הטור דה פראנס הבטיח דרמות ואכן קיבלנו מנה גדושה כבר בשבוע הראשון. יותם ייבין ניתח וסיכם את ההתרחשויות לקראת שלבי ההכרעה באלפים הצרפתיים. כל הפרטים בכתבה.

“ישראל פרמייר-טק” משיגה ניצחון על הבמה הגדולה בעולם 

הקבוצה הישראלית השיגה כמה תוצאות נאות בימים הראשונים, כאשר מייקל וודס, קורבין סטרונג ודילן טונס השיגו טופ-10 בארבע הזדמנויות שונות. אבל הרגע הגדול הגיע ביום הרכיבה האחרון לפני המנוחה. וודס הצטרף לבריחה יחד עם גיום בווין ושנים-עשר רוכבים נוספים, בריחה שתגיע עד הסוף בטיפוס האיקוני ל”פוי דה דום”. האמריקאי הצעיר מטאו יורגנסון תקף מהבריחה והשיג יתרון של שתי דקות בתחילת העלייה האחרונה. וודס לא נבהל, צמצם את הפער, עקף את יורגנסון והמשיך סולו עד הסוף. במקום בו זכו בעבר אלופים כפאוסטו קופי, פליסה ג’ימונדי ולואיס אוקניה, מצליח הקנדי של ה-IPT להוסיף את שמו להיסטוריה.

וודס מנצח שלב

מייקל וודס מנצח את שלב 9  (צילום: ספרינט סייקלינג)

המאבק על החולצה הצהובה של הטור

כצפוי, המאבק הדו-ראשי בין טאדיי פוגצ’אר ליונאס וינגגור משאיר אבק לשאר המתחרים. אחרי ימים ראשונים של גישושים, בהם ג’יי הינדלי הדהים את העולם עם ניצחון בשלב ועלייה למקום הראשון בדירוג הכללי, שני כוכבי העל השתלטו על המרוץ בפירנאים. היום הראשון ברכס ההרים היה בשליטה מוחלטת של וינגגור, שתקף והרוויח יותר מדקה על פוגצ’אר. לשמחת מארגני הטור ומיליוני הצופים בבית, מה שהיה נראה כמו סיפור גמור התברר ביום לאחר מכן כמרוץ פתוח לחלוטין, עם ניצחון הרואי של הסלובני ביום שכלל את הר הטורמאלה האגדי.

הצטרפו לקבוצה השקטה של בייקפאנל בווטסאפ:
בייקפאנל ווטסאפ

התקפה נוספת בשלב התשיעי בטיפוס ל”פוי דה דום” צימצמה את הפער בעוד 8 שניות, פוגצ’אר מגיע ליום המנוחה הראשון של הטור השנה עם פיגור של 17 שניות בלבד. מצד אחד וינגגור יפתח את השבוע בצהוב, והוא גם הראה שהוא מסוגל להביס את הסלובני. מהצד השני, המומנטום נמצא בימים האחרונים בצד של פוגצ’אר. צמוד מזה לא יכול להיות. אצל שאר בני התמותה המאבק על המקום האחרון על פודיום פתוח. ריצ’רד קרפאז ואנריק מאס פרשו אחרי תאונה קשה בשלב הפתיחה. ג’יי הינדלי מחזיק במקום השלישי אחרי פתיחה מרשימה וניצחון בקטע, אבל קרלוס רודריגז ותומס פידקוק מאינאוס, האחים ייטס, דויד גודו ורומן בארדה עדיין בתמונה.

הטור דה פראנס

יונאס ופוג צמודים בדרוג הכללי (צילום: צ’רלי לופז A.S.O)

מרק קאבנדיש, החלום ושברו

כל חובבי הרומנטיקה בעולם קיוו לראות את הבריטי מהאי מאן, זוכה בשלב אחד לפחות ושובר את שיא הניצחונות בשלבים בתולדות הטור. אמנם קאבנדיש כבר לא אותו מאיץ אימתני שהיה אי-שם כשניצח לראשונה ב-2008, וגם הקבוצה שאיתו השנה לא נותנת לו את הרכבת האיכותית ביותר בדבוקה, אבל הוא בכל זאת הגיע קרוב לצלחת בשבוע הראשון. בהזדמנות הראשונה למאוץ המוני סיים שישי, בשנייה חמישי, ואת התוצאה הטובה ביותר השיג בבורדו בשלב השביעי, שם סיים שני. לצערו, ולצערם של מיליונים רבים, קאבנדיש התרסק יום לאחר מכן ונאלץ לפרוש, כנראה בטור האחרון שלו.

השיא של אדי מרקס ניצל בינתיים. את מקומם של קאבנדיש ופטר סגאן, שני מאיצים בשנתם האחרונה, תופס בינתיים הבלגי יאספר פיליפסן. יחד עם מת’יו ון-דר-פול כפועל על, הוא משיג שלושה ניצחונות ונמצא בדרך לזכות בקלות בפעם השנייה בחולצה הירוקה.

טור דה פרנס

התמונה שהיא חובה בכל טור דה פראנס  (צילום: צ’רלי לופז A.S.O)

מה מצפה לנו בימים הקרובים של הטור

שבוע רכיבה מרתק יחל מחר במרוץ הגדול בעולם. שלושת ימי הרכיבה הקרובים יהיו בסימן גבעות רבות שעשויות להתאים לניצחונות נוספים של קבוצות בריחה, הזדמנויות נוספות לרוכבי “ישראל פרמייר-טק”. סיימון קלארק, שעד עכשיו לא בלט, צפוי לנסות את מזלו, וכך גם דילן טונס ככל שהטיפוסים יתארכו. וודס והוגו הול ינסו להשיג תהילה קנדית פעם נוספת, והימים ההרריים בשבוע הקרוב עשויים להתאים גם להם. לאחר מכן יגיעו שלושה ימים קשוחים מאד באלפים, שיביאו איתם כנראה קרבות מרתקים נוספים במאבק על החולצה הצהובה. וינגגור יחזק את אחיזתו בהובלה בדרך לזכייה שנייה ברצף? פוגצ’אר יבצע מהפך ויראה שהוא לא צריך קבוצת כוכבים כדי לזכות בטור? תשובות אולי בעוד שבוע.

זמני המרוץ: יום שבת 6.5.23 – יום ראשון 28.5.22, שידור בכל יום מהזינוק ביורוספורט. שידור רשת למי שאין יורוספורט פה

מאת: יותם ייבין
צילומים: IPT ספרינט סייקלינג, A.S.O Pauline Ballet,  A.S.O Charly Lopez

אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: