יריבות ספורטיבית בין צמד ענקים קיימת בענפי ספורט רבים. בדור הנוכחי זכינו לקרבות אדירים כאלה בטניס עם פדרר נגד נאדל ובכדורגל עם מסי נגד רונאלדו. בסייקלוקרוס יש צמד ענקים הנמצאים גבוה מעל שאר בני התמותה. ביום ראשון הקרוב וואט ואן ארט ומתיו ואן דר פול יתחרו על אליפות העולם, כל הפרטים בפאנל

ענף קשוח במיוחד שהוא שילוב של XC וכביש 

לטובת הקוראים שפחות מכירים את הענף, נספק הסבר קצר. מרוץ סייקלוקרוס מורכב מהקפות, שמספרן משתנה. בהקפה משולבים קטעי חול, עליות, גשרים, שיפועי צד, מדרגות ועוד שלל אלמנטים שמחייבים שליטה מעולה על האופניים. כדי להיות בעמדת ניצחון צריך לרכב בקדמת הדבוקה כדי להימנע מפקקי התנועה שיגרמו בשל המכשולים והתאונות.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

המרוץ נמשך בדרך כלל כשעה, נפילות, תקלות אופניים ותאונות הן דבר שבשגרה. כמו במרוצי F1 יש על המסלול שטחי החלפה מוגדרים אליהם ניתן להכנס ולהחליף אופניים. להבדיל ממרוצי הכביש, הטקטיקה הקבוצתית פחות משמעותית. הרוכבים החזקים רוכבים קדימה ונאבקים בינהם. חובבי הענף מצפים להחלטה של הועד האולימפי ששוקל לכלול את הסייקלוקרוס במסגרת אולימפיאדת החורף. 

ואן ארט

ואן ארט מוביל ואן דר פול רודף, צילום:כריסטוף רמון רד-בול

העונה מגיעה לשיאה בקרב על כל הקופה

וואט ואן ארט הבלגי ומתיו ואן דר פול ההולנדי מתחרים אחד מול השני כבר מגיל 12, מאז הם חולקים את דוכן המנצחים ומחליפים בינהם את המדרגות. האליפות ביום ראשון תהיה הקרב ה-180 שלהם על מסלולי הסייקלוקרוס. 88 פעמים מתיו ניצח וואט ניצח 38. בשנים האחרונות וואט התרכז בענף הכביש ומתיו בכושר היה בלתי ניתן לעצירה. העונה יחסי הכוחות התאזנו. ואן ארט נראה חזק מתמיד וניצח 9 מתוך 13 המרוצים אליהם זינק, בארבעת האחרים הוא סיים שני ליריבו הניצחי ואן דר פול. מתיו ניצח “רק” 6 מרוצים מתוך 14 העונה ובחלקם התלונן על כאבי גב.

בעבר מתיו העדיף לצאת קדימה ולברוח מהפתיחה, העונה ואן ארט הצליח להחזיק את ההתקפות, לשמור כוחות ולנצח במאוץ. מתיו נאלץ לשנות טקטיקה ולהגיב לסדר החדש כדי להתמודד עם העוצמה של ואן ארט. שלא כהרגלו, מתיו  לומד לפתוח רגוע, שומר כוחות לשלהי המרוץ ואז בהקפות האחרונות מנסה לברוח. לקראת יום ראשון שניהם בכושר אדיר ובמרוצי סוף השבוע ששימשו כהכנה לאליפות הם השאירו את היריבים הרחק מאחור והבהירו שאליפות העולם היא בעצם רק בין שניהם, השאר יתחרו על המדרגה השלישית. הקרב האחרון בינהם נערך לפני שבועיים בספרד שם מתיו הצליח לנצח במאוץ הסיום. הוידאו של ההקפה האחרונה בספרד שבר שיאי צפיה ומרמז על הצפוי לנו ביום ראשון

ראש בראש ואן ארט נגד ואן דר פול בגביע העולם בספרד

אלוף העולם המכהן יעדר מהתחרות 

בעונה שעברו צמד הענקים נעדרו מאליפות העולם, את העדרותם ניצל הפנומן הבריטי הצעיר תום פידקוק כדי לצרף את חולצת אלוף העולם למדלית הזהב האולימפית באופני הרים. פידקוק הצליח לנצח גם העונה בחלק מהמרוצים בהם ואן ארט וואן דר פול לא השתתפו והציג בגאווה את חולצת הקשת על דוכן המנצחים. מצד שני כבר במהלך העונה הבין שנדרש שיפור נוסף כדי להתמודד עם הצמד ובהחלטה משותפת עם מנהלי קבוצתו “אינאוס” בחר לוותר על אליפות העולם ולהמשיך בהכנות למרוצי הכביש. ואן ארט מצידו ישאף לנצח בפעם הרביעית בקריירה הבוגרת ולהשוות את מספר האליפויות לזו של מתיו. הקהל ההולנדי יגיע בהמוניו כדי לעודד את הכוכב המקומי בדרך לניצחון חמישי. יורוספורט, GCN ואתרי האינטרנט ישדרו את המרוצים במלואם, על כך בהמשך.

ואן דר פול

ואן דר פול במצב אופייני אחרי ניצחון. צילום: בארטק וולינסקי רד-בול

גם בנשים צפוי קרב בין הכוכבות הצעירות

ענף הסייקלוקרוס אימץ מזמן את השוויון המגדרי. מרוץ הנשים יערך ביום שבת 4.2.23 ב 16:00. העונה חזינו בחילופי משמרות אצל הנשים כשהכוכבות הוותיקות מריאנה ווס “הגדולה בכל הזמנים”, ולוסינדה בראנד סבלו מעונה מאכזבת ופינו את הבמה לשלישיה הולנדית צעירה ששלטה במרוצים. שירין ואן אנרוי, פאם ואן אמפל ופואק פיטרס יתחרו בינהן על אליפות העולם במגרש הביתי. מעין הכשרונות ההולנדי בקרב הנשים ימשיך לספק אלופות עולם ובהתחשב בגילן הצעיר (20), הולנד תמשיך לשלוט בענף הסייקלוקרוס והכביש גם לאחר פרישתן של אנמיק ואן ולוטן ומראינה ווס.

תחרות אופניים

הקהל בטרוף גם בקטעים בהם לא ניתן לרכוב, צילום: כריסטוף רמון רד-בול

מי ינצח וכיצד ניתן לצפות במרוצים?

יורוספורט משדרים את כל המרוצים בערוצי הטלוויזיה יורוספורט 1 או יורוספורט 2 וכן באפליקציה הייעודית בתשלום. שידור איכותי נוסף ומומלץ מתאפשר באפליקציה של Global Cycling Network שם ישודרו גם מרוצי ההרים והדאון-היל של הסבב העולמי. ניתן לרכוש מנוי שנתי או חודשי במחיר סימלי. ישנם כמובן גם אתרי אינטרנט המאפשרים צפיה חינמית, המוביל בינהם הוא Tiz cycling, שמשדר את רוב מרוצי האופניים על הגלובוס. היתרון הגדול של האפליקציות בתשלום הוא האפשרות לצפות ללא פרסומות ואפשרות הצפייה ב VOD למי שהחמיץ את השידור. אנחנו כמובן ממליצים להצטרף לשידור החי ביום ראשון 5.2.23 בשעה 16:00, אז כבר הקהל ההולנדי יסיים את פחית הבירה העשירית ויעניק לכוכב המקומי את היתרון הקטן על ואן ארט ולהשיג את הניצחון החמישי.

מאת: עמית נבון
תמונות: כריסטוף רמון, בארטק וולינסקי רד-בול

אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: