בראשון הקרוב יתקיים בפעם ה 108 המונומנט ליאז-בסטון-ליאז (LBL), המרוץ מסיים את מרוצי אפריל המשוגע. מומחי הקלאסיקות יאבקו כדי לנסות להיכנס להיסטוריה, בראשם כוכבי העל וואט ואן ארט, ג’וליאן אלאפיליפ ואלחנדרו ולוורדה אולי בפעם האחרונה. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הקלאסיקה האחרונה של האביב

קלאסיקות האביב יסתיימו ביום ראשון בחגיגה גדולה טרם יפנו את הבמה לטורים הגדולים. ליאז בסטון ליאז מכונה גם “הזקנה” מאחר וזהו המרוץ הוותיק ביותר בסבב החל מ 1892 ומחר תהיה הפעם ה 108. 

במלחמת העולם השנייה הגבעות בארדנים ארחו את “הקרב על הבליטה” – מערכה קשה בין גרמניה הנאצית לבעלות הברית. זה היה הקרב הבודד היקר ביותר באבדות בהיסטוריה האמריקאית: כ 100,000 אמריקאים נפלו שם! אבל ביום ראשון המאבק שם יהייה מהסוג המועדף על חובבי מרוצי האופניים. חלק מהרוכבים החזקים והגדולים שכיכבו בפריז-רובא ביום ראשון יוחלפו בקלאסיקאנים היותר קלילים. תחזית מזג האוויר מצביעה על גשם שיעלה את דרגת הקושי ויכריח את הרוכבים לזהירות יתר בשבילים הצרים ובמורדות הצרים.  

אדי מרקס הוא שיאן הניצחונות במרוץ עם חמישה, אחריו ברשימת האגדות נמצא אלחנדרו ולוורדה “הקליע” שניצח ארבע פעמים והיה על דוכן המנצחים עוד שלוש פעמים. מורנו ארגנטין ניצח גם כן ארבע פעמים. ולוורדה שיחגוג למחרת המרוץ 42 אביבים יזנק אחרי הופעה אדירה ביום רביעי במרוץ “הפלאש וולון”. ולוורדה השאיר מאחור כוכבים כמו טדאי פוגצ’ר וג’וליאן אלאפיליפ, הריח את הניצחון, אבל נכנע מטרים מהקו לדילן טיונס הבלגי שהקדים אותו. “הקליע” הספרדי כבר נכנס להיסטוריה כאחד מהגדולים אי פעם, רשימת ההישגים שלו כוללת ניצחונות בכל אחד מהטורים הגדולים, אליפות עולם, הטור הספרדי ובסך הכל 133 ניצחונות. לאחר הביצוע בפלאש קבוצתו מאמינה שיש לו ברגליים עוד ניצחון אחד של ליאז’ אחת טרם הפרישה.

מאוץ מתוך דבוקה דלילה או בריחת יחיד

המרוץ בן ה 257 הק”מ משופע בגבעות ארוכות ותלולות ומציב בפני הרוכבים אתגר ארוך וממושך שדורש יכולות טיפוס והתאוששות ברמת קצה. הגבעה האיקונית ביותר עליה מבוצעים מהלכים מגיעה כ30 ק”מ לסיום: Côte de La Redoute, באורך של 2 ק”מ, שיפוע ממוצע של 8.9% עם מקטעים של למעלה מ-20%. אחריה בק”מ ה 244 וממש בפאתי ליאז מגיעה עוד גבעה מכריעה ה Côte de la Roche-aux-Faucons באורך של 1.3 ק”מ בשיפוע של 10.5%. הרוכבים החזקים ינסו לתקוף בכל הכוח ולהשאר לבד בשלב הזה כפי שהצליחו לעשות יעקב פולגסנג בדרך לניצחון ב 2019 ובוב יונגלס ב 2018.

תסריט סביר נוסף הוא כמובן חבורת חוד איכותית שתשרוד ותכנס לתוך העיר על מנת להתחרות במאוץ לקו הסיום. רוגליץ עשה זאת ב 2020  כשניצח בסיום דרמטי את טדאי, הירשי ואלאפיליפ שכבר חשב שניצח אבל לא זיהה את הטורף הסלובני חולף מימינו. טדאי עשה זאת אשתקד ושוב תיסכל את אלאפיליפ שסיים כסגנו.

המועמדים לניצחון בראשון

בדומה למונומנטים קודמים גם הפעם הסגלים מתעדכנים עד הרגע האחרון וכוללים העדרויות דרמטיות, וואט ואן ארט החמיץ את טור פלנדרס בשל ווירוס הקורונה. הנעדר בראשון יהיה טדאי פוגצ’ר שהודיע על העדרות מסיבות אישיות ממש לפני טכס הצגת הקבוצות. טדאי היה מסומן כמועמד על בשל ביצועי פתיחת העונה שכללו סגנות ברונדה. ואן ארט לעומתו מגיע מוכן לתחרות הביתית. הכוכב הבלגי מעודד מהסגנות ברובא בראשון שעבר על אף הטעויות הטקטיות של קבוצתו ושלל תקלות טכניות. הוא יהיה הרוכב המסומן ומי שלא כדאי להגיע איתו למאוץ לקו הסיום. מנצח “הפלאש” ברביעי דילן טיונס הוכיח שהוא בכושר ויחד עם בן קבוצתו מוהוריץ שכבר ניצח את מילאן סאן רמו הם יהיו צמד אימתני כחלק מקבוצה איכותית. 

לאלוף העולם אלאפיליפ עוד אין ניצחון במרוץ, הצרפתי סימן את המרוץ כמטרה לעונה כדי לשבור בצורת צרפתית של 42 שנה מאז ברנאר הינו. בן קבוצתו רמקו אוונפול גם כן יכול לנסות בריחה מפתיעה ולנצל את יכולת הנג”ש לניצחון. 

קבוצת אינאוס היא כרגע המנצחת הגדולה של מרוצי האביב עם ניצחונות ברובא, אמסטל גולד וטור הבאסקים, הקבוצה מבצעת מהלכים טקטים שמעמידים אותה בעמדות ניצחון. מרטינז וקוויטקו בהחלט יכולים להגיע לשלבי ההכרעה. את קבוצת ישראל פרמייר טק יוביל מייק וודס שחוזר לכושר יחד עם יעקב פולגסנג שניצח בליאז ב 2019. כאמור, אלחנדרו ולוורדה כבר יותר משני עשורים נמצא תמיד בסביבה ואולי נשאר לו באקדח עוד קליע אחרון ומדויק. מועמדים נוספים שכדאי לשים לב אליהם הצרפתי בנויט קונפרוי ואלכנסנדר ולאסוב מקבוצת בורה.

זמני המרוץ: יום ראשון 24.4.22 זינוק 11:00, סיום משוער 18:00, שידור החל ב 14:30 ביורוספורט. שידור רשת למי שאין יורוספורט פה

מאת: עמית נבון
צילום: רד בול