נירו קינטנה (מוביסטר) מחזיר לעצמו כבוד אבוד בניצחון מהדהד ביום הראשון באלפים בשלב 18 בטור דה פראנס. חרף מיטב המאמצים של תומס ואינאוס, ג’וליאן אלאפיליפ (דקונינק קוויק-סטפ) מסרב לזוז מראש הטבלה בעוד צרפת משתלטת גם על חולצת ההרים.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

לקראת ההכרעה

יום המנוחה שבא אחרי שלב 15 הגיע בדיוק בזמן עבור ג’וליאן אלאפיליפ (דקונינק קוויק-סטפ) אשר לראשונה מתחילת המירוץ מראה סימני חולשה. בעליה לקו הסיום בפרְא-ד’אָלבּי, אחרי יום מפרך בפירנאים היה זה טיבו פינו (גרופאמה FDJ) שהנחית את המהלומה ותקף כ-4 ק”מ לסיום. בעוד אלאפיליפ ניסה ללכת איתו היה ברור מיד שזה מעבר לכוחותיו והוא התחיל לאבד לבן ארצו שניות יקרות. היחידי שהצליח להשאר עם פינו בהתקפה שלו היה אגן ברנל (אינאוס) אבל גם ממנו הצליח הצרפתי להתרחק. בזמן שזה קרה מוביל אינאוס גריינט תומס, יחד עם סטיוון קרוייצוויק (יאמבו ויסמה) ואמנואל באקמן (בורה הנסגרו) שמרו על טמפו ובמהרה אספו חזרה את אלאפיליפ כאשר כל הזמן נראה תומס מדבר עם קבוצתו דרך הקשר כדי להבין מה קורה למעלה עם פינו שסוגר את הפער ממנו עם כל מטר שעובר. תומס, שהעיד שהרגיש מצויין באותו היום פרץ קדימה 2 ק”מ לסיום להתקפה משכנעת שלא הותירה כל סיכוי לאלאפיליפ להישאר איתם. מנצח השנה שעברה החזיר לעצמו כחצי דקה מהחולצה הצהובה אך איפשר לפינו להתקרב אליו בדירוג הכללי ל-15 שניות בלבד.


הצרפתים יודעים: קלאב מד מזמינה אתכם לחופשת אופניים וסקי אלפינית במועדון החדש: Grand Massif ברמת 4 קלשונים:


שלוש המלכות

אתמול התחילו שלושת הימים הקשים באלפים. נהוג לכנות את הסטייג האחד הכי קשה וגבוה בטור ה-Queen Stage. השנה ניתן להגיד שקיבלנו שלושה כאלה, ואחרי היומיים שעברו מאז יום המנוחה בנִים, בהם אמנם היה עומס חום חריג בכבישי צרפת,  היתה לרוכבי הדירוג הכללי הזדמנות לשמור על פרופיל נמוך ולאגור מה שאפשר במצבור האנרגיה לקראת המערכה המכרעת באלפים. שלב 18 בן ה-208 ק”מ כולל לא פחות משלושה טיפוסים עד למעבר לגובה 2000 מטרים מעל פני הים, עם הקוֹל ד’אִיזוֹאָרד (2360 מ’) המפרך ואחריו את הקוֹל דוּ גָליבּיֵיר (2642 מ’) אותו יש לעבור כדי לגלוש לקו הסיום בוָולוּאַר. 

על הגובה

ישנה משמעות מכרעת לגובה במסלול במירוץ אופניים, שכן ככל שאנחנו עולים מעל פני הים רמת החמצן באויר יורדת. בגובה של 2000 מ’ מעל פני הים רמת החמצן יורדת לכ-75%. המשמעות המיידית היא שבכל נשימה הרוכבים קולטים 75% מהחמצן שהיו סופגים בגובה פני הים. עם ירידת רמות החמצן הגוף לא יכול לספק לשרירים את החמצן הדרוש ולכן רמות הכוח שהגוף מסוגל להפיק יורדת. רוכבים מקצוענים מנסים להתאים את הגוף שלהם לתפקוד מקסימלי בגובה רב על ידי מחנות אימונים מפרכים בהרים הגבוהים אשר בדרך כלל מתקיימים באביב לקראת עונת הגראנד טורים. חלקם אפילו מגדילים לעשות ומעתיקים את מגוריהם למקומות גבוהים. אירופה אינה גבוהה כמו קולומביה ומקומות מסוימים בדרום אמריקה, ממנה הגיע נירו קינטנה (מוביסטר) או אגן ברנל (אינאוס), אשר נולדו, גדלו וחיו כל חייהם בגובה של 3000 מ’ מעל פני הים. מקומות אלה מנפקים לעולם הרכיבה מטפסים מצטיינים כבר שנים ארוכות.

קוֹל ד’אִיזוֹאָרד

 

היום התחיל במאבק עיקש לצאת לבריחה. אמנם זהו יום GC מובהק, אבל בכל זאת ביום כזה מתקיים עדיין המאבק המאסף בדירוג החולצה המנוקדת, וזוהי גם הזדמנות מעולה למטפסים שאינם מאיימים על הדירוג הכללי לנסות ולהשיג ניצחון בשלב. לבריחה שהתגבשה בסוף הצליחו להצטרף בין השאר: טים וולנס (לוטו סודאל) כדי להגן על החולצה המנוקדת שלו ביום עתיר נקודות לאיסוף, נירו קינטנה (מוביסטר) שספק יצא לבריחה למטרותיו האישיות, או כעזר להתקפה עתידית של מוביל קבוצתו מיקל לאנדה, אדם ייטס (מיצ’לטון סקוט) שאחרי שיצא לחלוטין ממשחק הדירוג הכללי ניסה להשיג ניצחון בשלב בדומה לאחיו סיימון שהשיג עד כה שניים מתוך ארבעת ניצחונות הקבוצה בטור. בבריחה היה גם רומאן בארדה (AG2R), אשר בדומה לייטס, תקוותיו לדירוג הכללי התרסקו וקיווה להתמודד על ניקוד ההרים. 

