Italiandesign

 

בעיני רבים Colnago מסמלת את השפיץ של היוקרה באופני כביש. חברה עם מסורת בת עשרות שנים של חסויות על הרוכבים והקבוצות הטובות בעולם, סטייל וייצור איטלקי. בעבר החברה התבלטה במיוחד, בצביעת יד מדהימה ובסדרות המוגבלות שלה בשיתוף “פרארי”, שלא משאירים מקום לספק לגבי המיצוב: הכי יקר, הכי טוב והכי סמל סטאטוס שאפשר להשיג.

ה- CLX מסמלים שינוי משמעותי בתפיסה עבור קולנגו,  עם ניסיון לפנות לקהלי מטרה חדשים וגם במעבר לייצור בטייוואן במקום באיטליה. מנהלי קולנגו הגיעו למסקנה, שהם רוצים לפנות לא רק לפלח השוק, שמוציא אך ורק 30,000 ₪ על אופניים, אלא גם לפלח שוק “העממי” יותר. ברמת אבזור של אולטגרה תוכלו להחזיק באופניים נחשקים של קולנגו גם בתקציב של כ- 15,000 שקל. אלה אופניים שתוכננו עבור קבוצת האמצע של הרוכבים: לא אופני כניסה ראשונים, אך גם לא אופניים לרוכבי עילית בלבד

האופניים שקיבלנו למבחן הם במידת סלופינג 48 (שקול לצינור עליון 53.2 במדידה מסורתית), המבוססים על שימנו אולטגרה וגלגלי Mavic Aksium Race.

 

השלדה


 

שלדת הקרבון היא מהיפות שראינו. משקלה 1100 גרם, ובלבן האופנתי עם מעט השחור, היא לא מביישת את מסורת העיצוב של ארנסטו קולנגו, אם כי שונה ממנה. היא בנויה בקווים מעוגלים עם צינור עליון ותומכות כיסא המתעקלים בקשת יורדת מהחלק הקדמי לאחורי.

הצינור העליון והתחתון בעלי חתך ה”מאסטר” האופייני לקולנגו שנים ארוכות. מוט וצינור הכיסא מעוצבים בחתך אווירודינמי, ובחלק הצינור התחתון יש מעין מגרעת קטנה להתאים לקשת הגלגל. שיטת הבנייה: משולש קדמי במונוקוק, ומשולש אחורי מודבק. תומכות השרשרת מעובים בדוגמת העלה שאמורה לסייע לקשיחות צידית. הכבלים עוברים חיצונית לשלדה בחלק התחתון של הצינורות. העיצוב מקבל ציון גבוה במיוחד. יראו שיש לכם קולנגו, וזה ייראה כמו שתרצו שזה ייראה…

 

חלקים בולטים

 

 

האופניים הגיעו מאובזרים במערכות אולטגרה 2009 של שימנו. על השלדה הולבשו גלגליMavic Aksium Race שהנם גלגלי הכניסה של Mavic, בעלי חישורים (שפיצים) אווירודינמיים, ומראה יוקרתי יותר מביצועיהם (על כך בהמשך). משקל הגלגלים (ללא פנימיות וצמיגים) 907 גרמים לגלגל קדמי ו-  1,043לאחורי.

האופניים הגיעו במקור עם כידון קרבון ברוחב 38 ס”מ, שחלקו העליון שטוח, הדרופים שלו אינם עמוקים יחסית (כאלה שיוצרים תנוחה שכובה מאוד). בהמשך הוחלף הכידון ל- FSA אלומיניום ברוחב 42 ס”מ. האוכף: ה- Prologo Nago Gel בצבעים התואמים את השלדה.

 

הרכיבה

התחושה המיידית היא של אופניים איכותיים ויציבים. תנוחת רכיבה מאוזנת: לא זקופה מדי ולא שכובה מדי. שיכוך המהמורות אף הוא טוב מאוד.

ברכיבה ניכר שאלה לא קולנגו טיפוסיים ששואבים את התנהגות הכביש שלהם מההעדפות של רייסרים איטלקיים חמי מזג וחדי תנועה. ה- CLX הם אמנם קולנגו, אבל הם בהחלט לא מכונת מרוץ עצבנית וחסרת פשרות מהפלטון המקצועני. הקולנגו האלה מתוכננים לרוכב סוף השבוע הטיפוסי – כלומר לרובם המכריע של רוכבי הכביש.
בסיס גלגלים של 99 ס”מ יבטיח יציבות כיוונית ובטחון בירידות. בניגוד למה שחושבים רבים מרוכבי השטח, גם רכיבת כביש מחייבת מיומנות טכנית: רכיבה בתוך פלטון דוהר כאשר הגלגלים צמודים זה לזה מרחק סנטימטרים בודדים יכולה להיות מסוכנת מאוד בלעדיה. גם ההתמודדות עם רכיבה עם יד אחת – פעולה שגרתית בכביש לשם הוצאת איזה חטיף אנרגיה מהכיס האחורי מבלי לעצור, או הושטת יד לבקבוק ושתייה תוך כדי רכיבה – כל אלה מחייבים אימון ומיומנות. ה- CLX מקלים במשימות האלה. הכידון המקורי שהגיע עם האופניים ארגונומי ואיכותי: והידיים שלי הרגישו בבית. גם הדרופים מתוכננים בצורה מושלמת ונוח מאוד לרכב עליהם. הם אינם עמוקים מדי (לא מורידים את הרוכב נמוך מאוד), והמיקום שלהם פשוט מושלם להעברת הילוכים ועצירה בידיות הברקסים. מצד שני, הכידון שהגיע עם האופניים האלה הוא ברוחב 38 ס”מ – זה רוחב קטן מדי לאופניים במידת צינור עליון אפקטיבית של 53.2 ס”מ.

