הג׳ירו (Giro d’Italia) הבטיח דרמות ואכן קיבלנו מנה גדושה כבר בשבוע הראשון. יותם ייבין ניתח וסיכם את ההתרחשויות לקראת שלבי ההכרעה בהרים הגבוהים. מי כבר לא ינצח ומי הפך פתאום למועמד בכיר? כל הפרטים בכתבה

פרישה דרמטית של מוביל המרוץ

בכתבת הלקראת הכרזנו שהקרב על הדירוג הכללי יהיה בין אלוף העולם רמקו אוונפול לסלובני הוותיק פרימוז’ רוגליץ’ “רוג”. רמקו אכן פתח מצויין, ניצח את השלב הראשון והוביל בבטחה. “רוג” הצליח להחזיר כמה שניות בשלב 8, אבל את הדרמה הגדולה קיבלנו על קו הסיום של שלב 9. רמקו ניצח את השלב בהפרש זעיר של שניה על גריינט תומאס, אך טען שאינו חש בטוב. מאוחר יותר התבררה הסיבה, בדיקת קורונה אימתה את החשש. רמקו נאלץ לפרוש מהמרוץ ולהעביר את חולצת המוביל לתומאס כשרוג מפגר ב 2 שניות בלבד וחברו של תומאס לקבוצת אינאוס, תיאו גיגונהארט, סוגר את השלישיה המובילה עם פיגור של 5 שניות.

לחצו פה להצטרף לערוץ הווטסאפ של BIKEPANEL!
קבוצה שקטה עם 2-3 הודעות בשבוע ותוכן מעולה:
בייקפאנל ווטסאפ

המאבק על הדירוג הכללי פתוח לחלוטין לקראת תחילתו של השבוע השני. המבחן הגדול הבא, צפוי להיות ביום שישי, שלב 13 עם הרבה הרים למרחק של 207 ק”מ. הרוכבים גם יחצו את מעבר ההרים הגבוה במרוץ 2,469 מטר מעל פני הים לביקור בשוויץ, רק כדי לרדת ולטפס על עוד צמד פסגות שיצרו פערים משמעותיים בדירוג. גם השבוע השלגים ממשיכים לרדת בצפון איטליה ויחד עם הקורונה שחזרה, התרחיש הסביר הוא דרמות בכל יום מחדש.

מעבר הרים

הדבוקה מטפסת בשלב 7 על הסלע הגדול “Gran Sasso”. צילום: ספרינט סייקלינג IPT

פתיחה מרשימה לקבוצת ישראל פרמייר טק  

קבוצת ישראל פרמייר טק הכריזה מראש שתנסה לצוד ניצחונות בשלבים מהבריחה. בשלב 6 הצליח האוסטרלי הוותיק סיימון קלארק להיכנס לבריחה איכותית בה שיתף פעולה עם חברו לקבוצה בשנה שעברה אלסנדרו דה מרקי. הצמד נתפס כ 200 מטרים בלבד לסיום השלב ע”י הדבוקה המסתערת למנגינת ליבו של קלארק המותש.

הקנדי הצעיר דרק ג’י התברג לבריחה איכותית בשלב 8 וסיים במקום השני והמכובד אחרי שנאלץ להיכנע לכוכב האירי בן הילי. החבר’ה של IPT נראים בכושר והצייד מהבריחות צפוי להמשיך בשבוע השני. קלארק, דרק ג’י ואולי גם מדס וורץ’ ימשיכו לנסות. מרקו פריגו (איטליה), מת’יו ריצ’יטלו (ארה”ב) וסבסטיאן ברוויק (אוסטרליה) הם “טירוני ג’ירו” וירצו להראות שהם יכולים להרשים גם ברמות הגבוהות ביותר תוך סיוע לפוזוביבו לעלות גבוה בדירוג הכללי.

רכיבת אופניים

סיימון קלארק מאוכזב על קו הסיום בשלב 6, ימשיך לנסות בשבוע הבא, צילום: ספרינט סייקלינג IPT

המאיצים והברחנים מסכמים שבוע ראשון מוצלח 

כצפוי שלבי הפתיחה איפשרו שפע הזדמנויות למאיצים להשיג תהילה, לצד מנה גדושה של התרסקויות מרהיבות בגשם. המאיצים חילקו את הניצחונות באופן די שוויוני ולכן המאבק על חולצת הרקפת פתוח לחלוטין. האיטלקי ג’ונתן מילאן לקח את הניצחון בשלב 2, למחרת היה זה האוסטרלי מייקל מת’יוס שניצח. גם  קיידן גרובס מאלפצ’ין המשיך את ההצלחה האוסטרלית בניצחון אחרי מאוץ מרובה תאונות.

אלוף העולם לשעבר מדס פדרסן ניצח לראשונה בג’ירו והשלים את הטריפל היוקרתי של ניצחונות קטעים בכל שלושת הטורים הגדולים. לצד המאיצים בלטו הבריחות החזקות בשלבים הראשונים, כאשר בשלוש הזדמנויות הן גם הצליחו להגיע לסוף. הצרפתי אורליאן פארה-פיינטר והאיטלקי דוידה באיס (ששניהם רוכבים בג’ירו לצד אחיהם באותה הקבוצה) ניצחו בתום ימי טיפוס ארוכים, ובן הילי נתן הופעה מרשימה עם סולו של 50 ק”מ בשלב השמיני.

מרוץ כביש

דרק ג’י בבריחה בשלב 8 משתף פעולה עם הכוכב האירי בן הילי, צילום: נועה ארנון IPT

פרישת אוונפול יצרה מרוץ צמוד ופתוח 

מצד אחד, חובבי הספורט יכולים לחוש מאוכזבים מכך שאוונפול פרש ולא יעמוד על קו הזינוק בשלב העשירי. מצד שני, נוצרה סיטואציה מרתקת בה שלושת הראשונים בדירוג הכללי (תומאס, רוגליץ’ וגיגונהארט) הם מתמודדים מנוסים עם ניצחון אחד לפחות בגראנד-טור לכל אחד. הפער המזערי שמפריד ביניהם, יחד עם ז’ואו אלמיידה שנמצא במרחק שניות מאחור, מבטיח לנו המשך מהדורה מותחת בדרך לחולצה הוורודה ברומא.

זמני המרוץ: יום שבת 6.5.23 – יום ראשון 28.5.22, שידור בכל יום מהזינוק ביורוספורט. שידור רשת למי שאין יורוספורט פה

מאת: יותם ייבין
צילום: נועה ארנון, ספרינט סייקלינג IPT
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: