אם לא עקבתם – נעזור לכם להכנס לעניינים מהיום: בסטייג’ האחרון וואט ואן ארט מנצח את שלב 10 ומעניק לקבוצתו יאמבו ויסמה ניצחון רביעי בטור דה פראנס 2019. כמה ממתמודדי הדירוג הכללי מאבדים זמן יקר אחרי פיצול בפלוטון עקב רוחות צד בקילומטרים האחרונים.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

הצרפתים יודעים: קלאב מד מזמינה אתכם לחופשת אופניים וסקי אלפינית במועדון החדש: Grand Massif ברמת 4 קלשונים:

ימי מעבר

השלבים האחרונים היו ימי מעבר הכרחיים בהם עובר הטור מגבול בלגיה, שם התחלנו לעבר הזירה הבאה של הרי הפירנאים בגבול הדרומי של צרפת. יש הטוענים שימים אלו יכולים להיות משעממים לצפיה ונודה שלפעמים יש בטענה זו מן הצדק, עם זאת יש לזכור שלא ניתן לקיים גראנד טור הכולל רק הרים גבוהים. כמו כן הנטייה לשלב שלבים קצרים בשנים האחרונות חייבת להתאזן עם ימים של מעל 200 ק”מ כדי להספיק את המסלול המקובל של כ-3500 ק”מ ב-21 ימי מירוץ. ישנן טענות שכדאי לשקול לקצר את מתכונת ה’גראנד טור’ לשבועיים מירוץ הכולל יותר תחרות ממש ופחות ימי מעבר, אבל זה נושא לדיון בפני עצמו. נסתפק ונאמר שענף האופניים מושתת על מסורת מאוד ארוכה ומקובעת ושינויים כאלו אינם קורים מידי יום – אם בכלל. את השלב השביעי בן ה-230 ק”מ, הארוך ביותר השנה ניצח דילן גרונווגן (יאמבו ויסמה). 

אלאפיליפ חוזר לצהוב

אחרי שאיבד את הובלת המירוץ לג’וליו צ’יקונה (טרק סגפרדו) מעל פסגת הבלָאנְש-דֵה-בֵּל-פִי בשלב 6, החליט ג’וליאן אלאפיליפ (דקונינק קוויק סטפ) לקחת אותה חזרה ויהי מה. בשלב 8 אשר היה יום גבעות קשה ניצל הפאנצ’ר הצרפתי את יתרונו בטופוגרפיה מסוג זה ויצא שוב להתקפה כ-12 ק”מ לסיום מעל הגבעה המדורגת גם בבונוס זמן. בניגוד למהלך שלו בשלב השלישי, בו יצא אלאפיליפ לסולו והשיג את החולצה הצהובה לראשונה, הפעם הצטרף אליו בן ארצו טיבו פינו (גרופמה FDJ) ושניהם הצליחו להשיג פער מקבוצת הפייבוריטים אך לא הצליחו להשיג את מנצח השלב תומס דה-גנט (לוטו סודאל) אשר היה בבריחה כל היום. אמן הבריחות הבלגי הצליח להקדים את שני הצרפתים ב-6 שניות בלבד לניצחון מרשים. הם מצידם לא נשארו מקופחים כאשר פינו זוכה ליתרון בזמן מול מתחרי הדירוג הכללי, ואלאפיליפ מצידו, אפילו שאינו נחשב למתמודד ריאלי לצהובה עד פריז, זוכה בחזרה בחולצה וילבש אותה גם ביום שלמחרת – הלא הוא יום הבסטיליה – היום הכי חשוב לצרפתים בטור דה פראנס.

אלאפיליפ

בריחה ראשונה

בשלב 9 יצאה לראשונה בריחה גדולה שהורשתה לנצח בפער גדול את הפלוטון, שהעדיף לרכוב 170 הק”מ באופן רגוע ולאפשר לכל דינמיקת המירוץ להתרחש מקדימה בין הבורחים. אחרי סדרה של התקפות בקילומטרים האחרונים ניצח את השלב אלוף דרום אפריקה דאריל אימפי (מיצ’לטון סקוט) כשהוא מנצח בספרינט את טִיש בֶּנוּט (לוטו סודאל) שהגיע איתו לקו. זהו ניצחונו הראשון של אימפי בן ה-34 בטור דה פראנס, והראשון עבור קבוצתו מיצ’לטון סקוט בטור הנוכחי.

רוחות צד

שלב 10 היה צפוי להיות יום טיפוסי לספרינטרים. עם 217.5 ק”מ בתפריט, יצאו מוקדם שישה רוכבים לבריחה שלא הורשתה להתרחק יותר מידי כאשר קבוצות הספרינטרים בקידמת הפלוטון שומרים על המרחק. עם זאת היום הפך להיות רחוק משגרתי כאשר כ-60 ק”מ לסיום החלו רוחות צד משמעותיות אשר הקשו על הפלוטון להשאר יחד. כאשר רוחות צד מנשבות הפלוטון מסתדר בצורת טורים אלכסוניים המכונים “אשלון” (échelon – פסי דרגות צבא אלכסוניים) אבל כאשר טור אלכסוני ממלא את רוחב הכביש יש ליצור אשלון חדש בצד השני של הכביש. בגלל שמוביל האשלון החדש אינו ממוקום מאחורי האשלון שמולו הוא עלול לפתוח פער וזו הסכנה לפיצול הפלוטון ברוחות צד. כ-35 ק”מ לסיום היה זה לובש החולצה הצהובה ג’וליאן אלאפיליפ (דקונינק קוויק-סטפ) שהעלה את הקצב והביא לפיצול בפלוטון. חלק מרוכבי הדירוג הכללי המשמעותיים מצאו עצמם בצד הלא נכון של הפיצול בעוד הקבוצה הראשונה הלכה והתרחקה. אם עד כה היה זה יום לספרינטרים מעכשיו הוא הפך ליום GC כאשר אינאוס ומוביסטר, ביחד עם דקונינק קוויק-סטפ, בורה-הנסגרו וסן-ווב, כולם בקבוצה הקדמית החלו להעלות עוד ועוד את הקצב על מנת למנוע מאלו שנקלעו לקבוצה האחורית לסגור את הפער וביניהם יעקובּ פוּגלסנג (אסטנה), טיבו פינו (גרופמה FDJ) וריצ’י פורט (טרק סגפרדו) אשר הפסידו ליריבם מאינאוס ומוביסטר כ-1:40 בדירוג הכללי.

הניוזלטר שלנו מומלץ- מצטרפים פה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

יאמבו ויסמה – פעם רביעית

כאשר הגיעו לקו הסיום הספרינטרים יצאו להתמודד על ניצחון השלב ובאופן מרשים היה זה כוכב הסייקולו-קרוס המרשים מאוד גם על הכביש וואט וואן ארט (יאמבו ויסמה) אשר הצליח לנצח את הספרינטרים אליה ויויאני (דקונינק קוויק סטפ), קיילב יואן (לוטו סודאל), מייקל מת’יוס (סן ווב), ופטר סאגן (בורה הנסגרו). זהו ניצחונו הראשון של וואן ארט בטור דה פראנס הבכורה שלו, כמו גם ניצחונה הרביעי של קבוצתו בטור הזה.

סאגן בדרך לשיא כל הזמנים בטור

סאגן, לובש החולצה הירוקה הקפיד להיות נוכח בכל הספרינטים עד כה ומצליח לסיים את השבוע עם פער נאה של 62 נקודות מהמקום השני מייקל מת’יוס, כאשר בחצי השני של הטור יהיו פחות הזדמנויות לעקוף אותו בניקוד. לא נכריז עדיין שתחרות החולצה הירוקה הסתיימה אבל סאגן בהחלט בדרך הנכונה להשיג את ההישג שאיש לפניו עוד לא הצליח – זכיה בחולצה הירוקה בפריז 7 פעמים.

מחשבות על הדירוג הכללי

ספקולציות רבות עולות על מתמודדי הדירוג הכללי בשלב זה של המירוץ. זוכה השנה שעברה גריינט תומס (אינאוס) נראה מצויין למרות מיעוט ימי התחרות השנה. הביצוע שלו במטרים האחרונים של הבלָאנְש-דֵה-בֵּל-פִי העמיד אותו בראש טבלת הדירוג הכללי בין מתמודדי ה-GC המתבקשים. חבר קבוצתו הקולומביאני הצעיר אֵגָן בֵּרנָל גם נראה במצב מצויין אחרי שאינאוס הצליחה לנווט את שני מובילה באופן מושלם דרך השבוע הראשון של הטור ושניהם ממוקמים בראש הדירוג הכללי.

אדם ייטס (מיצ’לטון סקוט) שומר עד כה על פרופיל נמוך וגם הוא הצליח לעבור את עשרת הימים הראשונים ללא תקלות, כמו גם נירו קינטנה (מוביסטר) ודן מרטין (UAE) אשר מפגרים בפחות מדקה אחרי תומס עוד בגלל ביצועי קבוצותיהם בנג”ש הקבוצתי של השלב השני. המפסידים של הפיצול בפלוטון ביום העשירי יעקובּ פוּגלסנג (אסטנה), טיבו פינו (גרופמה FDJ) וריצ’י פורט (טרק סגפרדו) אמנם איבדו 1:40 אבל זה פער שניתן עוד לגשר. תקוות צרפת רומן בארדה (AG2R) לא התחיל את הטור כפי שרצה ונמצא כרגע במקום ה-15 עם פער של קצת יותר מ-2 דקות מתומס וברנל. בסופו של דבר ניתן לסכם שטבלת הדירוג הכללי ביום המנוחה השני אינה מייצגת עדיין את כושרם האמיתי של המתמודדים אלא רק את הצלחתם להמנע מבעיות עד כה. רק בשבוע השני מתחיל הקרב האמיתי על הדירוג הכללי.

הדירוג הכללי אחרי שלב 10

בשבוע 2 שווה לשים לב אל:

  1. השלב ה-11 אחרי יום המנוחה יזנק ל-167 ק”מ שטוחים יחסית ומסתיים בטולוז, שם יילחמו הספרינטרים על הניצחון. 
  2. בשלב 12 נגיע לראשונה לפירנאים לשלב הררי ברמת קושי בינונית.
  3. שלב 13 אשר יתקיים ביום שישי ה-19 ליולי יהיה נגד השעון, שם ללא ספק יהיה לחץ על כתפיו הגרומות של מומחה הנג”ש הטוב ביותר בטור טוני מרטין (יאמבו ויסמה) להמשיך את רצף הניצחונות של קבוצתו.
אל תפסידו עדכונים בזמן אמת מהטור: בייקפאנל בטלגרם- https://t.me/RUNPANEL