  

הכידון הוחלף במהלך המבחן לכידון אלומיניום ברוחב 42 FSA Energy. שימו לב לכך בקנייה – לכידון המתאים לצרכים שלכם ישנה השפעה גדולה על התנהגות האופניים ושביעות הרצון שלכם.

 

במישור


 

ה- CLX הם אופניים מצוינים במישורים: הגיאומטריה ובסיס הגלגלים פשוט מעודדים רכיבה בישיבה, ועל הדרופים. האופניים מרגישים על מסילה במישור והרוכב יכול להתרכז בתנועה קדימה במקום בייצוב ושליטה בכידון. ביציאה לספרינט התגובה איטית משהו, למרות שישנה שפע של קשיחות באיזור הקראנק המעובה וההד-סט. זו כנראה תוצאה של אורך תומכות השרשרת שארוך בכמעט סנטימטר מרוב הדגמים התחרותיים יותר של קולנגו, ושל משקל הגלגלים.  במישורים ארוכים, כאשר משקל הגוף מונח בצורה מלאה על האוכף, תרגישו את העובדה שמפנק הוא לא. צריך ללמוד לשבת על חלקו האחורי ביותר ואז הוא יותר נוח. רוזן ומינץ הם גם יבואני אוכפי פיזיק המעולים ואין ספק שתמצאו במבחר שלהם אוכף שיתאים לכם אם הפרולוגו קשה מדי.

 

במגמת עלייה

 

 

האופניים מגיעים עם קראנק קומפקט: בחירה נכונה לקהל היעד של האופניים. הן יטפסו סביר – במיוחד בישיבה, אבל לא יצטיינו בכך. בטיפוס בעמידה ישנה עצלות מסוימת בתרגום ריקוד האופניים ימינה ושמאלה ומשיכת הכידון לתנועה קדימה. חלק מהתנהגות ה- CLX בעליות ניתן לזקוף לגלגלים. בהיותם גלגלי כניסה בליין של Mavic הם אינם קלים במיוחד. למשקל מסתובב של קרוב ל- 2 קילו (ללא צמיגים ופנימיות) יש השפעה די חזקה על יכולת הטיפוס וההאצה. יחד עם זאת אלה גלגלים איכותיים ויעילים ומתאימים בדיוק למסר הכללי: חבילה מאוזנת, נוחה, נכונה ל- 90% מהרוכבים. בדומה לשלדה הם לא סופר קלים, אבל אולי רק אם אתם רוכבים מנוסים ותזזיתיים מאוד תרגישו בזאת. מבחינת הפקת יחס ביצועים מקסימאלי לכספכם נמליץ לשקול הסתפקות בשימנו 105 במקום האולטגרה, והשקעה גדולה יותר בגלגלים קלים יותר.

 

מתגלגלים למטה

פה ה- CLX מצטיינים: האופניים מגיבים בצורה צפויה ואינן מפתיעים או מזגזגים. היציבות בירידה מאפשרת לרוכבים לא מנוסים לצבור בטחון ומאפשרת ליהנות מהנוף. הדבר מורגש גם בטיפול המצוין בסיבובים בירידה.  הקשת במשולש האחורי מיועדת לשיפור יכולת העצירה. האולטגרה אף הם מסייעים בבלימה – העצירה יעילה מאוד והתחושה הדרגתית. קרני ידיות הברקס הגדולות של האולטגרה מספקות בסיס יציב לידיים בירידה על החלק העליון של הכידון. בכידון הקולנגו המקורי, הידיות פשוט מושלמות לעצירה מהדרופים.

 

 

סיכום המבחן

האופניים האלה תוכננו להתאים לאלה מאיתנו שאינם מקצוענים – כלומר הם עונים על צרכיהם של רוב הרוכבים בצורה אופטימאלית: עם דגש על נוחות ויציבות. לא מדובר באופני כניסה למתחילים אלא באופני כניסה למותג קצה. ואכן איכות הבנייה מרשימה מאוד והעיצוב יפהפה. זה מוצר מצוין שמפגין עקביות הן מבחינת התמחור שלו, והן מבחינת גיאומטריה והתנהגות כביש. הם מצטיינים בשליטה ויציבות במהירות גבוהה בירידות ובמישורים. אופציות לשדרוג: בעיקר גלגלים ואוכף.

 

מחיר: 16,907 שקלים, ולחברי מועדון ברוזן ומינץ 14,878 שקלים.

יבואן: רוזן ומינץ

טלפון: 1-599-50-10-90

אתר היבואן: http://www.rosen-meents.co.il//

אתר קולנגו: http://www.colnago.com/

מאת: גיא חלמיש