוזמנתי להגיע ולהתקין את זוג הצמיגים, נזכרתי כמה קשה היה להתקין את זוג הפירלי על הגלגלים שלי. קיוויתי שעם השוואלבה זה ילך יותר חלק. אז התבדיתי. אור טל מחנות האופניים התל אביבית החביבה TSD Bikeshop הפעיל את מלוא כוחו וכישוריו על מנת שצמיג השוואלבה הקשוח יעלה בשלום על חישוק הבונטרגר הצפוף. קל זה לא היה, אבל מרגע שהצמיג התיישב לו על הגלגל והטיובלס עלה, מכאן זה ירד רק עם סכין ולפח. את הצמיגים אגב ניתן להתקין בכל כיוון גלגול, כלומר אין חץ הכוונה. היצרן מסביר שהדבר  נועד על מנת להקל על ההתקנה.

רכיבת שטח

שוואלבה במאחז עיניים

כבר מהרגע הראשון, זוג הצמיגים נראה מבטיח. אם זה נראה טוב, כנראה שזה נכון. הקדמי, אגרסיבי, רחב ושרירי, הוביל אותי בבטחה במגוון רחב מאוד של סוגי קרקע. דרדרת, אדמה דחוסה, סלעים ובוץ. נצמד למשטחי אבן כמו שפן סלעים חמקמק ומתגלגל בסינגלים צפופים כמו צ’יטה מורעבת. הרגשתי שרק אני מגביל אותו ביכולות ושהוא יכול עוד ועוד. האחורי נצמד גם הוא לקרקע כשהוא משדר גלגול טוב ועמידות מופלאה. טיפוסים קשוחים בשבילי מדבר קיצוניים או מפגשי סלע טכניים ביער עופר – YOU NAME IT! הצמיג לא הפגין כל רגש נחיתות. ביחס לצמיגי ה Pirelli הייעודיים שעליהם רכבתי בעבר, תחושת הרכיבה יותר מדויקת ופחות מגושמת.

בתנאים רטובים קבלנו אחיזה מצויינת גם מעל סלעים רטובים אבל קחו בחשבון שבוץ עלול להצטבר לו במהירות בחלק האחורי. כמו כן, לא התפנצ’רנו אפילו לא פעם אחת לאורך כל תקופת המבחן. תודה לאל.

יתרונות

 • התאמה טובה יותר לצרכי אופני הרים חשמליים
 • אחיזה.
 • גלגול.
 • עמידות.

חסרונות

 • מבנה קוביות צפוף בצמיג האחורי עלול לגרור הצטברות של בוץ בתנאי גשם.
 • במקרה של פנצ’ר בשטח, לא ניתן להתקין פנימית.
 • משקל.
 • הרכבה לא קלה.אופני שטח

שוואלבה מחושמל – סיכום

אדי המחשמל הוא ילד מוצלח. הוא אוחז, הוא נשלט, הוא עמיד, הוא כיפי ואפילו נראה טוב! את מעט המשקל העודף שלו לא הרגשנו בזמן הרכיבה ובעיקר נהננו לראות שגם לאחר תקופת רכיבה ממושכת אין ולו סימן אחד של שחיקה. אם סגנון הרכיבה שלכם דורש צמיג משוריין שיעמוד בכל התעללות שתזרקו עליו אבל גם לא יהיה כבד מדי ויתגלגל כמו שצריך, Eddy Current הוא הבחירה שלכם.

מאת: עופר עברי
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: