עולם הספורט טרם נרגע ממבול הארועים והשיאים בטוקיו וכבר ביום שבת הקרוב בספרד יוזנק הגארנד טור השלישי והאחרון של העונה, הטור הספרדי “וואלטה-אאספניה” בפעם ה 76.

מבין מרוצי 3 השבועות הוא נחשב פחות יוקרתי מהג’ירו האיטלקי באביב ולבטח מהטור הצרפתי הבכיר ביולי. זהו מרוץ קשוח וסוער באופי ספרדי חם בו המארגנים אינם חוששים לאתגר את הרוכבים עד לקצה גבול היכולת, היכונו לחוויה מקפיצת דופק. הזינוק: שבת 14.8, סיום יום שישי 5.9 , סה”כ 21 קטעים, שידור מלא ביורוספורט.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מתכנני הטור הספרדי ידועים בחיבתם להרים גבוהים ואכן גם השנה הם מפוזרים בנדיבות על פני 21 השלבים. כזכור, בטור הצרפתי היו השנה רק 3 שלבים בהם סיימו על פסגת הר גבוה ואילו בספרד הרוכבים צפויים להתמודד עם לא פחות מ-9 שלבים בהם קו הסיום מוצב בקצה עלייה, כמה מהטיפוסים יהיו בשיפוע שיהפוך את התחרות למרוץ בהילוך איטי. יהיו גם שני קטעי נגד השעון: קטע הפתיחה בשבת למרחק 7.1 ק”מ ושלב הסיום המכריע למרחק של 33.8 ק”מ. למאיצים גם כן יהיו שלל הזדמנויות לבעוט בדוושות בקטעים שטוחים שבהם הקיץ הלוהט יגרום לקצב לעלות רק כדי לצמצם את הזמן של הדבוקה תחת השמש באוגוסט.

קראפס ורוגליץ' בוואלטה 2020

קראפס ורוגליץ’ בוואלטה 2020

מי ילבש את החולצה האדומה?  

על קו הזינוק יתייצבו 3 מנצחי עבר – פרימוז רוגליץ, מנצח השנתיים האחרונות, פאביו ארו מנצח 2015 והילד הנצחי, מנצח מהדורת 2009 אלחנדרו ולוורדה שרשימת ההישגים והשיאים שלו משכתבת את ספרי ההיסטוריה פעם אחר פעם והוא יזנק לוואלטה בפעם ה 15. מבין מנצחי העבר אין ספק שרוגליץ הוא מועמד בכיר, הרי רק לפני 3 שבועות ניצח בצורה מוחצת את המרוץ נגד השעון בטוקיו והוא מעתה גם אלוף אולימפי. תאונה מנעה ממנו להתמודד בטור הצרפתי אבל הסלובני אינו רוכב שמרבה להפסיד במרוצי שלבים וכדי למנוע ממנו ניצחון שלישי רצוף המתחרים ידרשו לתצוגת-על. קבוצתו יאמבו וויסמה מתייצבת בהרכב עוצמתי והצהרתי שהם כאן כדי לנצח.

פאביו ארו ואלחנדרו וולוורדה לא הציגו בשנים האחרונות יכולת שתאפשר להם התמודדות על ניצחון נוסף. אז מי כן צפוי להתמודד מול רוגליץ האימתני? איגן ברנאל כמובן. ברנאל, מנצח הגי’רו השנה ומנצח הטור ב-2019 היה בלתי ניתן לעצירה בהרי איטליה במאי ואם ניצל את המנוחה מאז כדי לטעון מצברים אז הוא יהיה מסוגל לרחף על השיפועים ולהותיר מאחור את הטובים ביותר. גם הוא יזכה לקבל תמיכה קבוצתית מעוררת קנאה עם צמד אלופים אולימפיים טריים: הראשון מנצח מרוץ הכביש האקוודורי ריצ’ארד קראפס שהגיע שלישי בטור האחרון, שני בוואלטה בשנה שעברה וב 2019 ניצח את הג’ירו. מדליסט הזהב השני, תום פידקוק, ניצח את מרוץ אופני ההרים בטוקיו והוואלטה תהיה הגארנד טור הראשון שלו. עוד בהרכב האיכותי של אינאוס יהיו אדם ייטס מנצח טור קטלוניה 2021 ושלל פועלי הרים ומישורים שכבר הובילו מנצחי טורים בעבר.

וואלטה 2020

למאבקי הדרוג הכללי יש להוסיף את מיקל לאנדה הספרדי מקבוצת בחריין ויקטוריוס שניצח בשבוע שעבר את טור בורגוס שמהווה טור הכנה לוואלטה. לאנדה היה קורבן לתאונה מוקדמת בג’ירו האחרון אבל אם התאושש לגמרי מדובר במטפס אדיר שלא יהיה פשוט לקחת לו זמן על ההרים במולדתו. גם לאנדה יקבל תמיכה מקבוצת-על משופעת בכוכבים כולל דמיאנו קרוסו סגנו של בארנל בג’ירו השנה, מארק פדון שפירק מטפסי-על בדופינה ביוני, וואט פולס שלבש את חולצת ההרים במרבית הטור השנה , יאן טרטניק שניצח שלב בג’ירו וג’ינו מאדר השוויצרי המוכשר שגם הוא ניצח שלב בג’ירו אבל לא פחות חשוב רוצה לסגור חשבון עם רוגליץ’ ששדד ממנו ניצחון ממש על קו הסיום בהרים סביב ניס במרץ השנה.

אזכיר גם את קבוצת הפאר המקומית מוביסטאר שמציבה בהרכב את כוכבי סדרת המופת בנטפליקס ואולי בעונה השלישית נזכה לראות סיפור מהאגדות של ניצחון בטור הבית? אנריק מאס הוכיח שהוא יציב וחסר לו רק קצת כדי להתמודד. איתו יהיה גם הרכש הנוצץ שהגיע מאסטנה הלו הוא מיגל “סופרמן” לופז שכבר היה על דוכן המנצחים בוואלטה. ולוורדה להערכתי יכוון לניצחונות בשלבים ולא יתמודד על הדרוג הכללי. שלב 7 מתאים בדיוק למטרה הזו. עוד רוכבים שצפויים להאבק בדרוג הכללי הם יו קרטי הבריטי שסיים שלישי בוואלטה בשנה שעברה, אלכסנדר ולסוב שסיים רביעי בגירו והוא מציג שיפור עקבי. הוא כבר חתום בבורה לעונה הבאה וירצה להוכיח את עצמו טרם המעבר.

רוכבי יאמבו ויסמה בוואלטה 2021

רוכבי יאמבו ויסמה בוואלטה 2021

ספרינטרים בוואלטה

גזרת המאיצים דלה במיוחד מבחינת הכוכבים, ארנו דאמר יזנק לוואלטה בפעם הראשונה וינסה לשלוט במאוצים ההמוניים, אלפצ’ין פניקס תנסה לשחזר את ההצלחה מהטור בעזרת הרגליים של פיליפסון. מתיאו טרנטין ומייקל מתיוס גם כן יכולים לנצח מאוצים מתוך דבוקה דלילה בתנאי מרוץ קשים. הסיפור המרגש מגיע מקבוצת הפאר קוויקסטפ שמציבה את פאביו יעקובסון ההולנדי כמאיץ הבכיר, יעקובסון נפצע קשה במהלך טור פולין באוגוסט 2020, הוא עבר החיאה במקום התאונה, עבר שיקום ממושך וחזר לכושר בהדרגה עד לניצחון לפני כמה שבועות בטור וואלוני שהקנה לו את המקום על קו הזינוק בספרד.

