עונת 2022 הסתיימה ועונת 2023 עומדת להתחיל בחודש מאי, ויחד עם סוף השנה וחגיגות הסילבסטר בעלות מוגזמת, הרוכבים ואתרי הרכילות מתחילים לטפטף ברשתות החברתיות את הקבוצות החדשות שלהם. מי נשאר עם מי? מי נמצא בזוגיות חדשה והאם אתם עדיין בשוק שיהודה ונינט נפרדו?

מצטרפים לערוץ בייקפאנל בווטסאפ!
בייקפאנל ווטסאפ

אני, בניגוד לגברת וקנין השכנה, לא כזה מת על ריכולים. איכשהו היא תמיד שוחה ברפש של הביצות המקומיות: קים וקאניה, האירוסין של אביבית בר-זוהר והפרידה החדשה של ג’קי אזולאי ממאסטר שף. אבל אותי זה לא מעניין, אלא אם כן אתם מכניסים לריכולים האלה את המילה “אופניים” ו-“קרוס קאנטרי”. אז אני מתחיל ללרלר כאילו אין מחר. בחודשים האחרונים הרשתות שוקקות בפוסטים, ציוצים ורילס של החתמות חדשות, מעברים וחילופים של רוכבים וקבוצות. להלן הריכוז של כל מה ומי שעבר בעונת 2023:

פאולין פרנד פרבו

רכבה ב: BMC MTB Racing
עברה ל: INEOS Grenadier 

אם יש רוכבת שעונת 2022 הייתה שייכת לה, זאת PFP. אלופת העולם בלא פחות מ-4 אליפויות Off Road העונה, חיפשה קבוצה שתבין איזה כישרון היא (החזיקה ב-3 אליפויות עולם במקביל ב-2015). פאולין חותמת בענקית הכביש INEOS Grenadier יחד עם המולטי טאלנט תום פידקוק. בשנתיים האחרונות רכבה PFP בקבוצת BMC שנוהלה ע”י בן זוגה ג’וליאן אבסלון, אך שני אלה נפרדו וכנראה שנהיה קצת פחות כיף לשהות יחד במשך סופ”שים שלמים). מבחינת מכונה, השינוי לא דרסטי – מאחר ולפינארלו אין אופני שטח אינאוס רוכשים לרוכבים שלהם שלדות של BMC. מבחינת לא להיות תקועה באותו גזיבו יחד עם האקס שלך – מדובר בשיפור משמעותי.

Pauline Ferrand Prevot

תתרגלו לראות אותה בחולצת הקשת. PFP

פליפו קולומבו

רכב ב: BMC MTB Racing
עבר ל: Scott-Sram

הרוכב השוויצרי הצעיר ממלא את מקומו של השוויצרי הוותיק בשורות סקוט סראם. קולומבו מראה התקדמות מתמידה בעונות האחרונות, עם ניצחון ב-ST ב-22 ועתיד ללמוד לא מעט מפרישי ושורטר. כרגע הסגל של BMC נראה די דל, עם 2 רוכבים שעזבו את הקבוצה.

Filippo Colombo

ביי ביי BMC

לארס פורסטר

רכב ב: Scott-Sram
עובר ל: Thumos Maxon

הרוכב השוויצרי מקפצץ מקבוצה שוויצרית לקבוצה שוויצרית אסלית. בעיקרון סקוט-סראם מנוהלת ע”י תומאס פרישניכט, עם 2 רוכבים שוויצרים, מכונאי שוויצרי וגם כמה אנשי צוות. אבל יש שם אמריקאים! גם רוכבת, מכונאי והמותג עצמו. ת’ומוס מקסון היא שוויצריה בהתגלמותה – המנהל, הרוכבים, אנשי הצוות והמותג עצמו – כולם פלוס לבן בריבוע אדום. פורסטר מסיים 3 שנים לא רעות עם סקוט, עם ניצחונות באליפויות אירופה, קייפ אפיק ואפילו ניצחון ראשון בגביע העולם, בו גבר על חבר קבוצתו שורטר בספרינט סיום בעליה. הייתי אומר שהוא ינסה לצאת מהצל של נינו, אך הוא בדיוק עובר לקבוצה של ענק שוויצרי אחר – מת’יאס פלוקיגר.