הבורחים הגיעו לבסיס האִיזוֹאָרד עם מרווח של כ-9 דקות מקבוצת המובילים. בפלוטון נתנו בינתיים לקבוצת המוביל דקונינק קוויק-סטפ להוביל בקצב לא מהיר במיוחד עד שמוביסטר עברו קדימה והתחילו להעלות את הקצב באופן משמעותי אשר פירק מייד את הפלוטון. לראש העליה הגיעו הפייבוריטים עם כל בכירי הדירוג הכללי כולל לובש החולצה הצהובה ג’וליאן אלאפיליפ (דקונינק קוויק-סטפ).

קוֹל דוּ גָליבּיֵיר

בבסיס העליה האיימתנית לקוֹל דוּ גָליבּיֵיר שמתחילה באופן יחסית מתון ראינו לראשונה את קבוצת אינאוס נותנים את הקצב, אם כי נמוך ממה שציפינו מהקבוצה שרגילה להיות כה דומיננטית. באותו הזמן קבוצת הבריחה הלכה והצטמצמה כאשר מוביל קטגורית מלך ההרים טים וולנס (לוטו סודאל) נכנס לקשיים ולא עומד בקצב. כ-7 ק”מ מפסגת הגליבייר ניירו קינטנה (מוביסטר) תוקף מתוך הבריחה בפרץ מהירות מרשים אשר אינו זוכה לתגובה מיידית אך לבסוף מעיר את רומאן ברדה שיוצא למרדף. הקולומביאני, זוכה הג’ירו והוואלטה בעבר, כמו גם מקום שני בטור, עתיד לעזוב את מוביסטר בסוף העונה וזו היתה ההזדמנות שלו להוכיח את ערכו כאשר עבר את פסגת הגָליבּיֵיר 1:45 דקות לפני בארדה, שבעוברו שני את קו הפסגה הבטיח לעצמו את החולצה המנוקדת בסוף היום.

בפער של כ-5 דקות במורד הדרך הפייבוריטים המשיכו בטמפו במעלה ההר כאשר אלאפיליפ, אשר זוהי אינה הטריטוריה הטבעית שלו, נשאר עם הפייבוריטים ונראה אפילו נינוח. כ-3 ק”מ לפני הפסגה אגן ברנל (אינאוס) עובר קדימה ומעלה את הקצב. הקבוצה לא מתפתה לרדוף אבל אנריק מאס (דקונינק קוויק-סטפ) מוביל את המרדף מטעם אלאפיליפ. בעוד ברנל מגדיל את הפער ללא שום תגובה מחליט תומס (אינאוס) שהתרגיל לא עבד ועליו לצאת בעקבות חברו. עם ההתקפה של תומס מאיצים גם שאר הפייבוריטים ולראשונה מצליחים להשאיר את הצרפתי בחולצה הצהובה מאחור.


הדרך הטובה ביותר להשאר בעניינים: הצטרפו לערוץ הטלגרם של בייקפאנל!

הירידה לקו הסיום

טיבו פינו (גרופמה FDJ) מוביל את הפייבוריטים חזרה לגלגל של תומס והם עוברים את הפסגה כ-25 שניות לפני אלאפיליפ. אבל מוביל הטור, אשר ידוע ביכולתו המופלאה לרכוב ירידות במהירות מסחררת מצליח לתפוס את יריביו לפני הכניסה לעיר, ועוד עובר קדימה לנסות לסגור את הפער שכבר נפתח מאגן ברנל. הקולומיאני הצעיר מצליח לעבור את הקו 32 שניות לפני החולצה הצהובה וזה מקפיץ אותו ישירות למקום השני בדירוג הכללי, לפני חבר קבוצתו תומס ועם פער של דקה וחצי מאלאפיליפ. נירו קינטנה (מוביסטר) אשר הגיע לקו הסיום כמעט 5 דקות לפני כן מנצח את השלב, קופץ בחזרה למקום 7 בדירוג הכללי – 3:54 דקות מהמוביל והופך על פיה שוב את הקערה במוביסטר בהיותו המדורג הגבוה ביותר בקבוצה, דקה לפני מיקל לאנדה.

הדירוג הכללי אחרי יום 18

היום – קצר וגבוה

היום השני באלפים עם 126.5 ק”מ בלבד יהיה קצר משמעותית מאתמול ולכן צפוי להיות עם אנרגיות אחרות. זהו שלב ההכרעה, מי שרוצה לנצח במירוץ חייב לקחת יוזמה ולתקוף את מוביל המרוץ עם כל מה שיש לו. אחרי שהוכיח אלאפיליפ שגם בהרים הגבוהים באמת הוא מסוגל לשמור על יתרונו, היום הוא יעמוד מול המבחן הקשה ביותר בטור דה פראנס – הקול דה איזֵרָן, שזהו מעבר ההרים הסלול הגבוה באירופה ומתנשא לגובה מסחרר של 2751 מטרים מעל פני הים. לאחריו יאלץ להתמודד עם סיום בטיפוס למונטה דה טין, אשר אם שם יאבד מגע עקב התקפות, לא יהיה לו את הירידה כדי להתאושש ולחזור לקבוצה כמו אתמול.