יש רגעים בגראנד טור ששווה לשבת שעות מול הטלויזיה ולחכות להם. רגע אחד כזה סיפק לנו אלברטו קונטאדור בסיום שלב שמונה של Vuelta de Espana. למרות שכמעט יצא מתמונת הדירוג הכללי וכשהוא פצוע וחבוש מעוד התרסקות, אלברטו קונטאדור חזר לגלגל של כריס פרום בקילומטר האחרון של העליה הרצחנית והזכיר לכולם איזה לוחם הוא ולמה הוא עדיין אליל בספרד ואחד הרוכבים הכי פופולריים בדבוקה. בשלב 10 היה זה פרום שהתפרק ואחר כך חזר לגלגל של קונטאדור, וכל זה עוד לפני שהגענו לאמצע המרוץ.

כתב: יניב שור
תמונות: ASO/UNIPUBLIC

לפני הוואלטה כתבנו כאן על הקושי של Vuelta de Espana להגיע לרמת תשומת הלב שמקבלים מירוצי הגראנד-טור האחרים. אבל מסתבר שוב שסוללה של כוכבים ביחד עם פרופילים משוגעים ומידה מסוימת של רשלנות בארגון מייצרים דרמות מסוג אחר, דרמות שאפשר לראות רק בספטמבר. בחלק הראשון של המירוץ קיבלנו תהפוכות וקרבות ראש בראש שלא רואים ביולי בצרפת. לטוב ולרע, זהו האופי של הVuelta בשנים האחרונות ולנו נותר רק להנות.

טים סקיי פתחו את הוואלטה בנג"ש קבוצתי מושלם

טים סקיי פתחו את הוואלטה בנג”ש קבוצתי מושלם

Vuelta שלב 8 – דובדבן של סבל בסוף השבוע הראשון

שלב 8 היה ללא ספק גולת הכותרת של עשרת השלבים הראשונים של המרוץ. העליה בסוף הקטע הייתה קשה מאוד עם מקטעים של מעל 20%, דרכים צרות וקילומטר אחרון ללא שום הנחות – רוכבים שמרגישים טוב היו חייבים לנצל את העליה הזו וכך עשו.

בעוד שפרום, קינטנה, וולורדה וצ’אבס הגיעו לשלב 8 ב Vuelta פחות או יותר באותו מקום בדרוג הכללי, אלברטו קונטדור איבד זמן כבר בעליה של שלב 3 (טען כי התייבש). אחר כך הוא התרסק בשלב 5 במה שכבר התחיל להראות כמו תופעה שמקורה בעייפות או חוסר ריכוז. אבל קונטדור, פצוע או לא, בכושר או לא, הוא לא מהסוג שמוותר. בשלב 8 הוא התקיף בשיא העליה. גם כשנשאר מאחור בהתקפת נגד של קינטנה לא ויתר וחזר לגלגל של פרום למרות הפציעה. מדהים.

Ciclismo / Cicling: La Vuelta 2016. Etapa 8 Villalpando-La Camperona 27-08-2016. FOTO/PHOTO: J. A. MIGUELEZ/UNIPUBLIC.

קונטאדור פצוע וחבוש במהלך שלב 8

בשלב 10, רק יומיים מאוחר יותר ועוד סיום בעליה רצחנית, ההבדלים כבר שיחקו תפקיד מכריע יותר. דווקא קונטאדור התקיף ראשון, כ-7 קילומטרים לסוף העליה. ההתקפה הראתה כי רוח הלחימה של קונטאדור לא השתנתה, אבל בניגוד לעבר לא היה לו את הכושר להתמיד בה. בזמן שקינטנה שוב מתקיף מקדימה היה זה כריס פרום שחישב נכון את האנרגיה שלו, נשאר כמעט דקה מאחור, אבל בסוף סגר את ההתקפה של קונטאדור. אז עבר אותו והגיע בסך הכל חצי דקה אחרי קינטנה. בהזדמנות הכמעט אחרונה שלו השנה מצליח קינטנה לנצח את כריס פרום ואפילו זוכה לחיבוק אמיתי מוולורדה שישב על פרום. וולורדה סיים את שלב 10 שני בדרוג הכללי וגם לו יש סיבות טובות לשמוח.

קינטנה הצליח סוף סוף להביא לידי ביטוי את היתרון שלו כמטפס-על בזמן שכריס פרום מצדו לא הבריק. אמנם פרום לא הפסיד הרבה זמן לקינטנה, אבל הוא נראה על הקצה ועבד בקדנס גבוה וללא אותו ספרינט סיום שמאפיין אותו. בהמשך המרוץ נראה אם הויתור של פרום על כמה שניות בשלבים 8-10 היה טקטי או שהוא פשוט מותש ולא מסוגל ליותר.

ניירו קינטנה - פורח בסוף העונה

ניירו קינטנה – פורח בסוף העונה

החולצה האדומה מחליפה ידיים

כמצופה ממרוץ כל כך אגרסיבי, חולצת המוביל החליפה ידיים כמה פעמים בעשרת השלבים הראשונים. ראשון לשים עליה יד יציבה היה דרווין אטאפומה של BMC. המטפס הקולומביאני המוכשר ספג מוקדם יותר השנה כל כך הרבה אכזבות במהלך הג’ירו. לפחות 3 פעמים הפסיד במאבק על נצחון כאשר עברו אותו בקילומטרים האחרונים אחרי שכבר נתן את נשמתו בעליה. ב Vuelta זה פתאום התחבר לו! שני קטעים עם סיום בעליה בשבוע הראשון ומיקום טוב שלו (שלבים 3-4) הובילו להחזקת חולצת המוביל האדומה. בשנה שעברה קיבלנו את טום דמולן בתור מוביל מפתיע ואז הקבוצה שלו – ג’יאנט אלפסין – לא הייתה ערוכה לסייע לו בשמירה על החולצה והשאירה אותו לבד מול אסטנה של פאביו ארו. לא כך לגבי BMC של אטאפומה – הם בהחלט יודעים לשנות פוקוס ושיחקו אותה כמו גדולים בדומיננטיות ושמירה על החולצה במשך 4 שלבים רצופים.

דרווין אטאפומה - מחזיק את החולצה האדומה בזכות ולא בחסד

דרווין אטאפומה – מחזיק את החולצה האדומה בזכות ולא בחסד

אחרי ההתקפה של קינטנה בשלב 8 החולצה עברה אליו ליום אחד, רק כדי לעבור למחרת – שלב 9 – אל דוד דה-לה-קרוז של קוויקסטפ. דה-לה-קרוז שהיה חלק מהבריחה ניצל מיקום טוב יחסית בדירוג הכללי וחוסר רצון של מוביסטאר להגן על החולצה האדומה בשלב מוקדם מדי של המרוץ ולקח הובלה הסטורית עבור רוכב ספרדי. רגע מרגש במיוחד נרשם כשדה-לה-קרוז הצעיר פגש את חואן אנטוניו פלצ’ה לראיון הקבוע של יורוספורט עם מנצח הקטע. דה-לה-קרוז קיבל חיבוק מרוכב המבוגר ממנו ב-11 שנים והיה אליל נעוריו, וכמובן שהתרגש עד דמעות.

דה-לה-קרוז מנשק את החולצה האדומה ולא מאמין

דה-לה-קרוז מנשק את החולצה האדומה ולא מאמין

החולצה הלבנה – לא מה שחשבתם

למי שתוהה על החולצה הלבנה שעיטרה את כתפיו של וולורדה השבוע – זו כמובן לא החולצה הלבנה של הרוכב הצעיר המוכרת מהטור שהרי וולורדה בן ה-36 כבר לא ממש צעיר. זו חולצה שמוענקת לרוכב בקטוגוריה משולבת שבאמת אין לי מושג בשביל מה צריך אותה. זהו ניסיון לתגמל רוכבים שטובים בהכל – גם ספרינטרים, גם מטפסים וגם שמרו על מיקום בדרוג הכללי. רשימת הזוכים בחולצה בעבר כמעט מקבילה לרשימת המנצחים במרוץ – מה שמשקף את העובדה שכדי לנצח ב Vuelta אספניה צריך לטפס הכי טוב – וואלה?!

 

וולורדה עם החולצה המשולבת הלבנה בתוך ים של אוהדים

וולורדה עם החולצה המשולבת הלבנה בתוך ים של אוהדים

העמוד הזה שייך למישהו?

גם השנה המארגנים סופגים הרבה ביקורת, רובה מוצדקת. בשלב 5 נשכח במרכז המסלול עמוד לא מסומן וסטיבן קרויז’ביק שפגש אותו נאלץ לפרוש מהמרוץ לאחר תאונה קשה במיוחד. התאונה גררה תגובות נזעמות של רוכבים ובראשם באקה מולמה חברו של קרויז’ביק לנבחרת הולנד. הרוכבים קיבלו גיבוי גם ממאמנים ומנהלי קבוצות אבל לא לקחו את המחאה שלהם קדימה מעבר לציוצים בטוויטר.

שלב 6 שעל הנייר נראה קטע מעבר / גבעות התברר כשלב הררי קשה מאוד עם 3000 מטר טיפוס. המארגנים שלא רצו להבהיל את הקבוצות עם עוד מסלול קשה במהלך השבוע הראשון סימנו רק עליה אחת ברמה 2 בשלב הזה וגררו תגובות נזעמות של הרוכבים. סימון יטס ניצל את המצב ורשם ניצחון ראשון ב Vuelta ועוד הישג למשפחת יטס אחרי המקום הרביעי של אדם יטס בטור.

סימון יטס מוסיף עוד נצחון למשפחה

סימון יטס מוסיף עוד נצחון למשפחה

השבוע השני ב Vuelta מגיע לשיא בשבת-ראשון הקרובים!

הרוכבים שזוכים היום ליום מנוחה ראשון יטפסו ביום רביעי לעוד סיום בעליה בשלב 11. אחרי קטע מעבר בשלב 12, שלב 13 גם הוא עם לא פחות משבע (!) עליות מדורגות. שיני המסור של שלב 14 ואחריו הבמה של שלב 15 (שבת-ראשון) אמורים להיות מפחידים מספיק עבור הדבוקה שבטח תאפשר לבורחים בשלב 13 לנצח את מסלול הגבעות של יום שישי ולנסות לנוח קצת לקראת המשך סוף השבוע בהרים.

# Rider Name (Country) Team Result
1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 38:37:07
2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:57
3 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:00:58
4 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange 0:02:09
5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team 0:02:54

ההפרשים כרגע עומדים על דקה בין קינטנה לפרום ווולורדה. גם אם הפער יישמר והמועמדים יעברו צמודים את סוף השבוע הקרוב, בשבוע השלישי קטע נג”ש שטוח של 37 ק”מ – ביום טוב כריס פרום נותן שם דקה לקינטנה ופותח את הכל מחדש, כך שהדו-קרב הזה צפוי להמשיך עד לימים האחרונים. יהיה מעניין!  

פרופיל שלב 14 - כואב.

פרופיל שלב 14 – כואב.

פרופיל שלב 15 - שוב כואב, והפעם גם גבוה במשך כל היום.

פרופיל שלב 15 – שוב כואב, והפעם גם גבוה במשך כל היום.