Lars Forster

ויקטור קורצקי

רכב ב: B&B Hotels-KTM.
עובר ל: Specialized Factory Racing/Bora Hansgro

יש רוכב יותר מקומבן מקורצקי? ב-2022 הוא חתך את החוזה שלו עם אורביאה/KMC וחתם ב-B&B כדי להרחיב אופקים ולהתחרות בכביש. שם הוא קיבל KTM בצביעה הכי יפה שהם הוציאו בשנים האחרונות, אך לא זכה להישגים משמעותיים, כי MVDP הוא לא. העונה, לאחר שהקבוצה נכשלה להשיג ממון חדש ונסגרה, הוא חותם חוזה מול תאגיד ספשלייזד וזוכה לרכוב ב-2 קבוצות מובילות של המותג האמריקאי.

Victor Koretzky

מרטין וידאור

רכב ב: Lexware Mountainbike Team
עובר ל: Specialized Factory Racing

הכוכב הצ’יליאני העולה בקטגוריית ה-U23 חותם במפתיע (עבורי) בספשלייזד. בכללי זו אחת הקבוצות החזקות בסבב, עם הרבה רוכבים צעירים מלאי פוטנציאל, אך הקרבה עם המותג סקוט עליו רכב בשנים האחרונות וסרטוני רכיבה ויראליים עם האחד והיחיד נינו שורטר גרמו לי לצפות שסקוט-סראם יחתימו אותו. בכל זאת מדובר באלוף העולם של 2021 בקטגוריית ה-U23, ומנצח הסבב מעונת 22. מדובר ברוכב עם פוטנציאל גבוה ויהיה מעניין לראות איך ישתלב בין המפלצות הרעבות של קטגוריית העלית.

Martin Vidaurre Kossmann

ג’ורדן (יַרדן במילעל) סארו

רכב ב: Specialized Factory Racing

עבר ל: BMC Factory Racing

קבוצת הבית של ספשלייזד מאבדת העונה 2 רוכבים (ירדן וג’רהארד קרשבאום האיטלקי שפורש) אך מפצה על כך עם החתמות עם פוטנציאל גבוה. סארו מסיים שנתיים ללא הישגים משמעותיים למעט ניצחון בקייפ אפיק, כמיטב המסורת של המותג. הצרפתי חותם בקבוצת הפאקטורי החדשה ישנה של BMC וממלא להם את החסר שהשאירו הרוכבת הצרפתייה PFP והרוכב השוויצרי פיליפו קולמבו. כמו שזה נראה כרגע גם אבסלון כבר לא בתמונה כמנהל הקבוצה.

Jordan Sarrou

מקסים מארוט

רכב ב: Santa Cruz FAS
עבר ל: Rockrider Racing Team

מקסים מארוט, הלוזר הניצחי, מסיים שנתיים עם המותג סנטה קרוז וחוזר הביתה לקבוצה צרפתית אסלית. יש לי הרבה אהבה למקסים, מהרוכבים הותיקים כיום בסבב (35 או 36 לדעתי), אבל הוא תמיד היה שם, ליד. מעולם לא ניצח WC או אליפות עולם, אבל תמיד היה מגיע למקום שני או שלישי. עונת 22 נפתחה עבורו בסערה, עם ספרינט סיום כנגד ה-G.O.A.T נינו שורטר, בה הפסיד בחצי גלגל והעניק לנינו את הניצחון ה-32 שלו. מה שאני אוהב במקסים הוא שהוא מעולם לא מוותר, נקווה שריח הבגטים על הבוקר של הקבוצה הצרפתית, הוא שיעזור לרוכב התותח הזה לנצח ולפרוש בכבוד.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

Nino Schurter and Maxime Marotte

סביליה בלאנק

רכבה ב: Orange Seal-Scott
עברה ל: Rockrider Racing Team

אלופת ארצות הברית ב-XCO עוזבת את הקבוצה האמריקאית שלה לטובת בסיס אירופאי חזק יותר. בכללי – הנוכחות האמריקאית ב-WC לא מאד מורגשת. למעט שנה מבריקה ב-2019 של קייט קורטני האמריקאית, שמאז קצת איבדה כיוון ומנסה לחזור חזרה לטופ העולמי. למרות שקורטני היא יותר “סלב” ויותר מוכרת, התוצאות של סביליה עקפו את של קורטני כמעט בכל תחרות חשובה בעונת 22 וכרגע היא הרוכבת האמריקאית שיש לתת לה יותר דגש בעיניי. כל הקונספט של קבוצת רוקריידר מעניין מאד בעיניי, מאחר ומדובר באופני הקצה של המותג הענק דקטלון, שעד היום התעסק בעיקר באופני כניסה פשוטים בחנויות.

Savilia Blunk

גוונדולין גיבסון

רכבה ב: Norco Factory Racing
עברה ל: Trek Factory Racing

הרוכבת האמריקאית הצעירה והמפתיעה של עונת 22 עוזבת את הקבוצה היותר קטנה וביתית של נורקו הישר לבית של אחד מהמותגים החזקים בעולם. לגיבסון הייתה עונה מעולה, רוכבת בשנתה הראשונה בעלית לאחר עלייה מקטגוריית ה-U23. עם פציעה בתחילת העונה והתאוששות, היא הצליחה לעשות בלגן בצמרת ולנצח תחרויות ST, ואפילו לנצח ב-WC. טרק משיקים העונה קבוצת נשים חזקה בטירוף (יולנדה נף, איבי ריצ’רדס וגיבסון) וכיף לראות קבוצות שמשקיעות בנשים שלהן יותר מהגברים.

Gwendalyn Gibson

אנריק אבנסיני

רכב ב: Cannondale Factory Racing
עבר ל: Henrique Avancini Racing

הבייק סלב של ברזיל מסיים את ההתקשרות עם הקבוצה שפחות או יותר גידלה אותו. לדעתי הוא רכב שם קרוב ל-10 שנים, מרוכב שמגרד את ה-TOP 40 לניצחון בגביעי עולם, אליפות העולם במרתון וסכסוך מתוקשר מול נינו שורטר אחרי מאבק צמוד בקייפ אפיק. בשנים האחרונות הוא מדכדך חזרה לירכיתיי הדירוג, ולא מביא תוצאות מספקות כמו בעבר. הוא אמנם כבר לא מככב בסבב אבל בברזיל הוא עדיין סופר סטאר וסלב לאומי. העונה הוא מצטרף לקבוצת הפיתוח הברזילאית שהוא פתח על שמו.

Henrique Avancini

נעמה נוימן

רכבה ב: Teamisgav
עברה ל: Team 1 Vision

אלופת הארץ ב-XCO כבר לא יודע כמה שנים ברצף (שניה אני אבדוק… 6 פעמים!!) מפקסת את עצמה לעונה בינלאומית בעזרת הקמה של קבוצה עצמאית יחד עם עוד 2 חברות רוכבות גרמניות. הקמה של קבוצה עצמאית היא אינה דבר פשוט, ודורשת להביא ספונסרים ואנשי צוות. ספונסרים מביאים כסף, אבל דורשים תוצאות בתמורה. אנו מקווים שעם התמקדות במירוצים באירופה, הרוכבת הישראלית המובילה בתחום ה-XCO תשתפר ותביא תוצאות מעולות. אין ספק שזו תהיה עונה מאתגרת במיוחד. מאחלים לך הצלחה רבה, נעמה!

נעמה נוימן

שינויים נוספים

קבוצת Orbea-KMC מנתקת קשרים עם כל הספונסרים שלה, בעיקר KMC שמלווה אותה עשור וחוברת ל-2 שותפות צרפתיות, לאפייר ומאביק. אנחנו כבר יודעים על מה הם ירכבו. הרוכבים המובילים שלה, סבסטיאן פיני ומלנה דיין הדנים נשארים בקבוצה, ואליהם מצטרפים רוכבים כמו תומאס ליצ’ר ואנני לאסט. רוכבת אחת, יאניקה לויב האסטונית, כבר עברה לקבוצה של בארט ברנטג’נס, והשאר עברו ל: Orbea מקימה קבוצת Factory.

עד היום קבוצת הפאקטורי של אורביאה הייתה קבוצת מאסטרס שהתחרו בכל מיני אירועים כיפיים, אבל אף פעם לא היו מועמדים לפודיום בקטגוריית העלית. הקבוצה החדשה לוקחת את הרוכבים הצעירים של קבוצת KMC Orbea, אנשי הצוות ומחתימים את אן טאובר ההולנדית שעוברת מ: קבוצת בארט ברנטג’נס, האלוף האולימפי הראשון ב-XCO נוטשת את חברת אמריקן איגל, אשר ליוותה אותה בשנים האחרונות ועל אופניה זכה ברנטג’נס במדליית הזהב הראשונה של הענף. הספונסרים החדשים: KMC ו-Ridley, אשר חשפו אופני ש”מ מודרניים בתחילת ינואר. הרוכבת הקנדית ואלופת קנדה ב-ST, לורי ארסנאלד, עוזבת את קבוצתה הקנדית של אמילי באטי. עוד לא ידוע לאן היא עוברת.

אכן חודשים מלאי רכילויות וספקולציות עברו עלינו. אך כעת מרבית הכלים מונחים על השולחן, ואפשר להתחיל לחמם מנועים לקראת עונת 2023, שתהיה עונה מעניינת במיוחד עם שינויים דרמטיים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מאת: יואב גריבי
תמונות: רד בול, Piper Albrecht
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: