דגם RC7 המשופר מהווה שדרוג משמעותי לדגם הותיק והפופולרי ומציע איכויות קצה במחיר שפוי. היבואנית- דאא ספורט וטכנולוגיה העבירה לידינו את הדגם החדש מבית שימנו לבדיקה.

מאת: אורן ארד
צילומים: אורן ארד, רמי מרום

האולטגרה של הנעליים

שימנו מציעה מוצרים מרמה מקצועית (המכונה במחוזותנו “קצה”) עד לרמה חובבנית (“כניסה”). רוכבי הכביש מכירים היטב את קו המוצרים העיקרי של היצרן היפני שהוא מערכות ההינע וההילוכים. הקצה העליון הוא ה”דורה-אייס” הנחשק אשר מהווה את הקצה, אחריו ה”אולטגרה” הפופולרי, סדרת “105” האטרקטיבית, וכ’.

Shimano “מחלחלת מטה” עקרונות וטכנולוגיה מדגמים עליונים לדגמים בסיסיים – וכך סדרה 105 חדשה תיישם טכנולוגיה שהייתה רק באולטגרה וזו תקבל את החידושים שהיו רק בדורה אייס הקודם. מדיניות “חלחול” הטכנולוגיה מטה לדגמים הנמוכים (Trickle Down) מבטיחה לנו הצרכנים שגם אם לא תהיה ידינו משגת את דגם הקצה, נתנחם שהדגם שכן מתאים לכיסנו דומה מאוד למה שנחשב “קצה” לפני שנה או שנתיים. בתחום זה אין לשימנו מתחרים.

נעלי ה-RC7 שבידינו אכן קיבלו בירושה כמה מהרעיונות שיושמו בנעלי ה-RC9 של החברה ומהוות את הרמה השניה אחרי מוצר העילית. היצרן מסווג גם את הנעל הזו כמתאימה לתחרויות עם סוליית קרבון ברמת קשיחות 10, כאשר רק מוצרי העלית מציעים רמת 11 (בשטח) ו-12 (בכביש).

RC7

חוגת בואה

כרטיס ביקור: נעלי שימנו מדגם RC7

  • יצרן: SHIMANO
  • יבואן: DAA Sport & Technology LTD
  • עמוד המוצר- באתר דאא
  • משקל: 245 גרם (למידה 42)
  • סוליה: קרבון – מידת קשיחות 10 מתוך 12
  • מחיר בארץ: 799 ש”ח

עיצוב נקי ויפה

התרשמות ראשונה

כמו ההרגשה שנותנת מערכת אולטגרה כמוצר איכותי במראה, בחומרים, בדיוק והתפקוד ללא רבב, כך נעלי RC7 מרגישות ממש טוב כשמוציאים אותן לראשונה מהקופסה. אבל בכל זאת חסר את המשהו הזה שמרגישים כשמחזיקים ביד מוצר עילית כמו ה-RC9- אולי זו הפסיכולוגיה שגורמת לנו להרגיש כך? בכל מקרה האיכות מעולה, החומרים מרגישים טוב, ההדבקה לסוליה מושלמת וחוגות ה-BOA עם ווי הפלסטיק אמנם קצת בולטות בעוביין אבל תפורות היטב ועובדות כנדרש לכיוון ההפוך בנעל ימין ובשמאל.

העיצוב

ה-RC7 החדשות נראות מעולה. הרבה יותר סקסיות ומהודקות מהדור הקודם. הנעל מציעה עיצוב נקי ועדכני המגיע בשלושה צבעים: לבן, אדום או שחור. לכל צבע גרפיקה מעט שונה אך כולם עם הכיתוב RC7 באזור העקב. קיבלתי את הנעל הלבנה אשר מופיעה עם מעין טקסטורת פנינה המשולבת בצבע העור הסינטטי ממנו בנוי גוף הנעל העליון.