קבוצת Israel Startup Nation

הרכב הקבוצה הושלם ממש ברגע האחרון. האם יתברר שאכן כל עכבה לטובה? הקבוצה מתייצבת ללא מתמודד על הדירוג הכללי ותנסה לצוד ניצחונות יוקרתיים בשלבים ובהחלט יש להם את הכלים לעשות זאת. המאיץ הבכיר דויד צ’ימולאי הפגין יכולת מאוץ משובחת בג’ירו שהספיקה לפודיום בשלושה שלבים שונים וסגנות בחולצה הסגולה (המאיץ הטוב ביותר). סאפ וונמרקה הקלאסיקן הבלגי הוותיק והמעוטר יבחר להכנס לבריחות בשלבים הארוכים והמתישים. מדס וורט שמידט האלוף הלאומי הטרי במעצמת האופניים דנמרק יכול גם כן להוסיף למאזנו ניצחון בשלב קשוח בוואלטה כפי שעשה בטיראנו אדריאטיקו במרץ.

לראשונה מאז 2018 יזנקו לגראנד טור שני רוכבים ישראלים – גיא ניב שיזנק לגראנד טור חמישי ואיתמר איינהורן הצעיר בבכורה מרגשת. הדלילות היחסית בשדה המאיצים יכולה להפוך את הבכורה של איינהורן לחלומית עם רוכב ישראלי על דוכן מנצחים במרוץ בסבב העולמי. המאיץ הצעיר לא הרבה להתחרות העונה אבל ביולי הוא השיג ניצחון ראשון במרוץ חד יומי בפולין. אם ימשיך במגמת ההתקדמות הוא יכול להיאבק בצמרת בשלבים השטוחים.

גיא ניב בחימום בספרד (צילום: ישראל סטארט אפ ניישן)

וואלטה – בשורה התחתונה

אחד מגדולי זמרי ישראל כתב שיר על החולצה האדומה שמסתיים במשפט “אמרו לו שהוא מוכרח להיות חזק והוא לא יבכה”. הרוכבים צפויים להסכים עם הכתוב. סיומי הפסגות המרובים, שלב הנג”ש הארוך בסיום וכמובן מזג האוויר הלוהט יכתיבו כנראה מרוץ מחושב והגנתי. הקבוצות החזקות ינסו לשלוט בקצב, המועמדים ישמרו כוחות בחסות הפועלים וימתינו בסבלנות לרגע הנכון.

כמו בכל טור, השתוללות מוקדמת יכולה לעלות ביוקר בחשבון שיוגש בשבוע השלישי. הזהב של רוגליץ’ מטוקיו במרוץ נגד השעון יחייב את היריבים לתקוף בהרים כדי להימנע מתבוסה בשלב הנג”ש. האלוף האולימפי הטרי לקח דקות מטובי השענים ולכן המטפסים יודעים שמהם הוא צפוי לקחת הרבה יותר גם ביום בינוני. ברנאל, קראפס ואפילו ייטס יהיו חייבים להשאר בתמונת מאבקי ראש הדירוג עמוק לתוך המרוץ על מנת לאיים על הסלובני. חובבי ההפתעות יחלמו על אפשרות למנצח מפתיע שיהנה מהמאבק בין קבוצות-העל יאמבו וויסמה ואינאוס כדי לחמוק לניצחון, אני כמובן בעד.

קבלו את סקירת המסלול – והימים שאסור להחמיץ צפייה בהם!

בייקפאנל בטלגרם, לחצו פה לראות את זה!

מאת: עמית נבון
עמית הוא מכור לספורט סיבולת בעיקר מהכורסא, מייסד שיטת פיצול המסכים הסודית לעובד ההייטק חובב מרוצי כביש. מוקדם בבוקר לרוב רץ במסגרת מועדון רצי רמת השרון כדי לבנות סיבולת ולקחת את ה KOM על הסטלביו. חולם להעביר את עונת הכביש בפאב בלגי ולקשקש על אופניים אבל בינתיים חופר על זה לכל מי שמוכן.