אם אתם מגיעים לצפון לרכיבה, מתחילות להצטבר כמה אופציות חביבות של סינגלים באזור כרמיאל. הפעם אנחנו רוכבים סינגל כפר חנניה שנמצא בין צומת כדרים לכרמיאל על כביש עכו-צפת. לאוהבי הטיפוס, צירפנו למסלול עליה מאתגרת וארוכה אל הר חזון!

כפר חנניה ממוקם על הגבול שבין הגליל התחתון, לגליל העליון. המסלול צופה על בקעת חנניה, הר לבנים ויער קדרים, כך שהרכיבה בו מפנקת עם נופים אירופאיים פסטורליים, במיוחד בעונת האביב ההרים טובלים בפריחה אינסופית.

רוצים עוד כתבות טיפים לסינגלים? צטרפו לבייקפאנל בטלגרם – לחצו פה!

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

עופרה מ”קפה בשטח” בטיול הכנה עבור הקבוצה

סינגל כפר חנניה ענבר + דרך הר חזן

  • אורך הסינגל בלבד: 14 ק”מ 
  • טיפוס מצטבר בסינגל בלבד: 200 מטר 
  • תוספת ל 28 ק”מ:
    • התוספת שלנו: דרך הר חזון (כולל קטע חיבור עם הסינגל) 14 ק”מ, 327 מטר טיפוס מצטבר
    • סה”כ בטיול: 28 ק”מ של תענוג צרוף
    • סה”כ גובה מצטבר: 527 טיפוס מצטבר

איך מגיעים?

דרך מושב חזון- מכביש 806, מול הכניסה אל כביש הגישה המוביל ליישוב ענבר, מהעבר השני של הכביש, מתחילה דרך כורכר בעליה עד מושב חזון. שימו לב, זו אינה הכניסה הראשית למושב, אלא דרך 4*4 כורכר, עם מקום חניה בסמוך לכביש הראשי.

דרך יישוב שיתופי ענבר- מכביש 806, פונים אל תוך כביש גישה המוביל ליישוב ענבר, לאחר שעוברים את השער פונים ימינה, וממשיכים עד מגרש חניה קטן ומוסדר.

דרך יישוב קהילתי כפר חנניה- מכביש 806, נכנסים אל כביש גישה המוביל ליישוב כפר חנניה, וממשיכים ישר עם הכביש עד אזור התעשייה. כ- 200 מטר לאחר אזור התעשיה, נראה את שלט המבואה של הסינגל, על דרך 4*4 כורכר, עם מקום חניה נח. 

תוואי הסינגל רכיבה מגוונת ומשתנה

למתחילים את המסלול בכניסה של ענבר, צפויה כניסה חלקה למסלול, במגמת ירידה, עם נוף עוצר נשימה לעבר נחל צלמון. המסלול בנוי כמעין הקפה של הגבעה, ומכל נקודה בסינגל ניתן לראות את מורדות הר חזון. השביל זורם ומתאים גם לרוכבים מתחילים. בסיום הירידה, עוברים לטיפוס מתון בסינגל, בתוך חורש טבעי, הנותן תחושה של רכיבה בחו”ל. לנו זה הזכיר את נופי בולגריה הירוקים.

סינגל כפר חנניה

למתחילים את המסלול בכניסה של כפר חנניה, צפויה גם כן כניסה למסלול במגמת ירידה מתונה, שביל כורכר 4*4 ההופך בהמשך לסינגל. בסוף הירידה הארוכה, הסינגל משנה מגמה לעליה מתונה, ומהווה מעין חימום לרכיבה.

בעבר סבל הסינגל מסימנים של בקר, יתכן שזה עונתי, אבל כעת השביל מסודר ורכיב. המסלול נכנס לתוך החורש הטבעי, חוצה את האחו רחב הידיים ממש בין הפרות הנינוחות, ומתפתל בצורה נעימה וזורמת עד הכניסה לקבוץ ענבר, או לכביש גישה אל מורדות הר חזון (לבחירתכם).

סינגל כפר חנניה

למתחילים את המסלול במורדות הר חזון, צפוי טיפוס ממושך של 400 מטר על פני 7 ק”מ, בשבילים רחבים ומוצלים ברובם. הטיפוס מאתגר, אך הנוף מפצה על הכל. בימים חמים מומלץ להתחיל רכיבה עם הר חזון (למרות שאין מקום לעשות חימום), לפני שניגשים לרכב את הסינגל.

הסינגל מתאים לרוכבים ברמת כושר בינונית בשל העלייה הממושכת. הירידה הארוכה והמהירה, דרך מושב חזון, מהווה תגמול ראוי ביותר, עבור העבודה שהשקענו בדרך לפסגה.

המסלול משולט עם סימון הטיפה הצהובה, בצורה ברורה ומפנקת. הרכיבה אל הר חזון איננה מסומנת כלל, אלא תוספת שלנו, תוספת נפח משמעותית שגם מגוונת לנו את הבוקר. 

סגנון הבנייה והקרקע

הסינגל תוכנן בקפידה, תוך שמירה על זרימה נעימה גם בעליות, ומיועד לרוכבים ברמה טכנית נמוכה-בינונית. הרכיבה היא עם כיוון השעון, אחרת יהיה פחות נח עם השיפועים בכיוון ההפוך. הסינגל ברובו מוצל, הנוף מדהים, מעט טכני בשל אבנים קטנות המפוזרות לאורך הדרך, אווירה של קפיצה קטנה לחו”ל. אורך הסינגל רק 14 ק”מ, מעט קצר אם רוכבים ללא התוספת של הר חזון. 

בשנתיים האחרונות הקרקע הייתה עם טביעות טלפיים יבשות בבוץ, בשל ריבוי הבקר שם. כיום המסלול חלק מבחינת חורים, אך מקושט במוקשים טבעיים, ברמה שניתן ליהנות מהמסלול.

רמת הבנייה וההשקעה קק”ל גבוהה, וניכר כי המתכננים השכילו לנצל את כל חלקי הגבעה, בכך שהפכו קטעים קשים יחסית לסינגל כייפי ועביר מאוד. 

להורדת הקובץ

 

אנחנו התחלנו את הרכיבה בסינגל, זרמנו בתוך הטבע בכיף, ונהננו מכל רגע. לאחר הפסקה קצרה, התחלנו את הטיפוס אל הר חזון, כבר היה מעט חם, והגענו לפסגה מעט סחוטים. בסיום הרכיבה, התיישבנו בבית קפה נחמד בכפר מע’אר, עם חיוך רחב של סוף אימון כושר יעיל במיוחד, במקום מדהים!

סינגל כפר חנניה

קישור עתידי למסלול קרוב

אפשרות עתידית מעניינת עשויה להיות חיבור שני סינגלים סמוכים נוספים, ביער חזון ובנחל צלמון (עדיין בעבודה), אשר יצרו יחדיו רשת סינגלים בת שלוש לולאות מחוברות, יש למה לחכות!

מאת: עפרה מאיר לוי | קפה בשטח
צילום: אריאל דויטשר