טקסטורת פנינה

הרשים אותי גם עקב הגומי הגדול אשר משרה ביטחון של הליכה בטוחה ללא החלקה אפילו על “הפאבה” של רחבת השולחנות והמדרגות בבר-בהר. עקב הגומי נראה גם עמיד לאורך זמן, בניגוד לדגמי נעלים רבים בהן העקב נשחק לגמרי אחרי זמן לא רב של שימוש.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

התאמה לרגל

הנסיון שלי עם שימנו הוא שבד”כ יש להם מידות קטנות יחסית אבל הנעל הזו תואמת במידתה את מספרה: אני נועל מידה 44 והופתעתי לגלות שמידה זו התאימה לי בדיוק ולא 45 כפי שציפיתי. כמו כן היא מגיעה בגזרה רחבה יותר אשר תתאים לאלו בעל כף רגל רחבה, ולא תאלץ אותם לעלות מידה באורך כדי להכיל את רוחב כף הרגל שלהם. מומלץ למי שמעוניין לשדרג מנעל שימנו ישנה יותר שיוודא את המידה בטרם יזמין. נציין שיש חצאי מידות בשימנו אבל לחנויות בארץ מגיעות רק מידות שלמות.

שימנו מתהדרים בטכנולוגית Dynalast שזה שם מפוצץ לתבנית שהם תכננו לנעלי הכביש. התבנית מורידה קצת את כף הרגל באזור הקדמי והאחורי שלה ונותנת מנח טיפה יותר נמוך וקרוב לפדל. לטענתם מנח זה הוא אופטימלי לפידול יעיל לאורך זמן ומשפיע גם על אופן פעולת שאר השרירים לאורך כל הרגל ושיפור בשמירת אנרגיה כללית לאורך רכיבות ארוכות.

מערכת הסגירה

אחד השינויים הבולטים שמבחינים בהם בנעלי RC7 החדשות הוא שינוי מערכת הסגירה. היצרן ויתר על רצועת הולקרו הקדמית מהמודל הקודם וירש מערכת סגירה הדומה לדגם העלית RC9 הכוללת שני נועלי BOA. החוגה הנמוכה שולטת בחוזק הסגירה סביב קדמת כף הרגל ומאפשרת התאמה מעולה כמו גם שינויים תוך כדי הרכיבה אשר בלתי אפשריים עם רצועת וולקרו. המערכת מאפשרת שתי רמות של הידוק סביב הרגל בעזרת ליפוף חוט הסגירה סביב וו אופציונלי נוסף.

החוגה העליונה מהדקת רצועת סגירה רחבה אסימטרית המקיפה את ראש הנעל. על פי היצרן אזור זה נתון ללחצים הכי חזקים בעת פידול בעוצמה והרצועה מעניקה אחיזה חזקה מאוד בהשוואה למבנה סטנדרטי של שפתיים נושקות מעל לשון הנעל. כבר בעת מדידת הנעליים הראשונה הרצועה הרגישה לי קצת גבוהה מידי וחופרת לי בקדמת הרגל עד כדי שקיפול כף הרגל כלפי מעלה הרגיש לוחץ עד כואב. חשבתי שזה שזה עניין של מידת הנעל אבל גם כאשר מדדתי נעליים במידות גבוהות יותר הרצועה היתה עדיין קרובה מידי לטעמי. האם זה יתרכך עם השימוש? (קראו בהמשך).

RC7 בכביש

שימנו הצליחה לייצר רמה גבוהה מאוד של עטיפה וחיבור בין הרגל, לנעל ולפדלים. יש פה ממש רמה מושלמת של החזקת הרגל. העקב יושב יציב בחלק האחורי המחוזק במיוחד לתמיכה מיטבית. גם החלק הקדמי – אשר נדרשו לי כמה כיוונונים של חוגת ה-BAO על הדרך כדי למצוא את האחיזה המיטבית – מחזיק את כף הרגל באופן מושלם ולא מאפשר תנועה בתוך הנעל. אכן מרגיש שהנעל מונעת בזבוז אנרגיה וכל מה שאני מוריד מגיע ישירות לפדל.

הדקות הראשונות הרגישו לי קצת מעיקות עם הרצועה העליונה, אבל הרי לפעמים נדרשת תקופת הסתגלות עם נעל חדשה. אכן הפסקתי להרגיש את הנעל בקילומטרים הראשונים אבל בהמשך הדרך כאשר נדרשתי לקטע הראשון שדורש הפעלת כח ויציאה מהאוכף שוב הרגשתי ברצועה במיוחד כאשר תנועת הפידול שלי בעמידה הובילה ליותר כיפוף כף הרגל כלפי מעלה.

בהמשך הרכיבה הפסקתי לגמרי להרגיש את הרצועה הקדמית. גם כשהגיעו הקטעים הקשים באמת שם הסוליה הסופר קשיחה נתנה לי את הרגשה שאני והאופניים הם אחד.

אוורור ב RC7

הנעל מחוררת ברוב שטח הפנים הקדמי לצורך אוורור, בקדמת הסוליה ישנו חור אוורור נוסף לזרימת אוויר. רוב הנעל עשויה מרשת תלת מימדית עם שכבת עור סינטטי מעל ומרופדת למדי באזור הקרסול. אני אוהב נעליים דקות עם ריפוד מינימלי אשר מותאמות יותר לאקלים הישראלי החם רוב השנה. הנעל הזו מרגישה מאווררת ולא מחממת את הרגל יותר מידי, אך היו לי כבר נעליים מאווררות יותר אשר ניתן להרגיש את זרימת האויר על כף הרגל במהירויות גבוהות – פה אין את האפקט הזה.

רכבנו עם הנעליים הללו הזו בימים קרירים של תחילת החורף וההרגשה היתה שהנעל שומרת על הרגל מהקור גם ללא ערדליים, ניתן אולי להסיק מזה שבימי הקיץ החמים עלול להיות קצת חם בתוכן.

פתח האוורור והניקוז בחלק הקדמי של סולית הקרבון

מיקום הקליטים ב RC7

אחרי רכיבות נפח של 80-100 ק”מ ב RC7 שמחתי לגלות שאין לי שום דחיפות לצאת מהנעל. הרגל הרגישה טוב, לא חמה מידי, לא לחוצה והכי חשוב – ללא תלונות על כאבים, נקודות חמות, נמלים ועוד כל מידי רעות שכולנו מכירים.

היא בהחלט לא מייסרת את הרגל וחלק ניכר מהגורם לכך הוא התאמה טובה של מיקום הקליטים- היצרן מאפשר טווח התנועה של 11 מ”מ נוספים לברגי הקליט מעבר לטווח דומה שהקליט עצמו מאפשר. כך ניתן להתאים את הקליט על פני 22 מ”מ למיקום אופטימלי!

ניתן להרכיב את כל סוגי הקליטים אבל היות והנעל תוכננה להתאמה מיטבים עם קליטים של שימנו, חסר את התבריג הרביעי (האמצעי) אשר נמצא כבר בנעלי כביש של יצרנים אחרים, ומיועד לאופציית שמירת מיקום הקליט בהחלפתו אשר קיימת רק בקליטים של Look.

הארכת טווח ההברגה

שימנו RC7 – שורה תחתונה

ממש כמו שרובנו מסכימים שאין כל הבדל תפקודי בין מערכת דורה-אייס לאולטגרה, כך גם נעל ה-RC-7 מציעה כמעט את כל מה שיש באחותה הגדולה ה-RC-9 אך במחיר הרבה יותר הגיוני. ניתן גם להניח שעבור רוב בני תמותה שכמותנו, אשר לא נוהגים לבקר תחופות במחוזות שמעל ה-1000 וואט, לא יורגש ההבדל בקשיחות הסוליה בין שני הדגמים.

הנעל של שימנו מצטיינת בהתאמה המושלמת לרגל ובנוחות לאורך רכיבות ארוכות. איכות הייצור מעולה וזה ניכר גם בתחושה על הרגל. הסוליה הסופר-קשיחה כמו גם אופן אחיזת כף הרגל מעניקות תחושת חיבור מושלמת עם הפדל ושל העברת כח יעילה ביותר.

בהתחלה פחות אהבתי את רצועת הסגירה העליונה ב RC7. אמנם יתרונותיה לאחיזת הנעל על הרגל אינם מוטלים בספק ויצרנים נוספים אחרים מציעים סגירה כגון זו, אך בנעליים האלו הרצועה ממוקמת קצת גבוה לטעמי- זה דורש תקופת ההסתגלות קצרה בתחילת רכיבה. אחת השאלות החשובות שעלו במהלך כל המבחן היתה האם זה יתרכך עם הזמן ויתאים לרגל? כיום, מעל לחודשיים לאחר שהתחלתי לרכוב עימן אני יכול לאשר שכן- והעניין הזה נפתר לגמרי, והשאיר אותי רק עם האחיזה המופלאה והעברת הכח המושלמת גם תחת כוחות הפידול.